Amerikaliklar OpenAI shartnomasiga norozilikdan ChatGPTni ommaviy o'chirdilar
Amerika Qo'shma Shtatlarida sun'iy intellekt sohasining yetakchi kompaniyasi OpenAI bilan mamlakat Mudofaa vazirligi o'rtasida tuzilgan hamkorlik shartnomasi jamiyatda kuchli norozilik uyg'otdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu voqea haqidagi xabar taralgandan so'ngra, millionlab amerikalik foydalanuvchilar o'zlarining aqlli telefonlaridan ChatGPT dasturini ommaviy ravishda o'chira boshladilar. Texnologik axborot vositalari ma'lumotlariga ko'ra, dasturni o'chirish ko'rsatkichi yagona kun ichida 295 foizga oshgan.
Bu raqam odatdagiga nisbatan juda yuqori bo'lib, kundalik o'rtacha ko'rsatkich 9 foizni tashkil etadi. Vaziyatdan foydalanib, OpenAI ning asosiy raqobatchisi hisoblangan Anthropic kompaniyasining Claude dasturi mashhurlik cho'qqisiga chiqdi.
Anthropic o'z texnologiyalarini harbiy maqsadlarda, xususan, kuzatuv tizimlari yoki o'z-o'zidan harakat qiladigan qurollarni yaratish jarayonida ishlatmasligini e'lon qilgach, foydalanuvchilar oqimi keskin o'zgardi. Natijada Claude dasturi Amerika Qo'shma Shtatlaridagi mobil ilovalar do'konida eng ko'p yuklab olinadigan dastur sifatida birinchi pog'onaga ko'tarildi.
Tahliliy platformalar taqdim etgan ma'lumotlarga ko'ra, ChatGPT dasturiga qo'yilayotgan past baholar soni ham bir necha marta ko'payib ketdi. Xususan, eng past baho beruvchi sharhlar soni 775 foizga oshgan bo'lsa, eng yuqori baho oluvchi baholar esa deyarli ikki barobarga qisqargan.
Mutaxassislar ushbu holatni foydalanuvchilarning sun'iy intellektning harbiy sohalarda qo'llanilishiga qarshi ekanligi va ularning xavfsizlik hamda axloqiy jihatlarini oldinga surishlari bilan izohlamoqdalar. Bu jarayon texnologiya va jamiyat o'rtasidagi bog'liqlikni yana bir bor namoyon etdi.

Американцы массово удалили ChatGPT из-за недовольства условиями контракта OpenAI
В Соединенных Штатах сотрудничество между ведущей компанией в области искусственного интеллекта OpenAI и Министерством обороны вызвало сильное общественное недовольство. Об этом сообщает Zamin.uz.
После распространения этой новости миллионы американских пользователей начали массово удалять приложение ChatGPT со своих смартфонов. По данным технологических информационных ресурсов, показатель удаления приложения вырос на 295 процентов за один день.
Это число значительно выше обычного, при том что средний ежедневный показатель составляет 9 процентов. Воспользовавшись ситуацией, программа Claude компании Anthropic, основного конкурента OpenAI, достигла пика популярности.
После того как Anthropic объявила, что не будет использовать свои технологии в военных целях, в частности для создания систем наблюдения или автономного оружия, поток пользователей резко изменился. В результате программа Claude заняла первое место по количеству загрузок в магазине мобильных приложений в Соединенных Штатах.
Согласно данным аналитических платформ, количество низких оценок у ChatGPT также увеличилось в несколько раз. В частности, количество отзывов с самой низкой оценкой выросло на 775 процентов, тогда как количество высоких оценок почти сократилось вдвое.
Эксперты объясняют эту ситуацию тем, что пользователи выступают против использования искусственного интеллекта в военных сферах и акцентируют внимание на вопросах безопасности и этики. Этот процесс вновь продемонстрировал взаимосвязь между технологиями и обществом.