Buyuk Britaniya hukumati sun’iy intellektni rivojlantirish maqsadida tegishli ma’lumotlar markazlarini elektr tarmog‘iga birinchi navbatda ulash bo‘yicha yangi reja tayyorlamoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Biroq, ushbu qaror inshoot quruvchilar orasida jiddiy xavotir uyg‘otgan. Ular bu choralar natijasida yangi turar-joy binolari qurilishi sekinlashishi yoki to‘xtab qolishidan qo‘rqqan.
Mamlakat bo‘ylab hozirda shifoxonalar hamda sanoat korxonalari kabi muhim obyektlar elektr energiyasiga ulanish uchun uzoq navbatlarni kutmoqdalar. Statistika ma’lumotlariga ko‘ra, kelgusi yilning birinchi yarmida ushbu navbat hajmi deyarli besh barobarga oshgan.
Buning asosiy sababi esa katta miqdorda elektr energiyasi talab qiladigan zamonaviy ma’lumotlar markazlarining ko‘payishi hisoblanadi. Natijada, ko‘plab foydali loyihalar ishga tushish uchun yillar davomida kutib turishga majbur bo‘lishmoqda.
Yangi takliflar asosida iqtisodiyotni rivojlantirish va yangi ish o‘rinlarini yaratadigan loyihalar oddiy navbatni chetlab o‘tish huquqiga ega bo‘ladi. Hukumat sun’iy intellekt infratuzilmasi va elektr transportlari uchun quvvatlanish stansiyalarini aynan shunday muhim loyihalar qatoriga kiritmoqda.
Sun’iy intellekt sohasi bo‘yicha mas’ul vazir Kanishka Narayan ushbu islohotlar mamlakatni yanada boy va adolatli qilishiga ishonchini bildirdi. Shunga qaramay, uyquruvchilar federatsiyasi yangi turar-joy binolarini ustuvor infratuzilma ro‘yxatiga kiritmaganlikdan norozi ekanligini bildirdi.
Federatsiya vakili Stiv Tyornerning ta’kidlashicha, uy joy inqirozi chuqurlashgan bir paytda energiya tejovchan oilaviy uylardan ko‘ra ancha ko‘p elektr quvvatini iste’mol qiladigan ma’lumotlar markazlariga afzallik berish adolatga ziddir. Agar turar-joy qurilishiga yetarli e’tibor berilmasa, elektr quvvati cheklangan hududlarda yangi uylar qurilishi butunlay to‘xtab qolish xavfi mavjud.
Hozirda Buyuk Britaniya hududida beshtadan ortiq mingta ma’lumotlar markazi faoliyat yuritmoqda va ular mamlakatning umumiy elektr energiyasining ikki foizini iste’mol qiladi. Sun’iy intellekt texnologiyalarining tez rivojlanishi bilan bu ko‘rsatkich kelgusi yuz yiliga borib olti barobarga ortishi kutilmoqda.
Londonning ba’zi tumanlarida elektr tarmog‘i o‘zining maksimal quvvatiga yetgani sababli yangi uy binolari qurilishi allaqachon vaqtinchalik to‘xtatilgan. Bu holat kelajakda aholi uchun yashash joylari tanqisligini yanada keskinlashtirishi mumkin.
Shu sababli, hukumat va qurilish mutaxassislari o‘rtasida elektr energiyasini adolatli taqsimlash bo‘yicha jiddiy muzokaralar olib borilishi lozim.

В Великобритании строительство домов замедляется из-за искусственного интеллекта
Правительство Великобритании разрабатывает новый план по приоритетному подключению соответствующих центров обработки данных к электросети в целях развития искусственного интеллекта. Об этом сообщает Zamin.uz.
Однако это решение вызвало серьезную обеспокоенность среди застройщиков. Они опасаются, что в результате этих мер строительство новых жилых домов замедлится или вовсе остановится.
По всей стране в настоящее время важные объекты, такие как больницы и промышленные предприятия, ожидают подключения к электросети в длинных очередях. Согласно статистическим данным, объем этих очередей в первом полугодии следующего года почти увеличится в пять раз.
Основной причиной этого является рост числа современных центров обработки данных, требующих большого количества электроэнергии. В результате многие полезные проекты вынуждены годами ждать начала реализации.
Согласно новым предложениям, проекты, способствующие развитию экономики и созданию новых рабочих мест, получат право обойти обычную очередь. Правительство относит инфраструктуру искусственного интеллекта и зарядные станции для электротранспорта именно к таким важным проектам.
Министр, отвечающий за сферу искусственного интеллекта, Канишка Нараян выразил уверенность в том, что эти реформы сделают страну более богатой и справедливой. Тем не менее, Федерация застройщиков выразила недовольство тем, что новые жилые дома не включены в приоритетный список инфраструктуры.
Как отметил представитель Федерации Стив Тёрнер, отдавать предпочтение центрам обработки данных, потребляющим значительно больше электроэнергии, чем энергоэффективные семейные дома, в условиях углубления жилищного кризиса несправедливо. Если строительству жилья не будет уделено достаточного внимания, существует риск полной остановки строительства новых домов в регионах с ограниченным электроснабжением.
В настоящее время на территории Великобритании функционирует более пяти тысяч центров обработки данных, которые потребляют два процента всей электроэнергии страны. С быстрым развитием технологий искусственного интеллекта ожидается, что к следующему столетию этот показатель вырастет в шесть раз.
В некоторых районах Лондона строительство новых жилых домов уже временно приостановлено из-за того, что электросеть достигла своей максимальной мощности. Эта ситуация может в будущем еще более обострить нехватку жилья для населения.
Поэтому между правительством и строительными экспертами необходимо провести серьезные переговоры по справедливому распределению электроэнергии.