Katta adron kollayderi to‘rt yilga to‘xtadi
Dunyoning eng katta va qudratli zarralar tezlatgichi — Katta adron kollayderi to‘rt yillik keng ko‘lamli modernizatsiya uchun ishini vaqtincha to‘xtatdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Yevropa yadroviy tadqiqotlar tashkiloti CERN tomonidan amalga oshirilayotgan bu loyiha koinotning eng asosiy sirlarini, jumladan, qorong‘i materiya va qorong‘i energiyani o‘rganishda yangi bosqichni boshlashga mo‘ljallangan. Shveysariya va Fransiya chegarasida, yer osti 100 metr chuqurlikda qurilgan 27 kilometrlik ulkan halqa shaklidagi ushbu inshoot 2012-yilda Xiggs bozonini kashf etishi bilan ilm-fan tarixida muhim o‘rin egallagan.
Endi mutaxassislar qurilmani yanada kuchliroq darajaga oshirishni rejalashtirmoqda. Modernizatsiyadan so‘ng majmua yorqinlikdagi Katta adron kollayderi nomini oladi va uning yangilangan versiyasi 2030-yilning iyun oyida ishga tushirilishi kutilmoqda.
Loyiha rahbari Markus Tserlaufning ta’kidlashicha, bu bosqich butun dasturning muvaffaqiyati uchun hal qiluvchi ahamiyatga ega. Modernizatsiyaning asosiy maqsadi — zarralar to‘qnashuvi sonini, ya’ni ilmiy yorug‘lik darajasini keskin oshirishdir.
Rejaga ko‘ra, bu ko‘rsatkich hozirgi darajadan 10 marta ko‘payadi, bu esa olimlarga bugungidan 100 marta ko‘proq ma’lumot to‘plash imkonini beradi. Ushbu maqsadga erishish uchun tezlatgich halqasining taxminan 1,2 kilometrlik qismi to‘liq almashtiriladi.
Yangi o‘ta o‘tkazuvchan magnitlar o‘rnatilib, ular zarralar dastasini yanada aniqroq yo‘naltirish imkonini beradi. Natijada, har bir o‘zaro ta’sir vaqtida to‘qnashuvlar soni hozirgi 60 tadan 200 tagacha yetadi.
Bu fiziklar uchun misli ko‘rilmagan hajmdagi ma’lumot manbai hisoblanadi. Ma’lumotlar oqimining bunday ulkan o‘sishi muhandislar oldiga yangi texnologik vazifalarni qo‘ydi.
Har soniyada sodir bo‘ladigan milliardlab hodisalarning barchasini saqlash amalga oshirib bo‘lmaydi. Shu sababli, CERN mutaxassislari real vaqt rejimida eng muhim va istiqbolli to‘qnashuvlarni saralab olish uchun sun’iy intellekt tizimlaridan foydalanishni rejalashtirmoqda.
Sun’iy intellekt fiziklar o‘rnini egallamaydi, balki ularga filtr vazifasini bajaradi. Sun’iy intellekt tizimlari yangi fizika alomatlari bo‘lishi mumkin bo‘lgan noyob hodisalarni bir zumda aniqlab, ularni keyingi tahlillar uchun ajratib oladi.
Bu esa olimlarga koinotning 95 foizini tashkil etuvchi, ammo bizga hali noma’lum bo‘lgan qorong‘i materiya va energiyani o‘rganishda yordam beradi. HL-LHC loyihasining amalga oshirilishi nafaqat nazariy fizika, balki yuqori texnologiyalar rivoji uchun ham muhim ahamiyatga ega.
O‘zbekistonlik yosh olimlar va tadqiqotchilar uchun ham CERN tajribasi doimo qiziqish markazida bo‘lib kelgan. Koinotning yaralishi va moddaning tuzilishi haqidagi asosiy savollarga javob topish yo‘lidagi ushbu qadam, insoniyatning tabiat qonunlari haqidagi tushunchalarini tubdan o‘zgartirishi kutilmoqda.

Большой адронный коллайдер остановился на четыре года.
Самый большой и мощный ускоритель частиц в мире — Большой адронный коллайдер временно приостановил работу для четырёхлетней модернизации. Об этом сообщил Zamin.uz.
Этот проект, реализуемый Европейской организацией по ядерным исследованиям (CERN), направлен на начало нового этапа в изучении фундаментальных тайн Вселенной, включая тёмную материю и тёмную энергию. Расположенный под землёй на глубине 100 метров на границе Швейцарии и Франции, этот 27-километровый кольцевой ускоритель, имеющий форму огромного кольца, занял важное место в истории науки после обнаружения бозона Хиггса в 2012 году.
Теперь специалисты планируют повысить мощность установки до нового уровня. После модернизации Большой адронный коллайдер получит название High-Luminosity LHC (HL-LHC), и ожидается, что его обновлённая версия будет запущена в июне 2030 года.
Как подчеркнул руководитель проекта Маркус Церлауф, этот этап является решающим для успеха всей программы. Основная цель модернизации — значительно увеличить частоту столкновений частиц, то есть повысить уровень научной яркости.
Согласно плану, этот показатель увеличится в 10 раз по сравнению с текущим уровнем, что позволит учёным собирать в 100 раз больше данных, чем сегодня. Для достижения этой цели планируется полностью заменить около 1,2 километра кольца ускорителя.
Будут установлены новые фокусирующие магниты, которые позволят ещё точнее направлять пучок частиц. В результате, за одно взаимодействие количество столкновений увеличится с текущих 60 до 200.
Это станет беспрецедентным источником данных для физиков. Такой огромный рост потока информации поставил перед инженерами новые технологические задачи.
Невозможно сохранить все миллиарды событий, происходящих каждую секунду. Поэтому специалисты CERN планируют использовать системы искусственного интеллекта для отбора в реальном времени наиболее важных и перспективных столкновений.
Искусственный интеллект не заменит физиков, а будет выполнять функцию фильтра: системы ИИ будут выявлять редкие события, которые могут стать признаками новой физики, и выделять их для дальнейшего анализа.
Это поможет учёным изучать тёмную материю и тёмную энергию, составляющие 95% Вселенной, но пока остающиеся неизвестными для нас. Реализация проекта HL-LHC имеет важное значение не только для теоретической физики, но и для развития высоких технологий.
Опыт работы в CERN всегда был интересен для молодых учёных и исследователей из Узбекистана. Этот шаг на пути к ответу на фундаментальные вопросы о строении Вселенной и вещества, как ожидается, кардинально изменит представления человечества о законах природы.