Google Androidda noma’lum ilovalarni taqiqlaydi
Google kompaniyasi Android operatsion tizimining xavfsizligini yanada oshirish maqsadida, tasdiqlanmagan ishlab chiqaruvchilar tomonidan yaratilgan ilovalarni o‘rnatishni taqiqlash choralarini joriy etishini ma’lum qildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda kompaniyaning rasmiy veb-saytida batafsil ma’lumot berilgan. Yangi tizim 2025 yil oktyabr oyida ishga tushiriladi va ishlab chiqaruvchilarni tekshirish hamda sertifikatlash jarayonini o‘z ichiga oladi.
Ushbu tizim 2026 yil sentabr oyidan boshlab Braziliya, Indoneziya va Singapur kabi davlatlarda qo‘llanila boshlaydi. Tizimning asosiy maqsadi – ilovalar va dasturlar xavfsizligini ta’minlash, foydalanuvchilarni zararli yoki ishonchsiz ilovalardan himoya qilishdir.
Bundan tashqari, Google kompaniyasi 2027 yildan boshlab ushbu tizimni boshqa mamlakatlarda ham keng joriy qilish rejalari borligini bildirdi. Bu o‘zgarishlar Android platformasining ishonchliligini oshirish va foydalanuvchilar uchun xavfsiz muhit yaratishga qaratilgan muhim qadam hisoblanadi.

Google запрещает неизвестные приложения на Android
Компания Google объявила о введении мер по запрету установки приложений, созданных неподтверждёнными разработчиками, с целью повышения безопасности операционной системы Android. Об этом сообщает Zamin.uz.
Подробная информация опубликована на официальном сайте компании. Новая система будет запущена в октябре 2025 года и будет включать процесс проверки и сертификации разработчиков.
Эта система начнёт применяться с сентября 2026 года в таких странах, как Бразилия, Индонезия и Сингапур. Основная цель системы — обеспечить безопасность приложений и программ, защитить пользователей от вредоносных или ненадёжных приложений.
Кроме того, компания Google сообщила о планах расширить внедрение этой системы в других странах с 2027 года. Эти изменения являются важным шагом для повышения надёжности платформы Android и создания безопасной среды для пользователей.