Inson va robot muloqotida yangi texnologiya yaratildi
Xalqaro olimlar jamoasi inson va robot o‘rtasida samarali muloqotni ta’minlaydigan yangi texnologiyani yaratdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu tizim robotlarga o‘z xatolarini aniqlash va ularni real vaqt rejimida tuzatish imkonini beradi. Loyiha sanoat va ishlab chiqarish jarayonlarida muloqotni soddalashtirishga qaratilgan bo‘lib, uning asosi Retrieval-Augmented Generation (RAG) texnologiyasi hamda maxsus sozlangan transformer neyron tarmoqlariga asoslanadi.
Asosiy yangilik sifatida regret-based learning, ya’ni afsuslanishga asoslangan o‘qitish mexanizmi qo‘llanilgan. Bu metod robotga xatolaridan saboq olib, keyingi harakatlarini to‘g‘ri yo‘naltirishga yordam beradi.
Mutaxassislar ta’kidlaganidek, bunday tizim ishlab chiqarish jarayonida xatolar sonini kamaytiradi, samaradorlikni oshiradi va inson uchun qulay ish muhitini yaratadi. Ushbu yondashuv sanoat sohasida yangi imkoniyatlar ochib, robotlar bilan hamkorlikni yanada samarali qiladi.
Natijada ishlab chiqarish jarayonlari tezlashib, sifat yaxshilanadi hamda ishchi kuchining mehnat sharoitlari yaxshilanadi. Yangi texnologiya inson va robot o‘rtasidagi o‘zaro tushunishni yaxshilab, zamonaviy sanoatning rivojlanishiga katta hissa qo‘shadi.

В области общения человека и робота была разработана новая технология
Международная команда ученых разработала новую технологию, обеспечивающую эффективное взаимодействие между человеком и роботом. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эта система позволяет роботам выявлять свои ошибки и исправлять их в реальном времени. Проект направлен на упрощение общения в промышленности и производственных процессах и основан на технологии Retrieval-Augmented Generation (RAG) и специально настроенных трансформерных нейронных сетях.
В качестве основного новшества используется механизм обучения на основе сожаления, который помогает роботу извлекать уроки из своих ошибок и правильно направлять свои дальнейшие действия.
Как подчеркивают специалисты, такая система снижает количество ошибок в производственном процессе, повышает эффективность и создает комфортную рабочую среду для человека. Этот подход открывает новые возможности в промышленности и делает сотрудничество с роботами более эффективным.
В результате производственные процессы ускоряются, качество улучшается, а условия труда для рабочей силы становятся лучше. Новая технология улучшает взаимопонимание между человеком и роботом и вносит значительный вклад в развитие современного производства.