Ispaniya milliy sun'iy yo'ldosh aloqa tizimiga katta sarmoya kiritadi
Ispaniya hukumati Yevropa Ittifoqining IRIS2 orbital tarmog‘i doirasida o‘zining milliy sun’iy yo‘ldosh aloqa tizimini barpo etish uchun 1,6 milliarddan 2 milliard yevrogacha mablag‘ ajratishni rasman ma’qulladi. Bu haqda One.uz xabar beradi.
Ushbu yirik strategik tashabbus mintaqaviy xavfsizlikni mustahkamlashga qaratilgan bo‘lib, hozirgi kunga qadar loyihaga kiritilgan eng katta milliy sarmoya hisoblanadi. IRIS2 tizimi Yevropa davlatlari va harbiy tuzilmalar uchun tashqi ta’sirlardan himoyalangan, mustaqil va uzluksiz aloqa infratuzilmasini yaratishni maqsad qilgan.
Ispaniyaning ushbu qarori Yevropaning kosmik sohadagi mustaqilligini ta’minlash yo‘lidagi muhim qadamdir. Avvalroq Polsha ushbu loyihaga 470 million yevro ajratishini bildirgan edi, biroq Ispaniyaning ko‘p milliardli sarmoyasi loyihaning ko‘lamini yangi bosqichga olib chiqdi.
Mazkur tizim nafaqat davlat xavfsizligi, balki muhim infratuzilmalarni o‘zaro bog‘lashda ham asosiy bo‘g‘in bo‘lib xizmat qiladi. Strategik xavfsizlik va mustaqillik Tijoriy aloqa xizmatlaridan farqli o‘laroq, yangi loyiha Yevropa mamlakatlariga o‘zlarining maxsus kommunikatsiya tarmoqlaridan kafolatlangan tarzda foydalanish imkonini beradi.
Bu esa mintaqaning axborot xavfsizligini ta’minlash va xorijiy texnologiyalarga bo‘lgan bog‘liqlikni sezilarli darajada kamaytirish imkonini beradi. Ispaniya hukumati ushbu sarmoya orqali o‘z milliy manfaatlarini himoya qilishni ko‘zlamoqda.
Loyiha SpaceRISE deb nomlangan yirik konsorsium tomonidan amalga oshirilmoqda. Uning tarkibiga SES, Eutelsat va Hispasat kabi yetakchi aloqa operatorlari bilan bir qatorda Yevropaning eng yirik aerokosmik korxonalari kirgan.
Ispaniyaning milliy dasturi o‘z kosmik segmentini yaratish, yerusti boshqaruv markazlarini qurish hamda foydalanuvchilar uchun maxsus terminallarni xarid qilishni o‘z ichiga oladi. Loyihaning texnik tafsilotlari va kelgusidagi rejalar Ispaniya tomonidan yaratilayotgan milliy infratuzilma umumiy IRIS2 tizimi bilan to‘liq muvofiqlikda ishlaydi, biroq u bevosita Ispaniya hukumati nazorati ostida bo‘ladi.
Rejaga ko‘ra, to‘liq quvvat bilan ishlaydigan IRIS2 guruhi past va o‘rta yer atrofi orbitalarida harakatlanuvchi jami 290 ta sun’iy yo‘ldoshdan tashkil topadi. Bu esa butun Yevropa bo‘ylab yuqori tezlikdagi va xavfsiz aloqani ta’minlaydi.
Hozirgi vaqtda loyiha sun’iy yo‘ldoshlarning asosiy ishlab chiqaruvchisini tanlash bosqichida turibdi. Dastlabki kosmik apparatlarni orbitaga chiqarish 2029-yilga mo‘ljallangan.
Tizimning to‘laqonli faoliyat boshlashi esa 2030-yildan erta amalga oshmasligi taxmin qilinmoqda. Shunga qaramay, Ispaniya ko‘p milliardli investitsiyalarni tasdiqlagan holda, ushbu xalqaro loyihaning eng asosiy va yirik ishtirokchisiga aylandi.
AQSHda sun'iy intellekt orqali soxta suratlar yaratish taqiqlandi
Amerika Qo‘shma Shtatlarining Minnesota shtatida sun’iy intellekt yordamida insonlarning kiyimsiz tasvirlarini yaratuvchi dasturlarni taqiqlash to‘g‘risidagi qonun o‘z kuchida qoldi. Bu haqda One.uz
Tadbirkor Ilon Maskka tegishli bo‘lgan SpaceX kompaniyasi Memfis shahri yaqinida joylashgan xAI sun’iy intellekt ma’lumotlar markazini elektr energiyasi bilan ta’minlayotgan 69 ta gaz turbinasini
Xiaomi kompaniyasi ekstremal ob-havo sharoitlarida ham yuqori samaradorlik bilan ishlay oladigan Mijia Giant Power Saving Pro turkumidagi yangi markaziy kanalli konditsionerlarini taqdim etdi. Bu
OpenAI kompaniyasining yangi modeli o'nta murakkab ilmiy muammoni yechdi
Sun'iy intellekt texnologiyalari bo'yicha dunyodagi yetakchi tashkilotlardan biri bo'lgan OpenAI kompaniyasi Astra deb nomlangan yangi avlod modellar turkumini keng jamoatchilikka taqdim etdi. Bu
Sem Altman ota-onalarga ChatGPT xizmatidan foydalanishni taklif qildi
Suniy intellekt texnologiyalarining jadal rivojlanishi va kundalik hayotimizga kirib borishi jamiyatda turlicha munosabatlarga sabab boʻlmoqda. OpenAI rahbari Sem
Jahon bozorida xotira chiplari tanqisligi to'rt yil davom etishi kutilmoqda
Jahon bozorida xotira chiplari tanqisligi kutilganidan ancha uzoq davom etishi va kamida 2028-yilgacha o‘z ta’sirini saqlab qolishi taxmin qilinmoqda. Samsung

Испания вкладывает значительные средства в национальную систему спутниковой связи
Правительство Испании официально одобрило выделение от 1,6 до 2 миллиардов евро на создание национальной системы спутниковой связи в рамках орбитальной сети IRIS2 Европейского Союза. Об этом сообщает One.uz.
Эта крупная стратегическая инициатива направлена на укрепление региональной безопасности и является крупнейшими национальными инвестициями в проект на сегодняшний день. Система IRIS2 призвана создать независимую и бесперебойную коммуникационную инфраструктуру, защищенную от внешнего влияния, для европейских государств и военных структур.
Решение Испании стало важным шагом на пути обеспечения независимости Европы в космической сфере. Ранее Польша заявила о выделении 470 миллионов евро на этот проект, однако многомиллиардные инвестиции Испании вывели масштаб проекта на новый уровень.
Эта система станет ключевым звеном не только в обеспечении государственной безопасности, но и в связывании важных инфраструктурных объектов. Стратегическая безопасность и независимость В отличие от коммерческих услуг связи, новый проект позволит странам Европы гарантированно использовать свои специализированные коммуникационные сети.
Это обеспечит информационную безопасность региона и значительно снизит зависимость от иностранных технологий. Правительство Испании намерено защитить свои национальные интересы посредством этих инвестиций.
Проект реализуется крупным консорциумом под названием SpaceRISE. В его состав входят крупнейшие аэрокосмические компании Европы наряду с ведущими операторами связи, такими как SES, Eutelsat и Hispasat.
Национальная программа Испании включает создание собственного космического сегмента, строительство наземных центров управления и закупку специальных терминалов для пользователей. Технические детали проекта и будущие планы Создаваемая Испанией национальная инфраструктура будет полностью совместима с общей системой IRIS2, однако она будет находиться под прямым контролем правительства Испании.
Согласно плану, полностью функционирующая группировка IRIS2 будет состоять из 290 спутников, находящихся на низкой и средней околоземных орбитах. Это обеспечит высокоскоростную и безопасную связь по всей Европе.
В настоящее время проект находится на этапе выбора основного производителя спутников. Вывод первых космических аппаратов на орбиту запланирован на 2029 год.
Полноценный запуск системы ожидается не ранее 2030 года. Тем не менее, подтвердив многомиллиардные инвестиции, Испания стала одним из главных и крупнейших участников этого международного проекта.