ITER loyihasida birinchi ulkan magnit muvaffaqiyatli sinovdan o‘tdi
Ushbu bosqich o’ta o’tkazuvchan magnitlarni sinovdan o’tkazishni o‘z ichiga oladi. Magnet Cold Test Facility majmuasida og‘irligi 330 tonna bo‘lgan birinchi ulkan toroidal maydon g‘altagi muvaffaqiyatli sinovdan o‘tdi.
Ushbu gigantik qurilma ishchi harorat ya’ni 4 Kelvin yoki minus 269 gradus Selsiysigacha sovutildi. Bu harorat mutlaq nol darajasidan atigi bir necha daraja yuqori hisoblanadi.
Sinovlarning asosiy maqsadi magnit tizimini reaktor ichiga yakuniy o‘rnatishdan oldin uning benuqson ishlashiga ishonch hosil qilishdir. Har bir magnitni to‘liq tekshirish uchun to‘rt oydan olti oygacha vaqt ketadi.
Ushbu jarayon davomida mutaxassislar g‘altaklarga 68 kA gacha tok berib ularning kelajakdagi ish rejimlarini simulyatsiya qiladilar. Aynan shu magnit tizimi reaktor ichidagi o‘nlab million darajagacha qiziydigan plazmani nazorat ostida ushlab turish vazifasini bajaradi.
ITER loyihasida jami 18 ta ulkan D shaklidagi toroidal maydon g‘altagi oltita poloidal g‘altak va markaziy solenoidning oltita moduli qo‘llaniladi. Butun tizim 51 G J gacha energiya to‘plash quvvatiga ega.
Magnitlar niobiy-qalay va niobiy-titan qotishmalaridan tayyorlangan bo‘lib suyuq geliy yordamida sovutilganda elektr qarshiligini deyarli to‘liq yo‘qotadi. Bu esa minimal energiya sarfi bilan juda kuchli magnit maydonlarini yaratish imkonini beradi.
O‘ta o‘tkazuvchanlik holati juda qat’iy va aniq sharoitlarni talab qiladi. Agar harorat yoki tok ruxsat etilgan me‘yordan oshib ketsa kvanch hodisasi ya’ni o‘ta o‘tkazuvchanlik xususiyatining keskin yo‘qolishi va katta miqdorda issiqlik ajralishi kuzatilishi mumkin.
Shu sababli sinovlar davomida xavfsizlik tizimlarining bunday holatlarni soniyaning ulushlarida aniqlash qobiliyati ham qattiq tekshirilmoqda. ITER bosh direktori Pietro Barabaschi ta’kidlashicha bunday yondashuv reaktorni yakuniy yig‘ishdan oldin xavflarni kamaytirishga katta yordam beradi.
Ushbu tajriba nafaqat ITER loyihasi balki butun dunyoda ishlab chiqilayotgan kelajakdagi tijoriy termoyadroviy elektr stansiyalari uchun ham poydevor bo‘lib xizmat qiladi. Bu yutuq insoniyat uchun cheksiz va toza energiya manbaini yaratish yo‘lidagi muhim qadam hisoblanadi.

Первый гигантский магнит в проекте ITER успешно прошел испытания
В рамках международного термоядерного проекта, а именно проекта ITER, инженеры приступили к реализации одного из важнейших этапов запуска реактора. Об этом сообщило Zamin.uz.
Данный этап включает в себя испытания сверхпроводящих магнитов. В комплексе Magnet Cold Test Facility была успешно протестирована первая гигантская катушка тороидального поля весом 330 тонн.
Это гигантское устройство было охлаждено до рабочей температуры — 4 Кельвинов или минус 269 градусов Цельсия. Эта температура всего на несколько градусов выше абсолютного нуля.
Основная цель испытаний — убедиться в безупречной работе магнитной системы перед её окончательной установкой внутри реактора. Полная проверка каждого магнита занимает от четырех до шести месяцев.
В ходе этого процесса специалисты подают на катушки ток до 68 кА, симулируя их будущие режимы работы. Именно эта магнитная система будет выполнять задачу удержания под контролем плазмы, разогретой внутри реактора до десятков миллионов градусов.
В проекте ITER используются в общей сложности 18 гигантских D-образных катушек тороидального поля, шесть полоидальных катушек и шесть модулей центрального соленоида. Вся система обладает способностью накапливать энергию до 51 ГДж.
Магниты изготовлены из ниобий-оловянных и ниобий-титановых сплавов, которые при охлаждении с помощью жидкого гелия почти полностью теряют электрическое сопротивление. Это позволяет создавать сверхмощные магнитные поля с минимальными затратами энергии.
Состояние сверхпроводимости требует очень строгих и точных условий. Если температура или ток превысят допустимую норму, может произойти квантовое явление — резкая потеря свойства сверхпроводимости (квенч) и выделение большого количества тепла.
Поэтому в ходе испытаний строго проверяется способность систем безопасности обнаруживать такие ситуации за доли секунды. Генеральный директор ITER Пьетро Барабаски отметил, что такой подход значительно помогает снизить риски перед окончательной сборкой реактора.
Этот опыт служит фундаментом не только для проекта ITER, но и для будущих коммерческих термоядерных электростанций, разрабатываемых по всему миру. Данное достижение считается важным шагом на пути к созданию бесконечного и чистого источника энергии для человечества.