Chatbotlar psixologik yordamda qo‘shimcha vosita sifatida xizmat qiladi
Klinik psixolog va tadqiqotchi Derrik Xallning fikricha, odamlar chatbotlardan foydalanishining asosiy sababi ularning psixologik yordam olish imkoniyatini osonlashtirishi bilan bog‘liq. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
RollingStone nashrining ma’lumotlariga ko‘ra, sun’iy intellekt asosida ishlovchi “virtual psixoterapevt” bilan suhbatlashish jonli mutaxassis bilan uchrashishdan ko‘ra arzonroq, tezroq va qulayroq hisoblanadi. Psixologning ta’kidlashicha, chatbotlar inson ehtiyojlariga mos keladigan empatik javoblar bera oladi, bu esa odamlar uchun o‘z his-tuyg‘ularini erkin ifoda etishga yordam beradi.
Ko‘pchilik bemorlar shaxsiy muammolarini odamlar bilan emas, balki elektron suhbatdosh orqali muhokama qilishni afzal ko‘radi. Chatbotlar esa kunu tun yordam berishga tayyor bo‘lib, ularning yillik obuna to‘lovi haqiqiy mutaxassisga bir marta tashrif buyurish narxiga tengdir.
Shunga qaramay, Xall sun’iy intellektdan uzoq va ko‘p foydalanish insonni haqiqiy hayotdan ajratib qo‘yishi mumkinligini ta’kidlaydi. Buning sababi shundaki, sun’iy intellekt odamlarning aniqlik va aniq javoblarga bo‘lgan ehtiyojini samarali qondiradi.
Mutaxassis fikricha, chatbotlarning ijobiy va salbiy tomonlari mavjud. Shu sababli, bu texnologiyani inson o‘rnini to‘liq egallovchi vosita sifatida emas, balki yordamchi sifatida ko‘rish lozim.
Chatbotlar psixologik yordam sohasida qo‘shimcha imkoniyatlar yaratadi, ammo mutaxassis bilan yuzma-yuz muloqotning o‘rni hech qachon to‘ldirilmasligi kerak.

Чатботы служат дополнительным средством в психологической помощи
По мнению клинического психолога и исследователя Деррика Холла, основная причина использования людьми чатботов связана с тем, что они упрощают возможность получения психологической помощи. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно данным издания RollingStone, общение с «виртуальным психотерапевтом» на основе искусственного интеллекта является более дешевым, быстрым и удобным, чем встреча с живым специалистом. По словам психолога, чатботы способны давать эмпатичные ответы, соответствующие потребностям человека, что помогает людям свободно выражать свои чувства.
Большинство пациентов предпочитают обсуждать личные проблемы не с людьми, а через электронного собеседника. Чатботы готовы помогать круглосуточно, а их годовая подписка стоит столько же, сколько один визит к настоящему специалисту.
Тем не менее, Холл подчеркивает, что длительное и частое использование искусственного интеллекта может отдалять человека от реальной жизни. Это связано с тем, что искусственный интеллект эффективно удовлетворяет потребность людей в точности и конкретных ответах.
По мнению специалиста, у чатботов есть как положительные, так и отрицательные стороны. Поэтому эту технологию следует рассматривать не как средство, полностью заменяющее человека, а как вспомогательный инструмент.
Чатботы создают дополнительные возможности в сфере психологической помощи, однако место личного общения с специалистом никогда не должно быть заменено.