Erdog‘an Shimoliy Kipr mavqeini mustahkamlashini ta’kidladi
Turkiya prezidenti Rejep Tayyip Erdog‘an Shimoliy Kiprda “20 iyul – Tinchlik va erkinlik kuni” munosabati bilan o‘z nutqida muhim mazmuniy fikrlarni bildirdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
U so‘zlarida so‘nggi yillarda Shimoliy Kipr Turk Respublikasining xalqaro maydonda o‘z mavqeini mustahkamlashini ta’kidladi. Erdog‘an Turkiy Davlatlar Tashkiloti, Islom hamkorlik tashkiloti va Iqtisodiy hamkorlik tashkiloti kabi nufuzli xalqaro tashkilotlarda Kipr turk jamoasining rasmiy vakil sifatida faol ishtirok etayotganini alohida qayd etdi.
Turkiya rahbari ayniqsa, Iqtisodiy hamkorlik tashkilotining Xankendi shahrida o‘tgan so‘nggi sammitida Shimoliy Kipr Turk Respublikasining bayrog‘i boshqa davlatlar bilan birga g‘urur bilan hilpiraganini esladi. Bu voqea Kipr masalasida tarixiy adolatni tiklash yo‘lida yangi bosqich boshlanganidan dalolat beradi.
Erdog‘an o‘z nutqida Ozarbayjon prezidenti Ilhom Aliyevga va butun ozarbayjon xalqiga minnatdorlik bildirdi. U Kipr masalasida Ozarbayjonning ochiq va qat’iy qo‘llovi, shuningdek, xalqaro maydondagi tamoyilga sodiqligi uchun alohida e’tirof etdi.
Tahlilchilar fikricha, bunday munosabatlar nafaqat Kipr masalasida, balki turkiy davlatlar o‘rtasidagi strategik hamkorlikni mustahkamlashda ham muhim rol o‘ynaydi. Erdog‘an va Aliyevning birdamligi mintaqada tinchlik va barqarorlikni ta’minlashga xizmat qilmoqda.
Xulosa qilib aytganda, “20 iyul – Tinchlik va erkinlik kuni” Kipr uchun yangi umid va tarixiy qadam sifatida qabul qilindi. Turkiya va Ozarbayjon yetakchilari o‘rtasidagi do‘stlik va o‘zaro qo‘llab-quvvatlash turkiy dunyo birligini yanada mustahkamlashga xizmat qiladi.

Эрдоган подчеркнул, что укрепит позицию Северного Кипра
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган в своей речи по случаю "20 июля – Дня мира и свободы" в Северном Кипре высказал важные содержательные мысли. Об этом сообщает Zamin.uz.
Он отметил, что в последние годы Северная Кипрская Турецкая Республика укрепляет свою позицию на международной арене. Эрдоган особо подчеркнул, что кипрская турецкая община активно участвует в таких авторитетных международных организациях, как Организация тюркских государств, Организация исламского сотрудничества и Организация экономического сотрудничества в качестве официального представителя.
Глава Турции особенно вспомнил о последнем саммите Организации экономического сотрудничества, который прошел в Ханкенди, где флаг Северной Кипрской Турецкой Республики гордо развевался вместе с флагами других государств. Это событие свидетельствует о том, что на пути восстановления исторической справедливости по кипрскому вопросу начался новый этап.
Эрдоган в своей речи выразил благодарность президенту Азербайджана Ильхаму Алиеву и всему азербайджанскому народу. Он особо отметил открытое и решительное поддержание Азербайджаном кипрского вопроса, а также приверженность принципам на международной арене.
По мнению аналитиков, такие отношения играют важную роль не только в вопросе Кипра, но и в укреплении стратегического сотрудничества между тюркскими государствами. Единство Эрдогана и Алиева служит обеспечению мира и стабильности в регионе.
В заключение, "20 июля – День мира и свободы" был принят как новая надежда и исторический шаг для Кипра. Дружба и взаимная поддержка между лидерами Турции и Азербайджана способствуют дальнейшему укреплению единства тюркского мира.