Kiberxavfsizlik olamida xakerlik guruhlarini nomlash va ularni tasniflash tizimi tubdan yangilanmoqda. Bu haqda One.uz xabar beradi.
Ko'p yillar davomida kiberjinoyatchilarga berilgan turli xil va chalkash nomlar soha mutaxassislari, jurnalistlar va davlat idoralari uchun tushunmovchiliklar keltirib chiqarayotgan edi. Shu sababli, Google kompaniyasi kiberhujumlar ortida turgan guruhlarni aniqlash va ularni tizimlashtirish uchun yangi, sodda va mantiqiy yondashuvni joriy etdi.
Bu o'zgarish nafaqat xavfsizlik mutaxassislariga, balki keng jamoatchilikka ham kiberxatarlarning manbasini aniqroq tushunishga yordam beradi. Yangi nomlash tizimining mohiyati O'tgan o'n yilliklarda kiberxavfsizlik kompaniyalari xakerlik guruhlariga o'zlarining ichki mezonlaridan kelib chiqib nom berishgan.
Masalan, Mandiant kompaniyasi tomonidan qo'llanilgan raqamli tizimlar yoki turli hayvonlar nomlari bilan atalgan guruhlar vaqt o'tishi bilan juda ko'payib ketdi. Hozirda Google tarkibiga kiruvchi mazkur firma eski uslubdan voz kechib, yanada tushunarli sxemaga o'tdi.
Endilikda har bir guruhning nomi ikki qismdan iborat bo'ladi: tasodifiy tanlangan birinchi nom va guruhning kelib chiqish mamlakatini anglatuvchi maxsus so'z. Yangi qoidalarga ko'ra, Xitoydan hujum qiluvchi guruhlar Castle, Eronga tegishli jamoalar Ion, Shimoliy Koreya xakerlari Neptune, Rossiya hududidan harakat qiluvchilar esa Relic so'zlari bilan belgilanadi.
Bunday aniq bo'linish mutaxassislarga hujumning geografik manbasini va uning ortida turgan siyosiy maqsadlarni tezda anglab olish imkonini beradi. Avvalgi murakkab raqamli kodlar o'rniga bunday so'zlarni eslab qolish ancha oson va amaliy ahamiyatga ega.
Xatarlarni baholash va tahlil qilish Google Threat Intelligence Group mutaxassislarining ta'kidlashicha, ushbu islohot shunchaki nom o'zgartirish emas, balki kiberxavfsizlik sohasidagi zaruriyatdir. Hozirgi kunda kompaniya dunyo bo'ylab besh mingdan ortiq faollik klasterlarini kuzatib bormoqda.
Zamonaviy dunyoda deyarli barcha rivojlangan davlatlar o'zlarining kiberimkoniyatlariga va maxsus xakerlik guruhlariga ega. Shu bois, ularning harakatlarini tizimli ravishda o'rganish va hujum usullarini tahlil qilish strategik ahamiyat kasb etadi.
Xakerlik guruhlariga aniq nom berishdan ko'zlangan asosiy maqsad kim kimga hujum qilayotganini va qanday usullardan foydalanayotganini to'g'ri tushunishdir. Bu yondashuv tashkilotlarga yuzaga kelishi mumkin bo'lgan xavflarni oldindan bashorat qilish, himoya tizimlarini kuchaytirish va sodir bo'lgan kiberhodisalarni tezkorlik bilan tekshirish imkonini beradi.

В мире кибербезопасности фундаментально обновляется система наименования и классификации хакерских группировок. Об этом сообщает One.uz.
На протяжении многих лет различные и запутанные названия, присваиваемые киберпреступникам, вызывали недопонимание у специалистов отрасли, журналистов и государственных органов. По этой причине компания Google внедрила новый, простой и логичный подход к идентификации и систематизации группировок, стоящих за кибератаками.
Это изменение помогает не только специалистам по безопасности, но и широкой общественности более точно понимать источники киберугроз. Суть новой системы наименования В предыдущие десятилетия компании по кибербезопасности давали названия хакерским группировкам, исходя из своих внутренних критериев.
Например, цифровые системы, используемые компанией Mandiant, или группировки, названные в честь различных животных, со временем стали слишком многочисленными. Сейчас эта компания, входящая в состав Google, отказалась от старого стиля и перешла к более понятной схеме.
Теперь название каждой группировки состоит из двух частей: случайно выбранного первого имени и специального слова, обозначающего страну происхождения группировки. Согласно новым правилам, группировки, атакующие из Китая, обозначаются словом Castle, команды, связанные с Ираном, — Ion, хакеры из Северной Кореи — Neptune, а действующие с территории России — Relic.
Такое четкое разделение позволяет специалистам быстро понимать географический источник атаки и стоящие за ней политические цели. Запоминать такие слова гораздо проще, чем предыдущие сложные цифровые коды, и они имеют практическую ценность.
Оценка и анализ угроз Как отмечают специалисты Google Threat Intelligence Group, эта реформа — не просто смена названий, а необходимость в сфере кибербезопасности. В настоящее время компания отслеживает более пяти тысяч кластеров активности по всему миру.
В современном мире практически все развитые государства обладают собственными кибервозможностями и специальными хакерскими группировками. Поэтому системное изучение их действий и анализ методов атак приобретает стратегическое значение.
Основная цель четкого наименования хакерских группировок — правильно понимать, кто на кого совершает атаку и какими методами пользуется. Такой подход позволяет организациям заранее прогнозировать возможные угрозы, усиливать системы защиты и оперативно расследовать произошедшие киберинциденты.
По мнению экспертов, правильное классифицирование киберпреступников позволяет значительно повысить уровень безопасности в цифровом пространстве.