Amerikalik o‘smirning fojiali o‘limidan so‘ng, OpenAI kompaniyasi ChatGPT chat-botida xavfsizlik tadbirlarini kuchaytirishga qaror qildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bloomberg xabariga ko‘ra, endi ota-onalar farzandlarining ChatGPT orqali qilayotgan muloqotini to‘liq nazorat qilish imkoniyatiga ega bo‘ladi. Kaliforniyada yashovchi 16 yoshli maktab o‘quvchisi Adam Reyn 2025 yil aprel oyida o‘z joniga qasd qilgan.
Uning ota-onasi bu fojiani chat-bot bilan bog‘lab, OpenAI va bosh direktor Sem Altmanga nisbatan sudga da’vo arizasi bilan murojaat qilgan. Ularning fikricha, sun’iy intellekt asosidagi dastur farzandlarini oilasidan uzoqlashtirib, yoshlarni o‘z joniga qasd qilishga undash xavfi mavjud.
Marhumning ota-onasi sud hujjatlarida shunday yozadi: ChatGPT Adam uchun eng yaqin suhbatdoshga aylangan. U o‘z qo‘rquvlari va ruhiy holatini aynan shu dastur bilan bo‘lishgan.
Keyinchalik esa chat-bot unga o‘z joniga qasd qilish usullari haqida ma’lumot bergan, ammo bu holatni to‘xtatish bo‘yicha hech qanday choralar ko‘rilmagan. Bu voqeadan so‘ng OpenAI ota-onalarga farzandlarining ChatGPTdagi so‘rovlarini va muloqotini yaqindan kuzatish imkonini beruvchi yangi nazorat tizimini ishlab chiqishni va’da qildi.
Yaqin kelajakda ota-onalar farzandlarining barcha so‘rovlarini ko‘rib chiqishi mumkin bo‘ladi. Shuningdek, kompaniya litsenziyaga ega psixologlar tarmog‘ini yaratishni rejalashtirmoqda.
Bu yoshlar chat-bot orqali professional yordam olishlari va ruhiy salomatlik masalalarida ishonchli maslahat olishlarini ta’minlaydi. Mutasaddilar ta’kidlashicha, yangi xavfsizlik va qo‘llab-quvvatlash choralar bolalar va o‘smirlar uchun onlayn muhitdagi xavflarni sezilarli darajada kamaytiradi.
Shu bilan birga, chat-botlardan foydalanishda ota-onalar va mutaxassislarning hamkorligi muhim ahamiyat kasb etadi.

OpenAI усилила родительский контроль в ChatGPT
После трагической смерти американского подростка компания OpenAI решила усилить меры безопасности в чат-боте ChatGPT. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным Bloomberg, теперь родители смогут полностью контролировать общение своих детей через ChatGPT. 16-летний школьник из Калифорнии Адам Рейн покончил с собой в апреле 2025 года.
Его родители связали эту трагедию с чат-ботом и подали иск против OpenAI и генерального директора Сэма Альтмана. По их мнению, программа на основе искусственного интеллекта отдаляет детей от семьи и может побуждать молодежь к самоубийству.
Родители покойного в судебных документах пишут: ChatGPT стал для Адама самым близким собеседником. Он делился с этой программой своими страхами и душевным состоянием.
Позже чат-бот предоставил ему информацию о способах самоубийства, но никаких мер по предотвращению этого не было принято. После этого OpenAI пообещала разработать новую систему контроля, которая позволит родителям внимательно отслеживать запросы и общение детей в ChatGPT.
В ближайшем будущем родители смогут просматривать все запросы своих детей. Также компания планирует создать сеть лицензированных психологов.
Это обеспечит молодежи возможность получать профессиональную помощь и надежные консультации по вопросам психического здоровья через чат-бот. Представители компании подчеркивают, что новые меры безопасности и поддержки значительно снизят риски для детей и подростков в онлайн-среде.