Starlink internet xizmati O‘zbekistonda 2026 yilda ishga tushadi
SpaceX kompaniyasining Starlink internet xizmati yaqin yillarda O‘zbekistonda ishga tushishi kutilmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Dastlab loyiha 2023 yilga mo‘ljallangan edi, biroq keyinchalik uning muddati 2025 yilga qoldirildi. Hozirgi ma’lumotlarga ko‘ra, rasmiy saytda xizmatning 2026 yilda yo‘lga qo‘yilishi mumkinligi qayd etilgan.
Starlink tizimi Yerdan 550 kilometr balandlikdagi past orbitadagi sun’iy yo‘ldoshlar orqali faoliyat yuritadi. Bu texnologiya yuqori tezlikda va past kechikish bilan internet aloqasini ta’minlaydi.
Ayniqsa chekka va qishloq hududlarida yashovchi aholi uchun videoqo‘ng‘iroqlar, onlayn darslar hamda boshqa raqamli xizmatlardan uzluksiz foydalanish imkonini yaratadi. 2023 yilning 13 avgustidan boshlab qo‘shni Qozog‘istonda Starlink xizmati rasman ishga tushirildi.
U yerda Residential Lite paketi oyiga 23 ming tenge, ya’ni taxminan 43 dollar turadi. Residential Standart paketi esa oyiga 31 ming tenge, taxminan 57,5 dollar bo‘lib, yuqori ustuvorlikni ta’minlaydi.
Mutaxassislarning fikricha, Starlink’ning O‘zbekistonga kirishi mamlakatning raqamli infratuzilmasini rivojlantirishda yangi bosqich hisoblanadi va axborot texnologiyalari sohasida katta o‘zgarishlarga sabab bo‘ladi. Bu xizmatning joriy etilishi bilan aholining internetga ulanish imkoniyatlari kengayadi va raqamli xizmatlardan foydalanish sifati yaxshilanadi.
Shuningdek, bu o‘quv jarayonlarini va ish faoliyatini samaraliroq qilishga yordam beradi. Umuman olganda, Starlink loyihasi O‘zbekistonda raqamli transformatsiya jarayonini tezlashtirishda muhim ahamiyatga ega bo‘ladi.

Интернет-сервис Starlink запустится в Узбекистане в 2026 году
Ожидается, что интернет-сервис Starlink компании SpaceX начнет работу в Узбекистане в ближайшие годы. Об этом сообщает Zamin.uz.
Изначально проект был запланирован на 2023 год, однако позже срок был перенесен на 2025 год. Согласно текущей информации, на официальном сайте указано, что сервис может быть запущен в 2026 году.
Система Starlink работает через искусственные спутники на низкой орбите Земли на высоте 550 километров. Эта технология обеспечивает высокоскоростное интернет-соединение с низкой задержкой.
Особенно это позволит жителям отдалённых и сельских районов беспрепятственно пользоваться видеозвонками, онлайн-уроками и другими цифровыми услугами. С 13 августа 2023 года сервис Starlink официально запущен в соседнем Казахстане.
Там пакет Residential Lite стоит 23 тысячи тенге в месяц, что примерно соответствует 43 долларам. Пакет Residential Standard стоит 31 тысячу тенге в месяц, около 57,5 долларов, обеспечивая при этом приоритетное качество.
По мнению специалистов, выход Starlink на рынок Узбекистана станет новым этапом в развитии цифровой инфраструктуры страны и приведет к значительным изменениям в области информационных технологий. Внедрение этого сервиса расширит возможности населения по подключению к интернету и улучшит качество использования цифровых услуг.
Кроме того, это поможет сделать учебный процесс и трудовую деятельность более эффективными. В целом проект Starlink будет иметь важное значение для ускорения процесса цифровой трансформации в Узбекистане.