Xitoy hukumati mamlakatning texnologik sohadagi yangi loyihalariga Amerika Qo‘shma Shtatlari tomonidan kiritiladigan sarmoyalarni cheklash choralarini ko‘rmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bloomberg axborot agentligi bergan ma’lumotlarga ko‘ra, Xitoy davlat idoralari mahalliy kompaniyalarga Amerika kapitalini rasmiy ruxsatsiz qabul qilishni taqiqlashni rejalashtirmoqda. Ushbu tashabbus Pekinning milliy xavfsizlikni ta’minlash hamda muhim texnologiyalar va ma’lumotlar chiqib ketishining oldini olishga qaratilgan keng qamrovli strategiyasining bir qismi hisoblanadi.
Yangi joriy etilayotgan cheklovlar o‘tgan yili Amerikaning Meta korporatsiyasi Xitoyning sun’iy idrok sohasida faoliyat yurituvchi Manus startapini ikki milliard dollarga sotib olgani bilan bog‘liq hodisaga o‘ziga xos javob bo‘ldi. Hozirgi vaqtda Xitoyning tegishli nazorat organlari ushbu yirik kelishuv yuzasidan maxsus tekshiruv ishlarini boshlagan.
Shuningdek, Moonshot AI va StepFun kabi kelajagi porloq loyihalar ham AQSh investorlaridan mablag‘ olmaslik borasida rasmiy ogohlantirish olgani aytilmoqda. Ushbu cheklovlar nafaqat kichik va endi rivojlanayotgan jamoalarga, balki sohaning yirik vakillariga ham tegishlidir.
Xususan, TikTok ijtimoiy tarmog‘iga egalik qiluvchi ByteDance kompaniyasiga AQSh sarmoyadorlari o‘rtasida aksiyalarni qayta joylashtirishni hukumat roziligisiz amalga oshirmaslik qat’iy uqtirilgan. Soha mutaxassislarining fikricha, bunday keskin choralar Xitoyning yuqori texnologiyalar sektoriga xorijiy sarmoyalarni jalb qilish jarayonini sezilarli darajada murakkablashtirishi va ikki davlat o‘rtasidagi iqtisodiy munosabatlarga ta’sir ko‘rsatishi mumkin.
Mazkur vaziyat Xitoyning o‘z texnologik mustaqilligini himoya qilish yo‘lidagi navbatdagi qadami sifatida baholanmoqda. Davlat nazoratining kuchayishi natijasida mahalliy tadbirkorlar endilikda xalqaro moliya bozorlarida harakat qilishda ehtiyotkor bo‘lishlariga to‘g‘ri keladi.
Bu esa o‘z navbatida jahon texnologiya bozoridagi raqobat muhitini o‘zgartirishi va yangi iqtisodiy to‘siqlarni yuzaga keltirishi kutilmoqda. Xitoy hukumati milliy manfaatlarni birinchi o‘ringa qo‘ygan holda, strategik ahamiyatga ega bo‘lgan ishlanmalarning boshqa davlatlar nazoratiga o‘tib ketishiga yo‘l qo‘ymaslikka intilmoqda.

Китай ограничивает приём американских инвестиций в технологическом секторе
Правительство Китая принимает меры по ограничению инвестиций со стороны Соединённых Штатов Америки в новые проекты страны в технологическом секторе. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным информационного агентства Bloomberg, государственные ведомства Китая планируют запретить местным компаниям принимать американский капитал без официального разрешения. Эта инициатива является частью масштабной стратегии Пекина, направленной на обеспечение национальной безопасности и предотвращение утечки важных технологий и данных.
Вводимые новые ограничения стали своеобразным ответом на произошедшее в прошлом году событие, когда американская корпорация Meta приобрела за два миллиарда долларов китайский стартап Manus, работающий в сфере искусственного интеллекта. В настоящее время соответствующие надзорные органы Китая начали специальную проверку этой крупной сделки.
Также сообщается, что такие перспективные проекты, как Moonshot AI и StepFun, получили официальные предупреждения о недопустимости получения средств от американских инвесторов. Эти ограничения касаются не только малых и развивающихся команд, но и крупных представителей отрасли.
В частности, компании ByteDance, которой принадлежит социальная сеть TikTok, было строго предписано не осуществлять перераспределение акций среди американских инвесторов без согласия правительства. По мнению экспертов отрасли, такие жёсткие меры могут существенно усложнить процесс привлечения иностранных инвестиций в высокотехнологичный сектор Китая и повлиять на экономические отношения между двумя странами.
Сложившаяся ситуация оценивается как очередной шаг Китая на пути защиты собственной технологической независимости. В результате усиления государственного контроля местным предпринимателям отныне придётся действовать на международных финансовых рынках с большой осторожностью.
Это, в свою очередь, как ожидается, изменит конкурентную среду на мировом технологическом рынке и создаст новые экономические барьеры. Правительство Китая, ставя национальные интересы на первое место, стремится не допустить перехода стратегически значимых разработок под контроль других государств.