Lula Trampni siyosatdagi noto‘g‘ri yo‘l uchun tanqid qildi
Braziliya prezidenti Lula da Silva AQSh prezidenti Donald Trampni keskin tanqid qildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Unga ko‘ra, Tramp dunyo siyosatini boshqarishga urinmasdan, avvalo o‘z mamlakatini boshqarishga e’tibor qaratishi zarur. Lula bu fikrlarni xalqaro anjumanda bayon qildi.
Prezidentning ta’kidlashicha, Tramp Amerika Qo‘shma Shtatlarini boshqarish uchun saylangan, urushlar boshlash uchun emas. U Trampning Rossiya prezidenti Vladimir Putin bilan urushni to‘xtatish bo‘yicha muzokaralar olib borish niyatini qo‘llab-quvvatlaganini ham bildirdi.
“Garchi oramizda farqlar bo‘lsa-da, uning tinchlikka intilishini qadrlayman”, dedi Lula. Biroq, u yaqinda eshitgan yangiliklaridan hafsalasi pir bo‘lganini aytdi.
Tramp endi qurol savdosini ko‘paytirishni rejalashtirmoqda, bu esa xavotirga sabab bo‘lmoqda. Prezident dunyodagi siyosiy ziddiyatlarni tanqid qilib, aholining haqiqiy muammolariga e’tibor qaratishni talab qildi.
Unga ko‘ra, NATO davlatlari harbiy xarajatlarini oshirayotgan bir paytda, 733 million odam ochlik bilan kurashmoqda, bu esa juda achinarli holatdir. Lula ta’kidlashicha, tinchlik haqida gapirish bilan birga, milliardlab mablag‘lar qurol-aslahaga sarflanmoqda.
Siyosatchilar urush o‘rniga insonlarni qutqarishni birinchi o‘ringa qo‘yishi kerak. Uning fikricha, dunyo yetakchilarining qarorlari ko‘proq nazorat va qo‘rquvni saqlashga qaratilgan, bu esa “g‘alati va izdan chiqqan dunyo” tasavvurini uyg‘otadi.
Shuningdek, Lula xalqaro hamjamiyatni tinchlik sari qadam bosishga, siyosiy qarama-qarshilik o‘rniga hamkorlikni yo‘lga qo‘yishga chaqirdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, dunyoni boshqarish emas, balki global hamjihatlikni ta’minlash bugungi kunning eng muhim vazifasi hisoblanadi.

Лула раскритиковал Трампа за неправильный путь в политике
Президент Бразилии Лула да Силва резко раскритиковал президента США Дональда Трампа. Об этом сообщает Zamin.uz.
По его словам, Трампу необходимо сосредоточиться на управлении своей страной, прежде чем пытаться управлять мировой политикой. Лула озвучил эти мысли на международном форуме.
Президент отметил, что Трамп был избран для управления Соединенными Штатами, а не для начала войн. Он также заявил, что поддерживает намерение Трампа вести переговоры с президентом России Владимиром Путиным о прекращении войны.
“Хотя у нас есть различия, я ценю его стремление к миру”, - сказал Лула. Однако он добавил, что его расстроили недавние новости.
Трамп теперь планирует увеличить продажи оружия, что вызывает беспокойство. Президент раскритиковал политические конфликты в мире и призвал обратить внимание на реальные проблемы населения.
По его словам, в то время как страны НАТО увеличивают свои военные расходы, 733 миллиона человек борются с голодом, что является очень печальным фактом. Лула подчеркнул, что, говоря о мире, миллиарды средств тратятся на вооружение.
Политики должны ставить спасение людей на первое место вместо войны. По его мнению, решения мировых лидеров направлены больше на поддержание контроля и страха, что вызывает представление о “странном и вышедшем из-под контроля мире”.
Кроме того, Лула призвал международное сообщество делать шаги к миру и устанавливать сотрудничество вместо политических противоречий. По его словам, обеспечение глобальной солидарности, а не управление миром, является самой важной задачей сегодняшнего дня.