TikTok Buyuk Britaniyada yuzlab xodimlarni ishdan bo‘shirmoqda
TikTok kompaniyasi Buyuk Britaniyada yuzlab xodimlarini ishdan bo‘shirish rejasini e’lon qildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Asosan kontentni nazorat qiluvchi mutaxassislar ta’sirlanadi. Kompaniya bu jarayonni boshqa Yevropa ofislariga ko‘chirish va sun’iy intellekt texnologiyalaridan kengroq foydalanishni maqsad qilmoqda.
TikTok vakillari bu o‘zgarish global darajadagi “Ishonch va xavfsizlik” bo‘limini kuchaytirish strategiyasining bir qismi ekanini ta’kidladi. Ularning fikricha, sun’iy intellekt jarayonlarni tezlashtiradi va samaradorlikni oshiradi.
Buyuk Britaniyadagi kasaba uyushmasi esa bu qarorni tanqid qildi va uni “korporativ manfaatlarni inson xavfsizligidan ustun qo‘yish” deb baholadi. Ular faqat texnologiyaga tayanish xavfli bo‘lishi mumkinligini bildiradi.
Ishdan bo‘shatilgan nazoratchilar kompaniya ichida boshqa lavozimlarga hujjat topshirish imkoniyatiga ega bo‘ladi. Bu o‘zgarish Buyuk Britaniyada onlayn xavfsizlik talablarining kuchayishi bilan bir vaqtda yuz berdi.

TikTok увольняет сотни сотрудников в Великобритании
Компания TikTok объявила о плане уволить сотни сотрудников в Великобритании. Об этом сообщил Zamin.uz.
В основном это затронет специалистов по контролю контента. Компания намерена перенести этот процесс в другие европейские офисы и шире использовать технологии искусственного интеллекта.
Представители TikTok подчеркнули, что эти изменения являются частью стратегии по усилению глобального подразделения «Доверие и безопасность». По их мнению, искусственный интеллект ускорит процессы и повысит эффективность.
Профсоюз Великобритании критиковал это решение, назвав его «превосходством корпоративных интересов над безопасностью людей». Они предупреждают, что полагаться только на технологии может быть опасно.
Уволенные модераторы получат возможность подать документы на другие должности внутри компании. Эти изменения произошли одновременно с ужесточением требований к онлайн-безопасности в Великобритании.
Теперь компании могут столкнуться с крупными штрафами за несоблюдение законов. По этой причине TikTok решил внедрить новые меры контроля.