O‘tkazilgan tergov natijalari Xitoy kompaniyalarining o‘tgan yil davomida 38 milliard dollarlik ilg‘or uskunalarni xarid qilganini ko‘rsatdi. Mutaxassislarning fikricha, bu xaridlar Xitoyning texnologik salohiyatini oshirib, raqobatbardoshligini kuchaytirishi mumkin.
Shu sababli, AQSh va uning ittifoqchilari chip texnologiyalarining eksportini yanada qat’iy nazorat qilish zarurligini ta’kidlamoqda. Yapon va Niderlandiya bilan birgalikda belgilangan cheklovlarda ayrim nomuvofiqliklar mavjudligi sababli, ba’zi kompaniyalar Xitoyga savdoni davom ettirishda davom etdi.
Bu holat mavjud qoidalarning samaradorligiga shubha tug‘dirmoqda. AQShdagi tegishli qo‘mita Xitoyning ayrim firmalarini Huawei bilan aloqador deb topib, ularga sanksiyalar joriy qildi.
Bu chora orqali AQSh Xitoyning ilg‘or chip texnologiyalariga kirishini yanada cheklashni maqsad qilmoqda. Ushbu siyosat global texnologik raqobatni nazorat qilish va xavfsizlikni ta’minlashga qaratilgan.

США усиливают ограничения на технологии производства микросхем для Китая
Конгресс США предлагает ужесточить ограничения на продажу технологий производства чипов в Китай. Об этом сообщает Zamin.uz.
Результаты проведённого расследования показали, что китайские компании за прошлый год приобрели передовое оборудование на сумму 38 миллиардов долларов. По мнению экспертов, эти закупки могут повысить технологический потенциал Китая и усилить его конкурентоспособность.
По этой причине США и их союзники подчёркивают необходимость более строгого контроля экспорта технологий производства чипов. Из-за некоторых несоответствий в установленных ограничениях, согласованных с Японией и Нидерландами, некоторые компании продолжали торговлю с Китаем.
Эта ситуация вызывает сомнения в эффективности действующих правил. Соответствующий комитет в США признал некоторые китайские фирмы связанными с Huawei и ввёл против них санкции.
Эта мера направлена на дальнейшее ограничение доступа Китая к передовым технологиям производства чипов. Данная политика ориентирована на контроль глобальной технологической конкуренции и обеспечение безопасности.