Xitoy mahsulotlari Yevropada xavfsizlikni buzmoqda
Yevropa Ittifoqining adliya bo‘yicha komissari Maykl Makgrat Shein va Temu kabi Xitoyning ommalashgan onlayn savdo platformalarida sotilayotgan ayrim mahsulotlarning inson salomatligiga xavf tug‘dirishi mumkinligi haqida ogohlantirdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Unga ko‘ra, Yevropaga har kuni 12 milliondan ortiq arzon paketlar yetkazib beriladi va ularning ko‘pchiligi amaldagi qonunlarga zid ravishda sotilmoqda. Hozirda Yevropada o‘tkazilayotgan maxfiy xaridor tadqiqotlari natijalari Xitoy kompaniyalarining qonunlarni chetlab o‘tish holatlarini aniqlashi mumkin.
Eng xavfli mahsulotlar qatorida bolalar uchun mo‘ljallangan buyumlar ko‘rsatilmoqda. Masalan, bolalar o‘yinchoqlarining detallarini osongina yechib olish mumkinligi sababli, bu chaqaloqlarning nafas olishiga to‘sqinlik qilishi ehtimoli bor.
Ushbu mahsulotlarda xavfsizlik standartlariga muvofiq teshiklar mavjud emas. Shuningdek, zaharli kimyoviy moddalar bilan ishlangan bolalar yomg‘irpo‘shlari, UV filtri bo‘lmagan quyosh ko‘zoynaklari, me’yordan uzun bog‘ichli bolalar shortiklari va Yevropa Ittifoqida 2022 yildan beri taqiqlangan moddalar, masalan butilfenil metilpropional mavjud bo‘lgan kosmetik vositalar ham xavf tug‘diradi.
Safety Gate tizimi orqali bunday mahsulotlar haqida ogohlantirishlar beriladi. 2024 yilda 4137 ta ogohlantirish qayd etilgan bo‘lib, ularning 35 foizi kosmetika mahsulotlariga tegishli.
Makgrat bu muammoni faqat iste’molchilar xavfsizligi emas, balki mahalliy biznes uchun adolatli raqobat masalasi sifatida ham ko‘radi. Uning fikricha, Yevropa kompaniyalari xavfsizlik qoidalariga qat’iy rioya qilmoqda, ammo qonunlarga amal qilmaydigan raqobatchilar bilan kurashish ularning huquqini buzadi.
Statistik ma’lumotlarga ko‘ra, 2024 yilda Yevropaga 150 yevrodan arzon 4,6 milliard dona mahsulot olib kirilgan, bu 2023 yilga nisbatan ikki barobar, 2022 yilga nisbatan esa uch barobar ko‘pdir. Shu munosabat bilan Yevropa Ittifoqi quyidagi choralarni ko‘rib chiqmoqda: 150 yevrogacha bo‘lgan tovarlarga bojxona imtiyozini bekor qilish, har bir posilka uchun qo‘shimcha yig‘im joriy etish va Yevropa miqyosida yagona bojxona organini tashkil etish.
AQShda ham shunga o‘xshash chora-tadbirlar 2024 yil 1 iyundan kuchga kirdi. U yerda chegara qiymati $800 dan $50 ga pasaytirildi va xaridorlar har bir mahsulot uchun 30 foiz soliq to‘laydilar.
Shein kompaniyasi 2025 yilda mahsulot sifati va xavfsizligini ta’minlash uchun 15 million dollar ajratishini ma’lum qildi. Ular hozirgacha 2,5 milliondan ortiq mahsulotni sinovdan o‘tkazib, 500 dan ortiq yetkazib beruvchini ro‘yxatdan olib tashlagan.

Китайские товары нарушают безопасность в Европе
Комиссар Европейского Союза по правосудию Майкл Макграт предупредил о том, что некоторые товары, продаваемые на китайских популярных онлайн-торговых платформах, таких как Shein и Temu, могут представлять опасность для здоровья человека. Об этом сообщает Zamin.uz.
По его словам, в Европу ежедневно доставляется более 12 миллионов дешевых пакетов, и большинство из них продается с нарушением действующих законов. В настоящее время результаты тайных покупок, проводимых в Европе, могут выявить случаи обхода законов китайскими компаниями.
Среди самых опасных товаров упоминаются изделия, предназначенные для детей. Например, детали детских игрушек могут легко отсоединяться, что может затруднить дыхание младенцев.
В этих продуктах отсутствуют отверстия, соответствующие стандартам безопасности. Также опасность представляют детские дождевики, обработанные токсичными химическими веществами, солнцезащитные очки без УФ-фильтра, шорты для детей с длинными шнурками и косметические средства, содержащие вещества, запрещенные в Европейском Союзе с 2022 года, такие как бутилфенилметилпропионал.
Система Safety Gate предоставляет предупреждения о таких товарах. В 2024 году было зарегистрировано 4137 предупреждений, из которых 35 процентов относятся к косметическим продуктам.
Макграт рассматривает эту проблему не только как вопрос безопасности потребителей, но и как вопрос справедливой конкуренции для местного бизнеса. По его мнению, европейские компании строго соблюдают правила безопасности, однако борьба с конкурентами, не соблюдающими законы, нарушает их права.
Согласно статистическим данным, в 2024 году в Европу было ввезено 4,6 миллиарда товаров стоимостью менее 150 евро, что в два раза больше по сравнению с 2023 годом и в три раза больше по сравнению с 2022 годом. В связи с этим Европейский Союз рассматривает следующие меры: отмену таможенных льгот на товары стоимостью до 150 евро, введение дополнительной пошлины на каждую посылку и создание единого таможенного органа на уровне Европы.
В США также были введены аналогичные меры, которые вступили в силу с 1 июня 2024 года. Там пороговая стоимость была снижена с 800 долларов до 50 долларов, и покупатели платят 30 процентов налога на каждый товар.
Компания Shein объявила, что в 2025 году выделит 15 миллионов долларов на обеспечение качества и безопасности продукции. На данный момент они протестировали более 2,5 миллиона товаров и исключили более 500 поставщиков из своего списка.