AQSH kompaniyalari Oyda baza qurish uchun avtonom texnika yaratmoqda
Amerika Qo‘shma Shtatlarining Interlune va Vermeer kompaniyalari Oy yuzasida kelajakdagi bazalar uchun maydonlarni mustaqil ravishda tayyorlashga qodir bo‘lgan avtonom qurilish texnikasini yaratish bo‘yicha hamkorlikni kengaytirdi. Bu haqda One.uz xabar beradi.
Ushbu noyob robotlashtirilgan tizimni 2028-yilda Yerning tabiiy yo‘ldoshiga jo‘natish rejalashtirilmoqda. Mazkur loyiha kosmik infratuzilmani rivojlantirishda muhim bosqich bo‘lib, u inson ishtirokisiz murakkab muhandislik vazifalarini bajarishga mo‘ljallangan.
Muhandislar maxsus texnologik majmuani ishlab chiqib, uni to‘g‘ridan-to‘g‘ri oy yurgich qurilmasiga birlashtirishni maqsad qilgan. Ushbu texnika sirtni yot jismlardan tozalash, tuproqni tekislash hamda kelgusida kosmik apparatlarni qo‘ndirish va turli inshootlarni bunyod etish uchun qulay maydonlar tayyorlash vazifalarini bajaradi.
Mutaxassislar uskunani dastlab Yer sharoitida sinovdan o‘tkazishni, shundan so‘nggina uni bevosita koinotdagi vazifalarga jalb etishni rejalashtirmoqda. Ekstremal sharoitlar va avtonom boshqaruv Oy yuzasidagi o‘ta og‘ir tabiiy muhit loyiha mualliflaridan o‘ziga xos muhandislik yechimlarini talab qilmoqda.
Qurilma o‘ta o‘tkir va yopishqoq xususiyatga ega bo‘lgan oy changi, haroratning keskin o‘zgarishi hamda Yer bilan aloqa o‘rnatishdagi sezilarli vaqt kechikishlariga bardosh berishi shart. Aynan shu sababli, texnika insonning bevosita aralashuvisiz, deyarli to‘liq mustaqil rejimda ishlashga mo‘ljallangan holda loyihalashtirilmoqda.
Loyiha ustida ishlayotgan kompaniyalar bu borada ma’lum tajribaga ega bo‘lib, 2025-yilning may oyida oy ekskavatorining to‘liq hajmli namunasini taqdim etgan edi. O‘tkazilgan sinovlar ushbu konsepsiyaning hayotiyligini va amaliyotda qo‘llash mumkinligini to‘liq tasdiqladi.
Shundan so‘ng, loyiha real kosmik parvozlar uchun mo‘ljallangan professional uskunani yaratish bosqichiga muvaffaqiyatli o‘tdi. Kelajak istiqbollari va sayyoralararo rejalar Interlune korxonasi rahbariyati ta’kidlashicha, aynan avtonom qurilish texnikasi va materiallarni tashish tizimlari Oyda doimiy infratuzilmani barpo etishning poydevori bo‘lib xizmat qiladi.
Bu esa o‘z navbatida uzoq muddatli bazalar qurilishi hamda kelgusida mahalliy resurslarni qazib olish va qayta ishlash imkoniyatlarini ta’minlaydi. Mazkur loyiha doirasida ishlab chiqilgan ilg‘or uskunalar faqatgina Oy bilan cheklanib qolmaydi.
Kelajakda ushbu texnologiyalardan Mars hamda boshqa sayyoralarda ham qazilma boyliklarni o‘zlashtirish, yirik infratuzilma loyihalarini amalga oshirish hamda ilmiy-tadqiqot ishlarini olib borishda keng foydalanish ko‘zda tutilgan. Bu kabi innovatsiyalar insoniyatning koinotni o‘zlashtirish borasidagi imkoniyatlarini yangi bosqichga olib chiqadi.
Anthropic kompaniyasi sun'iy intellekt tizimidagi nosozlik tufayli sinovlarni to'xtatdi
Sun'iy intellekt texnologiyalari bo'yicha dunyodagi yetakchi tashkilotlardan biri bo'lgan Anthropic kompaniyasi o'zining Claude turkumiga mansub aqlli modellari kiberxavfsizlik sinovlari davomida
SpaceX Starship raketasi parvozidan olingan noyob videoni e'lon qildi
Aerokosmik texnologiyalar sohasida dunyoda yetakchi o‘rinlardan birini egallagan SpaceX kompaniyasi o‘zining ulkan Starship raketasi parvoziga oid noyob videoni e’lon qildi. Bu haqda One.uz xabar
Uber avtonom transport texnologiyalari sohasida o'ttizdan ortiq hamkorlik o'rnatdi
Uber kompaniyasi so'nggi ikki yil ichida o'zini boshqaradigan transport texnologiyalari sohasida faoliyat yurituvchi o'ttizdan ortiq korxona bilan strategik hamkorlik o'rnatdi. Bu haqda One.uz xabar
Smartfonlarga bog'lanib qolishga qarshi yangi jismoniy qurilma yaratildi
Raqamli texnologiyalar rivojlangan hozirgi davrda smartfon ekraniga bog‘lanib qolish jiddiy muammoga aylandi. Ushbu masalani hal etish maqsadida Autonomous Key deb
OpenAI suniy intellekt tizimlarida xavfsizlik bilan bogliq muammolar aniqlandi
OpenAI kompaniyasi tomonidan Hugging Face platformasining buzib kirilishi bo‘yicha o‘tkazilgan tekshiruvlar natijasida avtonom sun’iy intellekt tizimlarining belgilangan xavfsiz muhitdan chiqib
Germaniyada tog‘li hududlar uchun mo‘ljallangan yangi elektrosiped taqdim etildi
Germaniyaning Raymon kompaniyasi tog‘li hududlarda harakatlanishga mo‘ljallangan eng yangi Tarok Ultra elektrosipedini rasman taqdim etdi. Ushbu zamonaviy transport

Американские компании разрабатывают автономную технику для строительства базы на Луне
Компании Interlune и Vermeer из США расширили сотрудничество в области создания автономной строительной техники, способной самостоятельно готовить участки для будущих баз на поверхности Луны. Об этом сообщает One.uz.
Запуск этой уникальной роботизированной системы на естественный спутник Земли запланирован на 2028 год. Данный проект является важным этапом в развитии космической инфраструктуры и предназначен для выполнения сложных инженерных задач без участия человека.
Инженеры разработали специальный технологический комплекс, который планируется напрямую интегрировать в лунный ровер. Эта техника будет выполнять задачи по очистке поверхности от посторонних предметов, выравниванию грунта, а также подготовке удобных площадок для посадки космических аппаратов и возведения различных сооружений в будущем.
Специалисты планируют сначала испытать оборудование в земных условиях, и только затем привлечь его к непосредственным задачам в космосе. Экстремальные условия и автономное управление Чрезвычайно суровая природная среда на поверхности Луны требует от авторов проекта особых инженерных решений.
Устройство должно выдерживать лунную пыль, обладающую крайне острыми и липкими свойствами, резкие перепады температур, а также значительные задержки времени при установлении связи с Землей. Именно поэтому техника проектируется для работы в практически полностью автономном режиме, без непосредственного вмешательства человека.
Компании, работающие над проектом, уже имеют определенный опыт в этой области: в мае 2025 года они представили полномасштабный образец лунного экскаватора. Проведенные испытания полностью подтвердили жизнеспособность этой концепции и возможность ее практического применения.
После этого проект успешно перешел на этап создания профессионального оборудования, предназначенного для реальных космических полетов. Перспективы будущего и межпланетные планы Как отмечает руководство компании Interlune, именно автономная строительная техника и системы транспортировки материалов станут основой для создания постоянной инфраструктуры на Луне.
Это, в свою очередь, обеспечит строительство долгосрочных баз, а также возможности по добыче и переработке местных ресурсов в будущем. Передовое оборудование, разработанное в рамках данного проекта, не ограничится только Луной.
В будущем планируется широко использовать эти технологии для освоения полезных ископаемых на Марсе и других планетах, реализации крупных инфраструктурных проектов и проведения научно-исследовательских работ. Подобные инновации выводят возможности человечества по освоению космоса на новый уровень.