Ushbu dastur bloklangan kontent yaratuvchilariga bir yildan so‘ng platformaga qayta kirish uchun ariza berish imkonini beradi. Bu haqda Rozetked.me sayti xabar berdi.
Kompaniya ta’kidicha, “Ikkinchi imkoniyat” dasturi apellyatsiya emas. U qarorni rasmiy ravishda qayta ko‘rib chiqish imkonidan foydalanib bo‘lgan foydalanuvchilar uchun mo‘ljallangan.
Har bir holat alohida ko‘rib chiqiladi va qaror buzilish xarakteri hamda amaldagi qoidalarga mosligi asosida qabul qilinadi. Shuningdek, mualliflik huquqini buzgan kanallar ushbu dasturda ishtirok eta olmaydi.
Ariza tasdiqlangach, muallif yangi kanal yaratishi, avvalgi videolarini qayta joylashi (agar ular joriy qoidalarga zid bo‘lmasa) va monetizatsiyani faollashtirishi mumkin bo‘ladi. Yangi funksiya haqidagi ogohlantirishlar yaqin oylarda YouTube Studio ish stoli versiyasida paydo bo‘ladi.
Dastur Google’ning AQSh Kongressmeni Jim Jordanga yo‘llagan xati asosida joriy etildi. Ushbu xatda kompaniya COVID-19 va saylovlarga oid noto‘g‘ri ma’lumotlar sababli bloklangan kanallarni tiklash niyatini bildirgan edi.

YouTube позволил возвращаться к заблокированным каналам
Эта программа позволяет создателям заблокированного контента подать заявку на повторный доступ к платформе через год. Об этом сообщил сайт Rozetked.me.
Компания подчеркнула, что программа «Второй шанс» не является апелляцией. Она предназначена для пользователей, которые уже исчерпали возможность официального пересмотра решения.
Каждый случай рассматривается индивидуально, и решение принимается на основе характера нарушения и соответствия действующим правилам. Также каналы, нарушившие авторские права, не могут участвовать в этой программе.
После одобрения заявки автор сможет создать новый канал, повторно загрузить свои предыдущие видео (если они не противоречат текущим правилам) и активировать монетизацию. Уведомления о новой функции появятся в ближайшие месяцы в настольной версии YouTube Studio.
Программа была введена на основе письма Google конгрессмену США Джиму Джордану. В этом письме компания выразила намерение восстановить заблокированные каналы, связанные с дезинформацией о COVID-19 и выборах.