Uber kompaniyasining sobiq moliya direktori Gautam Gupta robototexnika va sanoat sunʼiy intellekti yo‘nalishida faoliyat yurituvchi Atoms startapiga bosh moliya direktori etib tayinlandi. Bu haqda One.uz xabar beradi.
Ushbu tayinlov Uber asoschisi Travis Kalanik o‘zining yangi loyihasi uchun 1,7 milliard dollarlik yirik sarmoyani jalb qilganidan so‘ng amalga oshirildi. Gautam Gupta o‘z vaqtida Uber kompaniyasining moliyaviy barqarorligini ta’minlashda muhim rol o‘ynagan va endilikda Kalanik bilan birgalikda texnologik innovatsiyalarni rivojlantirishda davom etadi.
Gautam Gupta Uber kompaniyasida to‘rt yildan ortiq vaqt davomida samarali mehnat qilgan. U 2013-yilda kompaniya safiga qo‘shilishdan avval Goldman Sachs investitsiya bankida vitse-prezident lavozimida ishlagan va Uber loyihasiga shaxsan sarmoya kiritgan edi.
Gupta 2017-yilda Travis Kalanik bosh direktorlik lavozimidan ketganidan so‘ng ko‘p o‘tmay kompaniyani tark etgan. Uning ta’kidlashicha, aynan Kalanikning ishbilarmonlik qobiliyati va qat’iyati uni yangi marralar sari yetaklagan asosiy omil hisoblanadi.
Uber jamoasining qayta birlashishi Yangi lavozimni egallash uchun Gupta o‘zi hammuassis bo‘lgan A* venchur firmasidagi faoliyatini to‘xtatishga qaror qildi. Shunisi e’tiborliki, ushbu investitsiya firmasi Atoms startapiga o‘z tarixidagi eng yirik sarmoyalardan birini kiritgan edi.
Guptaning tayinlanishi Travis Kalanik o‘zining sobiq safdoshlarini bir nuqtaga jamlayotganidan dalolat beradi. Hozirda Atoms tarkibida Uber va Google kompaniyalarining sobiq yetakchi muhandislari ham faoliyat yuritmoqda.
Xususan, joriy yil boshida Atoms tarkibiga konchilik sohasida avtonom texnologiyalarni joriy etuvchi Pronto startapi qo‘shib olindi. Ushbu korxonani o‘ziyurar avtomobillar bo‘yicha taniqli mutaxassis Entoni Levandovski boshqarib kelmoqda.
LinkedIn ma’lumotlariga ko‘ra, Kalanik bilan avval ishlagan ko‘plab yuqori bo‘g‘in rahbarlari bugungi kunda Atoms loyihasining rivojiga hissa qo‘shmoqda. Yirik sarmoyalar va kelajakdagi rejalar Ilgari CloudKitchens nomi bilan tanilgan ushbu startap yaqinda o‘tkazilgan moliyalashtirish bosqichida 1,7 milliard dollar mablag‘ to‘plashga muvaffaq bo‘ldi.
Qiziqarli jihati shundaki, ushbu jarayonda Uber kompaniyasining o‘zi ham investor sifatida ishtirok etgan. Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, Uber loyihaga 100 million dollarga yaqin mablag‘ yo‘naltirgan.
Bu Kalanik va u asos solgan sobiq kompaniya o‘rtasidagi aloqalar yangi bosqichga chiqqanini ko‘rsatadi. Travis Kalanikning so‘zlariga ko‘ra, Atoms loyihasi konchilik, oziq-ovqat sanoati va transport sohalarida inqilobiy o‘zgarishlar qilishni maqsad qilgan.
Loyiha nafaqat texnologik ishlanmalar, balki murakkab sanoat jarayonlarini avtomatlashtirish orqali samaradorlikni oshirishga xizmat qiladi. Gautam Gupta o‘zining ijtimoiy tarmoqlardagi sahifasida Travis Kalanik bilan yana bir jamoada ishlashdan mamnunligini va ushbu hamkorlik yangi texnologik yutuqlarga zamin yaratishini bildirgan.

Бывший финансовый директор Uber Готаум Гупта перешел в стартап Atoms
Бывший финансовый директор компании Uber Гаутам Гупта назначен главным финансовым директором стартапа Atoms, занимающегося робототехникой и промышленным искусственным интеллектом. Об этом сообщает One.uz.
Это назначение было сделано после того, как основатель Uber Трэвис Каланик привлек крупное финансирование в размере 1,7 миллиарда долларов для своего нового проекта. Гаутам Гупта ранее играл ключевую роль в обеспечении финансовой стабильности Uber и теперь продолжит развивать технологические инновации вместе с Калаником.
Гаутам Гупта эффективно проработал в компании Uber более четырех лет. До вступления в компанию в 2013 году он занимал должность вице-президента в инвестиционном банке Goldman Sachs и лично инвестировал в проект Uber.
Гупта покинул компанию вскоре после того, как в 2017 году Трэвис Каланик ушел с поста генерального директора. По его словам, именно деловые качества и решительность Каланика стали главным фактором, подтолкнувшим его к новым достижениям.
Возвращение команды Uber Для занятия новой должности Гупта решил прекратить свою деятельность в венчурной фирме A*, соучредителем которой он являлся. Примечательно, что эта инвестиционная компания вложила в стартап Atoms одну из крупнейших сумм в своей истории.
Назначение Гупты свидетельствует о том, что Трэвис Каланик объединяет своих бывших коллег в одной точке. В настоящее время в составе Atoms работают бывшие ведущие инженеры компаний Uber и Google.
В частности, в начале текущего года в состав Atoms был включен стартап Pronto, внедряющий автономные технологии в горнодобывающей отрасли. Этим предприятием руководит известный эксперт в области самоуправляемых автомобилей Энтони Левандовски.
Согласно данным LinkedIn, многие топ-менеджеры, ранее работавшие с Калаником, сегодня вносят вклад в развитие проекта Atoms. Крупные инвестиции и планы на будущее Этот стартап, ранее известный под названием CloudKitchens, недавно успешно собрал 1,7 миллиарда долларов на этапе финансирования.
Интересно, что в этом процессе компания Uber также приняла участие в качестве инвестора. Согласно официальным данным, Uber направило в проект почти 100 миллионов долларов.
Это показывает, что отношения между Калаником и его бывшей компанией вышли на новый уровень. По словам Трэвиса Каланика, проект Atoms ставит своей целью совершить революционные изменения в горнодобывающей, пищевой и транспортной отраслях.
Проект служит не только технологическим разработкам, но и повышению эффективности за счет автоматизации сложных промышленных процессов. Гаутам Гупта на своей странице в социальных сетях выразил удовлетворение возможностью снова работать в одной команде с Трэвисом Калаником и отметил, что это сотрудничество заложит основу для новых технологических достижений.