Sem Altman sun’iy intellekt xavfi haqida ogohlantirdi
OpenAI texnologik kompaniyasi bosh direktori Sem Altman sun’iy intellekt kelajakda butun dunyo ustidan nazoratni qo‘lga kiritishi mumkinligini insoniyat uchun katta tahdid deb hisoblaydi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
U bu fikrini Bild nashri bilan bo‘lgan suhbatda bildirdi. Altmanning aytishicha, sun’iy intellekt tasodifan dunyo ustidan hukmronlik qilishga erishishi ehtimoli mavjud.
Bundan tashqari, u hokimiyatdagilarni o‘z nazorati ostiga olish yoki inson hayotiga xavf solishi mumkin. Sem Altman ChatGPT neyron tarmog‘i haqida gapirar ekan, uning foydalanuvchilari soni yaqin kelajakda milliardlab odamga yetishi mumkinligini ta’kidladi.
U shuningdek, insonlar ish, kundalik hayot va muhim qarorlar qabul qilish jarayonida sun’iy intellektning tavsiyalariga tobora ko‘proq tayanayotganini qayd etdi. Bu holat esa insonlarning o‘z nazoratini yo‘qotishiga olib kelishi mumkinligi haqida ogohlantirdi.
Shunday qilib, sun’iy intellektning rivojlanishi va keng tarqalishi bilan bog‘liq xavflar jiddiy e’tiborni talab qiladi. Insoniyat ushbu texnologiyani ehtiyotkorlik bilan boshqarishi va uning salbiy oqibatlarini oldini olish uchun chora ko‘rishi zarur.

Sem Altman предупредил о рисках искусственного интеллекта
Генеральный директор технологической компании OpenAI Сэм Альтман считает, что искусственный интеллект в будущем может получить контроль над всем миром, что представляет собой большую угрозу для человечества. Об этом сообщает Zamin.uz.
Он выразил это мнение в интервью изданию Bild. По словам Альтмана, существует вероятность того, что искусственный интеллект случайно достигнет господства над миром.
Кроме того, он может взять под контроль власть имущих или представлять опасность для жизни людей. Говоря о нейронной сети ChatGPT, Сэм Альтман подчеркнул, что число её пользователей в ближайшем будущем может достичь миллиардов.
Он также отметил, что люди всё больше полагаются на рекомендации искусственного интеллекта при работе, повседневной жизни и принятии важных решений. Это, по его мнению, может привести к потере людьми собственного контроля.
Таким образом, риски, связанные с развитием и широким распространением искусственного интеллекта, требуют серьёзного внимания. Человечеству необходимо осторожно управлять этой технологией и принимать меры для предотвращения её негативных последствий.