Facebook ijodkorlarni jalb qilish uchun yangi dasturni ishga tushirdi
Facebook kompaniyasi TikTok va YouTube kabi raqobatdosh platformalardan mashhur ijodkorlarni o‘ziga jalb qilish maqsadida yangi monetizatsiya dasturini ishga tushirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu loyiha Creator Fast Track nomi bilan tanilmoqda va asosiy vazifasi ijodkorlarga Facebook muhitida tezroq auditoriya to‘plashda yordam berishdir. Dastur doirasida kompaniya ishtirokchilarga kafolatlangan moliyaviy to‘lovlar va qo‘shimcha kontent tarqatish imkoniyatlari taqdim etilmoqda.
TechCrunch nashri xabar berishicha, bu tizim ijodkorlarning hammasini noldan boshlash zaruratini bartaraf etishga qaratilgan. Dastur shartlariga ko‘ra, Instagram, TikTok yoki YouTube saytlarida kamida yuz ming nafar kuzatuvchiga ega bo‘lgan ijodkorlar oyiga ming dollar miqdorida mablag‘ olish huquqini oladilar.
Agar ijodkorning biror platformada milliondan ortiq kuzatuvchisi bo‘lsa, u dastlabki uch oy davomida har oyda uch ming dollar mablag‘ga ega bo‘ladi. Qizig‘i shundaki, ishtirokchilar Facebook uchun faqat yangi va eksklyuziv materiallar tayyorlashi shart emas.
Ular o‘zlarining avvalgi vaqtida yuqori natija ko‘rsatgan videolarini ham ushbu platformaga joylashlari mumkin. Facebook vakillari aytishicha, bu tashabbus ijodkorlar uchun keng tarqalgan muammoni hal qilishga xizmat qiladi.
Kompaniya bonus muddati tugaganidan keyin ham ishtirokchilar o‘z auditoriyasini mustahkam shakllantirib olgunicha ularning kontent qamrovini oshirishni davom ettiradi. Bundan tashqari, a’zolar odatdagi kuzatuvchilar soni talabini kutmasdan darhol Facebook monetizatsiya vositalaridan foydalanish imkoniyatiga ega bo‘ladilar.
Kompaniya ishga tushirish marosimi bilan birga ijodkorlar iqtisodiyoti bo‘yicha muhim ma’lumotlarni ham e’lon qildi. 2025 yilda ijodkorlarga to‘langan umumiy mablag‘ qariyb uch milliard dollarni tashkil etdi.
Bu ko‘rsatkich o‘tgan yilga nisbatan 35 foizga ortiqdir. Ushbu summaning taxminan 60 foizi qisqa videolar yoki Reels formatidagi kontent hissasiga to‘g‘ri keladi.
Bundan tashqari, ijodkorlar o‘z kontentlari qancha daromad keltirayotganini aniqroq ko‘rishlari uchun kompaniya yangi daromad ko‘rsatkichlarini joriy etmoqda. Bu yerda sifatli ko‘rinishlar, daromad normasi va sifatli bo‘lmagan ko‘rinishlar kabi tushunchalar kiritilgan.

Facebook запустил новую программу для привлечения создателей контента
Компания Facebook запустила новую программу монетизации с целью привлечения популярных создателей контента с конкурирующих платформ, таких как TikTok и YouTube. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот проект известен под названием Creator Fast Track, и его основная задача — помочь создателям быстрее набирать аудиторию в среде Facebook. В рамках программы компания предоставляет участникам гарантированные финансовые выплаты и дополнительные возможности распространения контента.
По данным издания TechCrunch, эта система направлена на устранение необходимости для создателей начинать с нуля. Согласно условиям программы, создатели с минимум ста тысяч подписчиков на Instagram, TikTok или YouTube получают право на ежемесячные выплаты в размере тысячи долларов.
Если у создателя более миллиона подписчиков на какой-либо платформе, он будет получать три тысячи долларов ежемесячно в течение первых трёх месяцев. Интересно, что участникам не обязательно создавать только новый и эксклюзивный контент для Facebook.
Они могут также размещать на этой платформе свои ранее успешные видео. Представители Facebook отмечают, что эта инициатива призвана решить распространённую проблему для создателей.
Компания продолжит расширять охват контента участников даже после окончания бонусного периода, пока они не сформируют устойчивую аудиторию. Кроме того, члены программы смогут сразу использовать инструменты монетизации Facebook, не дожидаясь достижения обычного порога подписчиков.
Вместе с запуском программы компания также опубликовала важные данные об экономике создателей. В 2025 году общие выплаты создателям составили около трёх миллиардов долларов.
Этот показатель на 35 процентов выше, чем в прошлом году. Примерно 60 процентов этой суммы приходится на короткие видео или контент в формате Reels.
Кроме того, компания вводит новые показатели дохода, чтобы создатели могли точнее видеть, сколько приносит их контент. В них включены такие понятия, как качественные просмотры, доходность и некачественные просмотры.