Germaniya Turkiyaga 40 Eurofighter samolyotini sotadi
Germaniya hukumati Turkiyaga 40 ta Eurofighter qiruvchi samolyotini sotishga rasmiy rozilik berdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Turkiya ushbu samolyotlarni 2023 yil bahorida olish istagini bildirgan, ammo o‘shanda kansler Olaf Shols boshchiligidagi hukumat bunday kelishuvni ma’qullamagan edi. Yaqinda Germaniya hukumati Federal xavfsizlik kengashining yopiq yig‘ilishida bu masalani qayta ko‘rib chiqib, sotishga ruxsat berdi.
Qaror Britaniya Bosh vaziri Kir Starmer tomonidan ko‘rsatilgan siyosiy bosim natijasida qabul qilingan. Bu boradagi muzokaralar ikki mamlakat rahbarlari o‘rtasida o‘tgan haftada bo‘lib o‘tgan.
Eurofighter samolyotlari Buyuk Britaniya, Germaniya va Italiya kompaniyalari ishtirokidagi konsorsium tomonidan ishlab chiqariladi. Ushbu samolyotlarning Turkiya mudofaa salohiyatini sezilarli darajada oshirishi kutilmoqda.
Turkiya hukumati samolyotlarni faqat NATO doirasidagi missiyalar uchun ishlatishga va’da bergan, bu ayniqsa Gretsiya bilan mavjud an’anaviy nizolar fonida muhim ahamiyatga ega. Germaniya rasmiylari Turkiya, Britaniya va Gretsiya hukumatlarini bu qaror haqida xabardor qilgan, turk tomoni esa o‘z majburiyatlarini rasmiy tasdiqlagan.
Ekspertlar bu kelishuvni harbiy-siyosiy aloqalarning yangi bosqichi, shuningdek mintaqaviy barqarorlik va NATO doirasidagi hamkorlik salohiyatining oshishi sifatida baholamoqda. Umuman olganda, Germaniyaning Turkiyaga qiruvchi samolyotlar sotish qarori Yevropa harbiy aloqalari va mintaqaviy xavfsizlik strategiyasida yangi sahifa ochishi mumkin.
Bu yangi kelishuvlar va texnologiyalar NATO mintaqasida kuchlar muvozanatini saqlashda muhim ahamiyatga ega bo‘ladi.

Германия продает Турции 40 самолетов Eurofighter
Правительство Германии официально дало согласие на продажу Турции 40 истребителей Eurofighter. Об этом сообщает Zamin.uz.
Турция выразила желание получить эти самолеты весной 2023 года, однако тогда правительство под руководством канцлера Олафа Шольца не одобрило такое соглашение. В последнее время правительство Германии на закрытом заседании Федерального совета безопасности вновь рассмотрело этот вопрос и дало разрешение на продажу.
Решение было принято в результате политического давления, оказанного премьер-министром Великобритании Китом Стармером. Переговоры по этому поводу прошли на прошлой неделе между руководителями двух стран.
Самолеты Eurofighter производятся консорциумом, в который входят компании Великобритании, Германии и Италии. Ожидается, что эти самолеты значительно увеличат оборонный потенциал Турции.
Правительство Турции пообещало использовать самолеты только для миссий в рамках НАТО, что особенно важно на фоне существующих традиционных конфликтов с Грецией. Немецкие официальные лица проинформировали правительства Турции, Великобритании и Греции об этом решении, а турецкая сторона официально подтвердила свои обязательства.
Эксперты оценивают это соглашение как новый этап военно-политических отношений, а также как увеличение потенциала региональной стабильности и сотрудничества в рамках НАТО. В целом, решение Германии о продаже истребителей Турции может открыть новую страницу в европейских военно-отношениях и стратегии региональной безопасности.
Эти новые соглашения и технологии будут иметь важное значение для поддержания баланса сил в регионе НАТО.