Telegramda reklama faolligi keskin oshdi
Rossiyadagi rasmiy shaxslar messenjer platformasiga nisbatan ehtimoliy cheklovlar joriy etilishi mumkinligi haqida ogohlantirganidan so‘ng, Telegram ilovasidagi reklama faolligi keskin oshdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
CloudBuying kompaniyasi tomonidan olib borilgan va Kommersant nashri tahlil qilgan tadqiqot ma’lumotlariga ko‘ra, reklama xabarlari soni o‘tgan yilning boshiga nisbatan qariyb yarmiga yaqin, 2026-yil boshiga nisbatan esa o‘n besh foizdan yigirma foizgacha ko‘paygan. Bu haqda Habr.com axborot resursi xabar bergan.
O‘n fevraldan boshlab Telegram kanallarida kuniga o‘rtacha ellik mingdan elli ikki mingtagacha reklama posti chop etila boshladi. Tadqiqot umumiy ko‘rish soni qirq besh milliarddan oshgan yetti million yarimdan ortiq joylashtirishni qamrab oldi.
Shundan oldin bozor kuniga o‘ttiz mingdan qirq besh mingtagacha post bilan nisbatan barqaror holatda bo‘lgan edi. Reklama faollikning eng yuqori nuqtasi o‘n ikki fevralda qayd etildi.
Ushbu kuni yigirma bitta ming sakkizyuzta reklama posti taxminan o‘n yetti million ko‘rishga ega bo‘ldi. Bozor ishtirokchilarining ta’kidlashicha, ko‘plab reklama beruvchilar yangi cheklovlar ularning rejalashtirilgan ishlarini buzib yuborishidan qo‘rqib, o‘z kampaniyalarini tezlashtirgan.
Mart oyining boshida faollik biroz pasayib, kuniga o‘rta hisobda qirq to‘rt mingdan qirq besh mingtagacha postni tashkil etdi. Buning yana bir sababi Rossiya monopoliyaga qarshi xizmati uch martdagi bayonotiga bog‘liq bo‘ldi.
Unda agar kirish cheklovlari joriy etilgan taqdirda, Telegram’dagi reklama tizimi mamlakat qonunchiligiga zid bo‘lishi mumkinligi ta’kidlangan. MTS AdTex kompaniyasi ma’lum qilishicha, mart oyida Rossiyada Telegram reklama tizimiga bo‘lgan talab o‘tgan yilning shu davriga nisbatan o‘rta hisobda yettixon foizga ortgan.
Shu bilan birga, minimal reklama narxi qariyb o‘ttiz foizgacha tushgan bo‘lib, bu joylashtirishlarni xaridorlar uchun yanada qulay qilgan. Eng faol xaridorlar qatorida savdo markazlari, onlayn do‘konlar, moliyaviy kompaniyalar, sug‘urta tashkilotlari, tibbiyot muassasalari va media nashrlari bor.
Tahlilchilar fikricha, kuzatilgan bu o‘sish ehtimol vaqtinchalik bo‘lib, uzoq muddatli barqaror rivojlanishdan ko‘ra, bozordagi noaniqlikni aks ettirmoqda.

Активность рекламы в Telegram резко возросла
После того, как официальные лица в России предупредили о возможном введении ограничений на мессенджер, рекламная активность в приложении Telegram резко возросла. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно данным исследования, проведенного компанией CloudBuying и проанализированного изданием Коммерсантъ, количество рекламных сообщений выросло почти наполовину по сравнению с началом прошлого года и на 15–20% по сравнению с началом 2026 года. Об этом сообщает информационный ресурс Habr.com.
С 10 февраля в каналах Telegram ежедневно стало публиковаться от 50 до 52 тысяч рекламных постов. Исследование охватило более семи с половиной миллионов размещений, общее количество просмотров которых превысило 45 миллиардов.
Ранее рынок находился в относительно стабильном состоянии с ежедневным объемом от 30 до 45 тысяч постов. Пик рекламной активности был зафиксирован 12 февраля.
В этот день 21 тысяча 800 рекламных постов получили примерно 17 миллионов просмотров. По словам участников рынка, многие рекламодатели ускорили свои кампании из-за опасений, что новые ограничения нарушат их запланированные работы.
В начале марта активность немного снизилась, составив в среднем от 44 до 45 тысяч постов в день. Еще одной причиной стало заявление Федеральной антимонопольной службы России, сделанное три раза в марте.
В нем отмечалось, что при введении ограничений на доступ рекламная система Telegram может противоречить законодательству страны. Компания MTS AdTex сообщает, что в марте спрос на рекламную систему Telegram в России вырос в среднем в семь раз по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
При этом минимальная стоимость рекламы снизилась почти на 30%, что сделало размещение более доступным для покупателей. Среди самых активных покупателей — торговые центры, онлайн-магазины, финансовые компании, страховые организации, медицинские учреждения и медиаиздания.
По мнению аналитиков, наблюдаемый рост, вероятно, временный и отражает неопределенность на рынке, а не долгосрочное устойчивое развитие.