Farg‘onada Xitoy bilan havo tozalagich zavodi quriladi
O‘zbekistonda mahalliy sanoatni rivojlantirish va aholi uchun ekologik toza mahsulotlarni taqdim etish maqsadida yangi yirik loyiha boshlandi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Farg‘ona viloyatida Xitoylik investorlar bilan hamkorlikda zamonaviy havo tozalagich qurilmalarini ishlab chiqarish yo‘lga qo‘yiladi. Bu haqda viloyat hokimligi matbuot xizmati ma’lum qildi.
Ma’lumotlarga ko‘ra, Farg‘ona viloyati delegatsiyasining Xitoyning Shinjon-Uyg‘ur avtonom rayoniga amaliy tashrifi davomida bir qator muhim kelishuvlarga erishildi. Xususan, Furqat tumanidagi 52 gektardan ortiq maydonda «Farg‘ona — yangi imkoniyatlar» maxsus industrial zonasida farmatsevtika mahsulotlari va havo tozalagich qurilmalarini ishlab chiqarish loyihasi amalga oshiriladi.
Loyihani amalga oshirishda xitoylik Gascia-Aksu Alliance kompaniyasi asosiy tashabbuskor hisoblanadi. Kompaniya nafaqat zavodlarni barpo etadi, balki Xitoydan yirik tadbirkorlarni jalb qilib, eksportga yo‘naltirilgan mahsulot ishlab chiqarishga katta e’tibor qaratadi.
Mahalliy hokimiyat esa investorlarga to‘liq qo‘llab-quvvatlash va zarur shart-sharoitlarni yaratishni va’da qilmoqda. Ekologik nuqtai nazardan ham loyiha muhim ahamiyatga ega.
Mamlakatning yirik shaharlarida, xususan Toshkentda havo sifati ko‘pincha me’yordan oshib ketmoqda. Qishda issiqlik tizimlarining faoliyati, yozda esa iqlim o‘zgarishi va cho‘llanish jarayonlari havo ifloslanishini yanada kuchaytiradi.
Mutaxassislarning fikricha, mahalliy sharoitda ishlab chiqarilgan havo tozalagich qurilmalari aholi salomatligini muhofaza qilishda muhim rol o‘ynashi mumkin. Shuningdek, xitoylik hamkorlar Toshkent viloyatida yangi sanoat zonasini qurish, mamlakatda zamonaviy «aqlli» logistika omborlari va bojxona rasmiylashtiruvini yengillashtiruvchi onlayn platformalarni yaratishda ham faol ishtirok etadi.
Mutaxassislar ta’kidlashicha, ushbu qo‘shma loyihalar nafaqat iqtisodiy samara beradi, balki O‘zbekistonning xalqaro investitsion nufuzini yanada oshiradi. Bu esa mamlakatning sanoat va ekologik rivojlanishiga sezilarli hissa qo‘shadi.

В Фергане будет построен завод по производству воздухоочистителей совместно с Китаем
В Узбекистане начался новый крупный проект по развитию местной промышленности и предоставлению экологически чистой продукции населению. Об этом сообщает Zamin.uz.
В Ферганской области в сотрудничестве с китайскими инвесторами будет налажено производство современных устройств для очистки воздуха. Об этом сообщил пресс-служба областной администрации.
По данным, в ходе рабочей поездки делегации Ферганской области в Синьцзян-Уйгурский автономный район Китая были достигнуты ряд важных соглашений. В частности, на территории более 52 гектаров в специальной индустриальной зоне «Фергана — новые возможности» в районе Фуркат будет реализован проект по производству фармацевтической продукции и устройств для очистки воздуха.
Основным инициатором реализации проекта выступает китайская компания Gascia-Aksu Alliance. Компания не только построит заводы, но и привлечёт крупных предпринимателей из Китая, уделяя большое внимание производству продукции, ориентированной на экспорт.
Местные власти обещают полную поддержку инвесторам и создание необходимых условий. С экологической точки зрения проект также имеет важное значение.
В крупных городах страны, особенно в Ташкенте, качество воздуха часто превышает нормы. Зимой деятельность отопительных систем, а летом изменения климата и процессы опустынивания усиливают загрязнение воздуха.
По мнению специалистов, устройства для очистки воздуха, произведённые в местных условиях, могут сыграть важную роль в защите здоровья населения. Кроме того, китайские партнёры активно участвуют в строительстве новой промышленной зоны в Ташкентской области, создании современных «умных» логистических складов и онлайн-платформ, упрощающих таможенное оформление.
Специалисты подчёркивают, что эти совместные проекты принесут не только экономическую отдачу, но и повысят международный инвестиционный престиж Узбекистана. Это внесёт значительный вклад в промышленное и экологическое развитие страны.