AQSH atom energetikasi sohasidagi xavfsizlik qoidalarini qayta ko‘rib chiqmoqda
Amerika Qo‘shma Shtatlari Yadroviy tartibga solish komissiyasi atom energetikasi sohasida o‘n yilliklar davomida amal qilib kelgan xavfsizlik mezonlarini qayta ko‘rib chiqish tashabbusi bilan chiqdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Mazkur yangilanish doirasida radiatsiya ta’sirini imkon qadar past darajada saqlashni ko‘zda tutuvchi asosiy tamoyildan voz kechish rejalashtirilmoqda. Ushbu o‘zgarish soha mutaxassislari va atrof-muhit muhofazachilari o‘rtasida jiddiy bahslarga sabab bo‘lmoqda.
Chunki mazkur qoida atom elektr stansiyalari xavfsizligini ta’minlashning poydevori hisoblanadi. Soha nashrlarining ma’lumotlariga ko‘ra, komissiya ushbu qarorni tartibga solish jarayonidagi ortiqcha murakkabliklarni bartaraf etish istagi bilan izohlamoqda.
Amaldagi tartibga muvofiq, atom elektr stansiyasi operatorlari radiatsiya darajasi belgilangan me’yordan past bo‘lsa ham, uni yanada kamaytirish choralarini ko‘rishga majbur edi. Yangi taklif esa ushbu majburiyatni bekor qilib, mas’ullarga faqat belgilangan yuqori chegaradan oshmaslik talabini qoldirishi mumkin.
Xavfsizlik standartlarining o‘zgarishi yuzasidan turli qarashlar mavjud. Xususan, Xavotirga tushgan olimlar ittifoqi vakillari bunday qadam yadroviy obektlarni boshqarish sifatining pasayishiga olib kelishidan ogohlantirmoqda.
Mutaxassislarning fikricha, xavfsizlik tamoyillarining yumshatilishi ish jarayonida mas’uliyatning susayishiga hamda ishchilar va aholi uchun nurlanish xavfining ortishiga sabab bo‘lishi mumkin. Shu bilan birga, komissiya o‘tgan asrning yetmishinchi yillarida qabul qilingan Milliy ekologik siyosat to‘g‘risidagi qonunni ijro etish tartibini ham o‘zgartirishni ko‘zlamoqda.
Taklif etilayotgan yangiliklar yadroviy obektlarni qurish va ishga tushirishdan oldin o‘tkaziladigan ekologik tekshiruvlar hajmini sezilarli darajada qisqartirishni nazarda tutadi. Bu esa jamoatchilikning bunday yirik loyihalarni muhokama qilishdagi ishtirokini cheklab qo‘yishi ehtimoldan xoli emas.
Bundan tashqari, yadroviy tartibga solish organi atom obektlarining atrof-muhitga ta’sirini baholashda shovqin, chang va atmosferaga chiqariladigan chiqindilar kabi omillarni tekshirishdan voz kechishni taklif qilmoqda. Xalqaro nashrlarning xabar berishicha, yangi qoidalar hatto ba’zi amaldagi va yangi qurilayotgan reaktorlarni muntazam tekshiruvlarning bir qismidan ozod qilishi kutilmoqda.
Mazkur o‘zgarishlar mamlakat Energetika vazirligi soha xodimlari uchun radiatsiya cheklovlarini qayta ko‘rib chiqishni boshlaganidan so‘ng e’lon qilindi. Hukumat bu qadamlarni yadroviy loyihalarni amalga oshirishni soddalashtirish va mamlakatda atom energetikasini kengaytirish strategiyasining bir qismi sifatida taqdim etmoqda.
Biroq, tanqidchilar iqtisodiy manfaatlar yo‘lida xavfsizlik mezonlaridan voz kechish uzoq muddatda og‘ir oqibatlarga olib kelishi mumkinligidan xavotir bildirmoqda.

США пересматривают правила безопасности в области атомной энергетики
Комиссия по ядерному регулированию Соединенных Штатов Америки выступила с инициативой пересмотра критериев безопасности, которые десятилетиями действовали в сфере атомной энергетики. Об этом сообщило Zamin.uz.
В рамках данного обновления планируется отказаться от основного принципа, предусматривающего поддержание воздействия радиации на максимально низком уровне. Это изменение вызывает серьезные споры среди отраслевых специалистов и защитников окружающей среды.
Поскольку данное правило считается фундаментом обеспечения безопасности атомных электростанций. По данным отраслевых изданий, комиссия объясняет это решение желанием устранить излишние сложности в процессе регулирования.
Согласно действующему порядку, операторы атомных электростанций были обязаны принимать меры по дальнейшему снижению уровня радиации, даже если он был ниже установленной нормы. Новое же предложение может отменить это обязательство, оставив ответственным лицам требование лишь не превышать установленный верхний предел.
Существуют разные взгляды относительно изменения стандартов безопасности. В частности, представители Союза обеспокоенных ученых предупреждают, что такой шаг может привести к снижению качества управления ядерными объектами.
По мнению специалистов, смягчение принципов безопасности может привести к ослаблению ответственности в рабочем процессе, а также к увеличению риска облучения для работников и населения. В то же время комиссия намерена изменить и порядок исполнения закона о Национальной экологической политике, принятого в семидесятых годах прошлого века.
Предлагаемые новшества предусматривают значительное сокращение объема экологических проверок, проводимых перед строительством и запуском ядерных объектов. Это, в свою очередь, может ограничить участие общественности в обсуждении таких крупных проектов.
Кроме того, орган ядерного регулирования предлагает отказаться от проверки таких факторов, как шум, пыль и выбросы в атмосферу при оценке воздействия атомных объектов на окружающую среду. По сообщениям международных изданий, ожидается, что новые правила даже освободят некоторые действующие и строящиеся реакторы от части регулярных проверок.
Данные изменения были объявлены после того, как Министерство энергетики страны начало пересмотр радиационных ограничений для сотрудников отрасли. Правительство представляет эти шаги как часть стратегии по упрощению реализации ядерных проектов и расширению атомной энергетики в стране.
Однако критики выражают обеспокоенность тем, что отказ от критериев безопасности в угоду экономическим интересам в долгосрочной перспективе может привести к тяжелым последствиям.