Sun'iy intellekt sohasida faoliyat yurituvchi korxonalarga zamonaviy texnologiyalardan amaliy foyda olishda ko'maklashadigan yuqori malakali mutaxassislarga bo'lgan talab misli ko'rilmagan darajada ortib bormoqda. Bu haqda One.uz xabar beradi.
Christian and Timbers xalqaro qidiruv firmasi ma'lumotlariga ko'ra, hozirda Amerika Qo'shma Shtatlarida sun'iy intellektga kiritilgan sarmoyalardan real daromad olishni ta'minlay oladigan, maxsus ko'nikma va tajribaga ega mutaxassislar soni atigi ikki ming nafarni tashkil etadi. Mazkur tadqiqot natijalari shuni ko'rsatadiki, korxonalar endilikda shunchaki ilg'or modellardan foydalanish bilan cheklanib qolmasdan, ularni o'z ish jarayonlariga to'liq tatbiq etish va moliyaviy samaradorlikni oshirish yo'llarini izlamoqda.
Ushbu jarayonda bevosita mijoz tashkilotlar ichida dasturiy ta'minot va sun'iy intellekt tizimlarini yaratish hamda ishga tushirish bilan shug'ullanuvchi muhandislarning o'rni dolzarb ahamiyat kasb etmoqda. Bunday mutaxassislar korxonalarning ichki tuzilmasini tushungan holda, texnologik yechimlarni biznes ehtiyojlariga moslashtirish vazifasini bajaradilar.
Mutaxassislarga bo'lgan talab va bozor holati Christian and Timbers tadqiqotiga ko'ra, joriy yil yakuniga qadar ushbu yo'nalishdagi mutaxassislarga bo'lgan ehtiyoj ikki ming foizdan ziyodroqqa o'sishi kutilmoqda. Mazkur xulosa 180 ta kompaniyadagi yuqori bo'g'in rahbarlari, yirik korporatsiyalar boshqaruvchilari hamda yuzlab amaliy sun'iy intellekt muhandislari bilan o'tkazilgan muloqotlar asosida shakllantirilgan.
Yil boshida aksariyat kompaniyalar bu kabi xodimlarni faqat kichik sinov loyihalari uchun yollashni rejalashtirgan bo'lsa, ikkinchi chorak yakuniga kelib, bu ko'rsatkich keskin ko'tarildi. Yirik konsalting va xizmat ko'rsatish firmalari o'z shtatlarini o'n barobarga oshirish zarurati tug'ilganini ta'kidlamoqdalar.
Hozirda yigirma kishidan yuz kishigacha bo'lgan to'liq jamoalarni shakllantirish bo'yicha faol ishlar olib borilmoqda. Bu esa sohadagi raqobatning naqadar kuchli ekanligidan dalolat beradi.
Kadrlar yetishmovchiligi va kelajakdagi vazifalar Soha ekspertlarining fikriga ko'ra, mehnat bozoridagi bunday shiddatli o'zgarishlar ilgari kuzatilmagan. Korxonalar hatto an'anaviy ravishda ish faoliyati pasayadigan yoz oylarida ham faol ravishda kadrlar izlamoqda.
Agar prognozlar o'zini oqlasa, yaqin kelajakda mutaxassislarga bo'lgan talab mavjud taklifdan bir necha barobar oshib ketishi muqarrar. Hozirgi vaqtda bozorda mavjud bo'lgan malakali muhandislarning katta qismi yirik texnologik kompaniyalar tomonidan allaqachon ishga jalb qilingan.
Mutaxassislarning alohida qayd etishicha, bozordagi muhandislarning faqat kichik bir qismigina o'n millionlab dollarlik real investitsiya daromadini ta'minlashga qodir. Bunday natijaga erishish uchun nafaqat texnik bilim, balki minglab hujjatlarni qayta ishlash jarayonlarini avtomatlashtirish va bozorga chiqish strategiyalarini tezlashtirish kabi amaliy ko'nikmalar ham talab etiladi.
Bu esa sun'iy intellekt sohasida sifatli kadrlar tayyorlash masalasini kun tartibidagi eng muhim vazifaga aylantirmoqda.

AQSHda sun'iy intellekt bo'yicha yuqori malakali mutaxassislarga talab ortdiСпрос на высококвалифицированных специалистов в сфере искусственного интеллекта растётой инновать в реальных инвестиции, растет. Области искусственного интеллекта, способных извлекать практическую выгоду из современных технологий, растёт беспрецедентными темпами. Об этом сообщает One.uz.
Согласно данным международной поисковой фирмы Christian and Timbers, в США количество специалистов в США, обладающих специальными навыками и опытом, позволяющими получать реальную прибыль от инвестиций в искусственный интеллект, превышает две тысячи человек. Результаты данного исследования показывают, что компании уже не ограничиваются простым использованием передовых моделей, а стремятся полностью интегрировать их в свои бизнес-процессы и искать пути повышения финансовой эффективности.
В этом процессе всё большее значение приобретают инженеры, непосредственно работающие с клиентскими организациями над разработкой и внедрением программного обеспечения и систем искусственного интеллекта. Такие специалисты, понимая внутреннюю структуру компаний, выполняют задачу адаптации технологических решений под бизнес-требования.
Спрос на специалистов и состояние рынка Согласно исследованию Christian and Timbers, к концу текущего года ожидается рост спроса на специалистов в этом направлении более чем на двести процентов. Данный вывод основан на интервью с 180 высшими руководителями компаний, топ-менеджерами крупных корпораций и десятками практических инженеров по искусственному интеллекту.
В начале года большинство компаний планировали привлекать таких сотрудников только для небольших пилотных проектов, однако к концу второго квартала этот показатель резко вырос. Крупные консалтинговые и сервисные компании подчеркивают необходимость увеличения своих штатов в десять раз.
В настоящее время активно ведутся работы по формированию полных команд из двадцати до ста человек. Это указывает на высокую степень конкуренции в данной сфере.
Кадровый дефицит и будущие задачи По мнению экспертов отрасли, такие резкие изменения на рынке труда ранее не наблюдались. Компании активно ищут кадры даже в традиционно slow периоды летних месяцев.
Если прогнозы оправдаются, то в ближайшем будущем спрос на специалистов превысит текущее предложение в несколько раз. В настоящее время значительная часть квалифицированных инженеров уже привлечена крупными технологическими компаниями.
Специалисты отмечают, что лишь небольшая часть инженеров на рынке способна обеспечить реальную доходность от инвестиций в размере десятков миллионов долларов. Для достижения такого результата требуются не только технические знания, но и практические навыки, такие как автоматизация обработки больших объёмов документов и ускорение стратегий вывода на рынок.
Это делает подготовку квалифицированных кадров в сфере искусственного интеллекта одной из самых важных задач на повестке дня.