Dastlab sentyabr oyining ortasiga belgilangan bu muhim start, Crew Dragon kosmik kemaning harakat tizimi ichida aniqlangan nosozlik tufayli vaqtincha to‘xtatildi. Ixbt.com xabari bo‘yicha, parvozni kechiktirishga oksidlovchi sizib chiqishi holati sabab bo‘ladi.
Ushbu jiddiy kamchilik predstart tayyorgarligi jarayonida aniqlangan va hozirda muhandislar barcha zarur tekshiruvlarni amalga oshirmoqda. Mutaxassislar olingan barcha ma’lumotlarni chuqur tahlil qilmoqda, xavfsizlik choralarini ko‘rib chiqish va zarur ta’mirlash-profilaktika ishlarini yakunlash uchun kerakli vaqt talab etiladi.
Yangi parvoz sanasi keyinroq e’lon qilinadi. Missiya rejalashtirish va eski rejalardagi o‘zgarishlar Dastlabki rejalarga ko‘ra, NASA agentligi Crew-13 missiyasi Xalqaro kosmik stansiyaga 12 sentyabrdan ertaroq jo‘nab ketmasligini bildirgan edi.
Biroq yuzaga kelgan texnik muammo ushbu jadvalni o‘zgartirishga majbur qildi va yangi sana hozircha e’lon qilinmadi. Mutaxassislar barcha ishlar yakuniga yetgach, parvoz uchun yangi muddat rasman e’lon qilinishini bildirishdi.
Kosmik parvozlarda xavfsizlik eng asosiy ustuvor vazifa bo‘lgani bois, bunday ehtiyot choralari qat’iy ravishda bajariladi. Ekipaj tarkibi va vazifalari Mazkur missiya tarkibidan xalqaro jamoa o‘rin olgan va unga tajribali mutaxassislar kiritilgan.
Ekipaj tarkibiga Roskosmos kosmonavti Sergey Teteryatnikov, NASA astronavtlari Jessika Uotkinс va Lyuk Dileyni hamda Kanada kosmik agentligi vakili Joshua Kutrik kiradi. Tasdiqlangan rejalarga muvofiq, Jessika Uotkinс kema komandiri lavozimiga tayinlangan.
Lyuk Dileyni esa kema uchuvchisi vazifasini bajaradi, Sergey Teteryatnikov va Joshua Kutrik esa missiya mutaxassislari sifatida parvozda ishtirok etishadi. Barcha ishlar yakunilgach, yangi parvoz sanasi e’lon qilinadi va missiya xavfsiz tarzda amalga oshiriladi.

NASA и SpaceX отложили запуск миссии Crew-13, в системе движения Crew Dragon обнаружена неисправность
NASA va SpaceX Crew-13 parvozini kechiktirdi, Crew Dragon harakat tizimida nosozlik topildi
Специалисты NASA и SpaceX перенесли запуск космического корабля Crew-13, предназначенного для полета на Международную космическую станцию, по техническим причинам. Об этом сообщает One.uz.
Важный запуск, изначально запланированный на середину сентября, был временно приостановлен из-за неисправности, обнаруженной в системе движения космического корабля Crew Dragon. Согласно сообщению Ixbt.com, причиной задержки стал утечка окислителя.
Данная серьезная проблема была выявлена в ходе предстартовой подготовки, и в настоящее время инженеры проводят все необходимые проверки. Специалисты глубоко анализируют все полученные данные, требуется время для рассмотрения мер безопасности и завершения необходимых ремонтно-профилактических работ.
Новая дата полета будет объявлена позже. Планирование миссии и изменения в старых планах Согласно первоначальным планам, агентство NASA заявляло, что миссия Crew-13 не должна отправиться на Международную космическую станцию раньше 12 сентября.
Однако возникшая техническая проблема вынудила изменить этот график, и новая дата пока не объявлена. Специалисты сообщили, что после завершения всех работ будет официально объявлена новая дата полета.
Поскольку безопасность является главным приоритетом в космических полетах, такие меры предосторожности выполняются строго. Состав экипажа и их задачи В состав данной миссии входит международная команда, включающая опытных специалистов.
В состав экипажа входят космонавт Роскосмоса Сергей Тетерятников, астронавты NASA Джессика Уоткинс и Люк Дилейни, а также представитель Канадского космического агентства Джошуа Кутрик. Согласно утвержденным планам, Джессика Уоткинс назначена командиром корабля.
Люк Дилейни выполняет обязанности пилота корабля, а Сергей Тетерятников и Джошуа Кутрик участвуют в полете в качестве специалистов миссии. После завершения всех работ будет объявлена новая дата полета, и миссия будет проведена безопасно.
Ожидается, что складной iPhone от Apple будет называться iPhone Ultra
Определена дата презентации складного iPhone, которого поклонники Apple ждали на протяжении многих лет.uz. Компания официально объявила о проведении мероприятия, посвященного