Rossiya josusligi Germaniyada xavfsizlikni kuchaytirmoqda
Germaniyada so‘nggi yil davomida razvedka va xavfsizlik sohasida jiddiy muammolar yuzaga keldi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Mamlakat harbiy kontrrazvedka xizmati MAD rahbari Martina Rozenbergning so‘zlariga ko‘ra, Rossiya razvedka xizmatlari tomonidan josuslik va qo‘poruvchilik harakatlari sezilarli darajada oshgan. Bu holat nafaqat rasmiy Berlinni, balki butun Yevropa xavfsizlik tizimini xavotirga solmoqda.
Rozenberg ta’kidlaganidek, Rossiya tomonidan josuslik va gibrid choralar qo‘llashda yangi va agressiv usullar keng qo‘llanilmoqda. Ular sovuq urush davridan ma’lum bo‘lgan klassik usullarni so‘nggi texnologiyalar bilan birlashtirib, harakatlarini yanada kuchaytirmoqda.
Bu jarayon Germaniyaning harbiy obyektlari, infratuzilmasi va ta’minot liniyalariga josuslik qilish, dezinformatsiya tarqatish, kiberhujumlar uyushtirish, elektron urush olib borish hamda dronlar yordamida razvedka qilish kabi yo‘nalishlarda namoyon bo‘lmoqda. Kontrrazvedka rahbari shuningdek, bunday harakatlar soni o‘tgan yilga nisbatan ikki baravarga ko‘paygani haqida ma’lumot berdi.
Rossiya agentlari ko‘pincha uchinchi davlatlar orqali Germaniyaga kirib keladi. Ular yangi ishonchli aloqalar o‘rnatish, rus millatiga mansub fuqarolar, etnik nemis repatriantlari yoki Rossiya bilan aloqador shaxslar orqali ma’lumot to‘plashga harakat qilmoqda.
Muhim jihatlardan biri, Rossiya tomonidan ikki fuqaroligi mavjud bo‘lgan yoki nemis harbiy xizmatchilariga ta’sir o‘tkazish urinishlarining ko‘payishi hisoblanadi. Ayniqsa, ular Rossiya yoki uning ittifoqdosh davlatlariga safar qilganda bosim va hamkorlikka majburlash holatlari ortmoqda.
Bu esa Germaniya xavfsizligi uchun yangi tahdid sifatida baholanmoqda. Ekspertlar fikricha, bunday gibrid harakatlar va josuslik urinishlari Yevropa xavfsizlik tizimiga jiddiy zarba bo‘ladi.
Germaniya kontrrazvedka xizmati fuqarolar va harbiylarni ehtiyotkorlikka chaqiradi, xavfsizlik qoidalariga qat’iy rioya qilishni va bunday tahdidlardan o‘zini himoya qilishni tavsiya etadi. Xulosa qilib aytganda, Germaniyadagi xavfsizlik vaziyati Rossiya josuslik harakatlari va gibrid hujumlar tufayli yanada murakkablashdi.

Россия шпионство усиливает безопасность в Германии
В Германии за последний год возникли серьезные проблемы в области разведки и безопасности. Об этом сообщает Zamin.uz.
По словам руководителя военной контрразведки MAD Мартины Розенберг, действия разведывательных служб России по шпионажу и диверсиям значительно возросли. Эта ситуация вызывает беспокойство не только у официального Берлина, но и у всей системы безопасности Европы.
Как отметила Розенберг, Россия применяет новые и агрессивные методы в шпионаже и гибридных мерах. Они объединяют классические методы, известные со времен холодной войны, с новейшими технологиями, усиливая свои действия.
Этот процесс проявляется в шпионаже за военными объектами Германии, инфраструктурой и линиями снабжения, распространении дезинформации, организации кибератак, ведении электронной войны и разведке с помощью дронов. Руководитель контрразведки также сообщил, что количество таких действий увеличилось в два раза по сравнению с прошлым годом.
Российские агенты часто проникают в Германию через третьи страны. Они пытаются установить новые надежные связи, собирая информацию через граждан, принадлежащих к русской нации, этнических немцев-репатриантов или лиц, связанных с Россией.
Одним из важных аспектов является увеличение попыток воздействия на граждан с двойным гражданством или на немецких военнослужащих со стороны России. Особенно увеличивается количество случаев давления и принуждения к сотрудничеству, когда они совершают поездки в Россию или ее союзные государства.
Это рассматривается как новая угроза для безопасности Германии. По мнению экспертов, такие гибридные действия и попытки шпионажа нанесут серьезный удар по системе безопасности Европы.
Германская контрразведка призывает граждан и военнослужащих быть осторожными, строго соблюдать правила безопасности и защищаться от таких угроз. В заключение, ситуация с безопасностью в Германии усложнилась из-за российских шпионских действий и гибридных атак.