Google bepul foydalanuvchilar uchun shaxsiy sun’iy intellekt xizmatini yoqdi
Google kompaniyasi o‘zining shaxsiy intellekt funksiyasini endi bepul foydalanuvchilar uchun bosqichma-bosqich ishga tushirishni boshladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu yangi imkoniyat avval faqat pullik obunaga ega bo‘lgan mijozlar uchun mo‘ljallangan edi. Hozirda esa u AQShdan boshlab dunyoning boshqa mamlakatlariga ham kengaytirilmoqda.
Bu xizmat Gemini sun’iy intellekti, Chrome brauzeri va yangi AI rejimi orqali taqdim etiladi. Maqsad foydalanuvchiga uzoq va murakkab savollar berish shart emasligini, shunchaki o‘ziga kerakli ma’lumotlar asosida aniq va qulay javob olish imkonini yaratishdir.
Tizim ishlash jarayonida foydalanuvchining shaxsiy ma’lumotlaridan samarali foydalanadi. U Gmail, Kalendar va Drive kabi xizmatlardagi ma’lumotlarni tahlil qiladi.
Shuningdek, Google Rasmlar, YouTube, Xaritalar va Qidiruv tizimlaridan keladigan ma’lumotlarni ham o‘zlashtiradi. Sun’iy intellekt matn, rasm va videolarni chuqur o‘rganib, odamning kundalik odatlari va qiziqishlarini yaxshiroq tushunadi.
Masalan, agar foydalanuvchi o‘zi sotib olgan qurilmaning aniq nomini unutib qo‘ygan bo‘lsa va uning ishlash muammosi haqida tushuncha bersa, tizim chiqarilgan chek va kvitansiyalarni tekshirib, mahsulotni aniqlaydi. So‘ngra nosozlikni bartaraf etish bo‘yicha aniq ko‘rsatmalar beradi.
Sayohat paytida ham bu vosita katta yordam beradi. U viza va chipta rejalashtirishda, shaxsiy ta’mga mos keladigan ovqatlanish joylarini taklif qilishda hamda uchishdan qancha vaqt oldin aeroportga yetib borish kerakligini hisoblashda yordam beradi.
Kompaniya aytishicha, kishilar endi umumiy va o‘zgarmas tavsiyalar o‘rniga, o‘zlarining oldingi qiziqishlari va tajribasiga asoslangan shaxsiylashtirilgan sayohat rejalarini olishlari mumkin bo‘ladi. Bu funksiya faollashtirilishi uchun shaxsiy Google akkaunti talab qilinadi va uni foydalanuvchi o‘zi yoqish kerak.
Xavfsizlik maqsadida har bir kishi sozlamalar orqali qaysi dasturlarga sun’iy intellekt kirishini cheklab yoki to‘liq bloklay oladi. Bu esa ma’lumotlarning maxfiyligini saqlash va tizimdan o‘z ehtiyojiga qarab foydalanish imkonini beradi.

Google запустил персональную службу искусственного интеллекта для бесплатных пользователей
Компания Google начала поэтапный запуск функции персонального интеллекта для бесплатных пользователей. Об этом сообщает Zamin.uz.
Ранее эта новая возможность была доступна только клиентам с платной подпиской. Сейчас она расширяется за пределы США и распространяется на другие страны мира.
Услуга предоставляется через искусственный интеллект Gemini, браузер Chrome и новый режим ИИ. Цель — дать пользователю возможность получать точные и удобные ответы на основе нужной ему информации, не задавая при этом длинных и сложных вопросов.
В процессе работы система эффективно использует личные данные пользователя, анализируя информацию в таких сервисах, как Gmail, Календарь и Drive.
Кроме того, она обрабатывает данные из Google Фото, YouTube, Карт и поисковой системы. Искусственный интеллект глубоко изучает тексты, изображения и видео, чтобы лучше понять повседневные привычки и интересы человека.
Например, если пользователь забыл точное название купленного устройства и опишет проблему с его работой, система проверит выданные чеки и квитанции, чтобы идентифицировать продукт. Затем она предоставит четкие инструкции по устранению неисправности.
Этот инструмент также окажет значительную помощь во время путешествий. Он поможет в планировании виз и билетов, предложит места для питания, соответствующие личным предпочтениям, а также рассчитает, за сколько времени до вылета нужно прибыть в аэропорт.
По словам компании, теперь люди смогут получать персонализированные планы поездок на основе своих прошлых интересов и опыта вместо общих и неизменных рекомендаций. Для активации этой функции требуется личный аккаунт Google, который пользователь должен включить самостоятельно.
В целях безопасности каждый человек может через настройки ограничить или полностью заблокировать доступ искусственного интеллекта к определенным приложениям. Это обеспечивает сохранение конфиденциальности данных и позволяет использовать систему в соответствии с собственными потребностями.