Kompaniya rahbariyati tomonidan e’lon qilingan rejaga ko‘ra, har oyda tayyorlanadigan samolyotlar soni amaldagi 42 tadan 47 taga yetkaziladi. Ushbu muhim qaror kompaniyaning bosh direktori Kelli Ortberg hamda Amerika Qo‘shma Shtatlari Federal aviatsiya boshqarmasi vakillari o‘rtasida bo‘lib o‘tgan rasmiy muloqotdan so‘ng jamoatchilikka ma’lum qilindi.
Mazkur o‘zgarishlar aviatsiya bozoridagi talabni qondirish va korxonaning moliyaviy barqarorligini ta’minlash yo‘lidagi strategik qadam sifatida baholanmoqda. Kelli Ortbergning ta’kidlashicha, aviatsiya sanoatining yetakchisi hisoblangan ushbu gigant korxona allaqachon ishlab chiqarishning yangi bosqichiga o‘tish uchun zaruriy tayyorgarlik ishlarini boshlab yuborgan.
Shu bilan birga, Boeing 737-10 va 737-7 rusumli yangi modellarni xalqaro xavfsizlik standartlariga muvofiq sertifikatlash jarayonlari yakuniy pallaga kirgani xabar qilindi. Bu modellar zamonaviy texnologiyalari va tejamkorligi bilan ajralib turishi kutilmoqda.
Kompaniya mutaxassislarining aniqlik kiritishicha, mazkur havo kemalari bo‘yicha o‘tkazilayotgan sinov dasturlari hozirgi kunda 80 foizdan ortiq darajada muvaffaqiyatli bajarilgan. Bu ko‘rsatkich yangi avlod laynerlarining yaqin vaqt ichida aviakompaniyalarga topshirilishi va tijoriy parvozlarni boshlashidan dalolat beradi.
Sinov jarayonlarining yakunlanishi Boeing uchun bozorga yangi mahsulotlarni olib kirishda muhim ahamiyatga ega. Ta’kidlash joizki, joriy yilning bahor oylarida Boeing kompaniyasi ayrim texnik kamchiliklar va ishlab chiqarishdagi nuqsonlar sababli 737 MAX rusumli laynerlarni yetkazib berish muddati kechikishi mumkinligi haqida ogohlantirgan edi.
O‘sha vaqtda xavfsizlik masalalari birinchi o‘ringa qo‘yilgan bo‘lib, barcha jarayonlar qayta ko‘rib chiqilgan edi. Endilikda kompaniya barcha muammolarni bartaraf etishga muvaffaq bo‘ldi va asosiy e’tiborni ishlab chiqarish hajmini oshirish hamda xalqaro hamkorlar oldidagi majburiyatlarini o‘z vaqtida bajarishga qaratmoqda.

Корпорация «Боинг» значительно увеличивает темпы производства самолётов.
Согласно плану, объявленному руководством компании, количество самолетов, производимых ежемесячно, увеличится с текущих 42 до 47 единиц. Это важное решение было доведено до коллектива после официальной встречи между генеральным директором Boeing Келли Ортберг и представителями Федерального управления гражданской авиации США.
Эти изменения рассматриваются как стратегический шаг по удовлетворению спроса на авиационном рынке и обеспечению финансовой стабильности корпорации. Как подчеркнула Келли Ортберг, этот гигант авиации, считающийся лидером отрасли, уже начал необходимые подготовительные работы для перехода на новый этап производства.
Кроме того, сообщается, что процессы сертификации новых моделей Boeing 737-10 и 737-7, соответствующих международным стандартам безопасности, находятся на финальной стадии. Ожидается, что эти модели будут отличаться современными технологиями и топливной эффективностью.
По данным специалистов компании, более 80% испытательных программ для этих самолетов уже успешно завершено. Этот показатель указывает на то, что новые поколения лайнеров в ближайшее время будут переданы авиакомпаниям и начнут выполнять коммерческие рейсы.
Завершение испытаний имеет важное значение для Boeing при выводе новых продуктов на рынок. Стоит отметить, что весной текущего года Boeing предупреждал о возможной задержке поставок лайнеров 737 MAX из-за некоторых технических недостатков и задержек в производстве.
В то время вопросы безопасности были выдвинуты на первый план, и все процессы были пересмотрены. Сейчас компания успешно устранила все проблемы и сосредоточила основное внимание на увеличении объемов производства и своевременном выполнении обязательств перед международными партнерами.