Oilaviy munosabatlar bugungi kunda ko‘pchilik uchun murakkab va og‘riqli mavzulardan biridir. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Rus pravoslav cherkovi vakili, archpriyest Gennadiy Shkil oiladagi ajralishlarning asosiy sabablarini tahlil qilib, jamoatchilik orasida katta munozaralarga sabab bo‘ldi. Uning fikricha, zamonaviy ajralishlarning 80 foizi ayollar sababli yuzaga kelmoqda.
Buning sababi ayollarda tabiiy emotsional barqarorlik va sabr yetishmasligi bilan bog‘liq. Gennadiy Shkil ayollar muhabbatni ko‘pincha noto‘g‘ri tushunishini ta’kidladi.
Ular uchun muhabbat – bu ehtiros, romantika va hissiyotlar yig‘indisi bo‘lib, bu hislar so‘nishi bilan nikoh og‘irlikka aylanadi. Ruhoniyning so‘zlariga ko‘ra, bugungi nikohlar ko‘pincha haqiqiy mehr va sadoqatga emas, balki nafs va birinchi hissiy ko‘tarinkilikka asoslanadi.
Shu sababli, hissiyotlar so‘nganda, ayniqsa ayollar sabrsizlik bilan oilaviy muammolarga munosabat bildiradi. Shkil ayol tabiatidagi "kimyo" deganda oilada barqarorlikni saqlash, erkakni qo‘llab-quvvatlash, samimiy muloqot va bag‘rikenglik kabi xislatlarni tushunadi.
Ushbu xislatlar zamonaviy ayollarda yetarlicha rivojlanmagan. Ular doimiy rozilik kutish va munosabatlardan doimiy ravishda quvonch talab qilish oilani zaiflashtiradi.
Archpriyest jamiyatni va ayniqsa qiz bolalarni bolalikdan sabr, sadoqat va ichki dunyo haqida tarbiyalashga chaqiradi. Unga ko‘ra, bu qadriyatlar yo‘qolib borayotgan ayni paytda ajralishlar sonining ortishi tabiiy holatdir.
Mavzu bo‘yicha turli fikrlar mavjud: kimdir bu fikrlarni tanqid qilsa, boshqalar hayotiy haqiqat deb hisoblaydi. Shunday bo‘lsa-da, oilaviy muhitni barqarorlashtirish uchun bu masalalar yuzasidan bahslashish va fikr almashish muhimdir.
Shuni ta’kidlash lozimki, bu bayonotlar shaxsiy fikr bo‘lib, har bir oilada munosabatlar o‘ziga xosdir. Muhabbat faqat hissiyot emas, balki mas’uliyat, mehnat va bir-birini tushunish jarayonidir.

Причины развода: критиковала женщин-священников
Семейные отношения в настоящее время являются одной из сложных и болезненных тем для многих. Об этом сообщает Zamin.uz.
Представитель Русской православной церкви, архипастырь Геннадий Шкил, проанализировав основные причины разводов в семье, вызвал большие споры среди общественности. По его мнению, 80 процентов современных разводов происходят по вине женщин.
Причина этого связана с недостатком у женщин естественной эмоциональной стабильности и терпения. Геннадий Шкил отметил, что женщины часто неправильно понимают любовь.
Для них любовь – это сочетание страсти, романтики и эмоций, и когда эти чувства угасают, брак становится тяжестью. По словам священника, современные браки часто основываются не на истинной любви и верности, а на страсти и первом эмоциональном подъеме.
Поэтому, когда чувства угасают, особенно женщины с нетерпением реагируют на семейные проблемы. Шкил под "химией" женской природы понимает такие качества, как поддержка мужчины, сохранение стабильности в семье, искреннее общение и терпимость.
Эти качества недостаточно развиты у современных женщин. Ожидание постоянного согласия и требование постоянной радости от отношений ослабляет семью.
Архипастырь призывает общество, особенно девочек, с детства воспитывать терпение, верность и внутренний мир. По его мнению, в условиях утраты этих ценностей рост числа разводов является естественным процессом.
Существуют различные мнения по этой теме: кто-то критикует эти взгляды, другие считают их жизненной реальностью. Тем не менее, важно обсуждать и обмениваться мнениями по этим вопросам для стабилизации семейной среды.
Следует отметить, что эти заявления являются личным мнением, и в каждой семье отношения уникальны. Любовь – это не только эмоции, но и ответственность, труд и процесс взаимопонимания.