Budanov: Tramp jamoasida Ukraina yordamini qo‘llovchilar ko‘p
Budanov intervyuda aytishicha, Tramp jamoasida Ukrainaga yordam ko‘rsatishni kamaytirishni istovchilar bo‘lsa-da, ko‘pchilik yordam hajmining yetarli emasligini ta’kidlaydi. U, ayniqsa, AQSH Davlat kotibi Marko Rubio va prezidentning maxsus elchisi Kit Kellogning Ukrainaga ko‘rsatilayotgan yordamni oshirish tarafdori ekanligini qayd etdi.
Ularning qarashicha, Kiyevga yordam berish Amerika milliy manfaatlarining muhim qismidir va bu yordam sifat hamda miqdor jihatidan oshirilishi lozim. Budanov Trampning pozitsiyasi vaqt o‘tishi va yangi ma’lumotlar asosida o‘zgarib borayotganini aytadi.
Unga ko‘ra, Tramp hech qachon ochiqcha Ukrainaga qarshi bo‘lmagan, aksincha, uning ilk prezidentlik davrida Amerika Ukraina uchun birinchi qurollarni yetkazib bergan. Budanov, shuningdek, AQSH prezidenti qarorlariga diplomatiya va uning atrofidagi kanallar orqali ta’sir ko‘rsatish muhimligini ta’kidladi.
So‘nggi oylar davomida Kiyev va Vashington manfaatlari o‘rtasida nisbiy muvozanat shakllangan. Kit Kellog Ukraina uchun katta ovozga ega bo‘lib, u Tramp ma’muriyatida Milliy xavfsizlik bo‘yicha maslahatchi sifatida ishlagan.
U Respublikachilar ichida Rossiyaga nisbatan qat’iy siyosatni qo‘llab-quvvatlovchi sifatida tanilgan. Kellog Ukraina uchun keng ko‘lamli qurol yetkazib berish, sanksiyalarni kuchaytirish va o‘ziga xos «Marshall rejasi»ni ilgari surmoqda.
Havo himoya tizimlari bo‘yicha so‘nggi yutuqlar ham uning faoliyatiga bog‘liq deb hisoblanadi. Kiyev Independent nashri esa Kellogning Trampning Rossiyaga qarshi qat’iy choralariga ta’sir ko‘rsatganini qayd etdi.
Budanov Amerika manfaatlari bilan Ukraina manfaatlari o‘rtasida ziddiyat yo‘qligini ta’kidladi. Harbiy-texnik yordam Moskva bosimini zaiflashtirish orqali AQSHning geosiyosiy maqsadlariga xizmat qiladi.
U shubha qiluvchilar mavjudligini tan oladi, lekin Vashingtonda Kiyevga doimiy do‘stona munosabatni qo‘llab-quvvatlovchilar ko‘p ekaniga ishonadi. Tramp ma’muriyatidagi yordam hajmi va shartlari bo‘yicha bahslar davom etsa-da, Budanov optimistik fikrda: oxir-oqibat umumiy kelishuvga erishiladi.
Ukraina tomon Vashington bilan muloqot kanallarini ochiq saqlab, yangi qurollar va iqtisodiy paketlar bo‘yicha bosqichma-bosqich kelishuvlarni amalga oshirishga intilmoqda. Hozirgi ma’lumotlar ochiq manbalarga asoslangan bo‘lib, rasmiy qarorlar e’lon qilinmaguncha raqamlar va formulirovkalar o‘zgarishi mumkin.

Буданов: В команде Трампа много сторонников помощи Украине
По мнению главы военной разведки Украины Кирила Буданова, в политической ситуации в Вашингтоне вокруг Трампа нет врагов Украины. Об этом сообщает Zamin.uz.
Буданов в интервью заявил, что хотя в команде Трампа есть желающие сократить помощь Украине, большинство подчеркивает, что объем помощи недостаточен. Он отметил, что, в частности, госсекретарь США Марко Рубио и специальный посланник президента Кит Келлог являются сторонниками увеличения помощи Украине.
По их мнению, помощь Киеву является важной частью национальных интересов Америки, и эта помощь должна быть увеличена как по качеству, так и по количеству. Буданов говорит, что позиция Трампа меняется со временем и на основе новых данных.
По его словам, Трамп никогда не был открыто против Украины, наоборот, в его первый президентский срок Америка поставила Украине первые оружия. Буданов также подчеркнул важность влияния на решения президента США через дипломатию и каналы вокруг него.
В последние месяцы между интересами Киева и Вашингтона сформировался относительный баланс. Кит Келлог имеет большой голос по Украине, он работал советником по национальной безопасности в администрации Трампа.
Он известен как сторонник жесткой политики в отношении России среди республиканцев. Келлог продвигает широкомасштабные поставки оружия для Украины, усиление санкций и особый «план Маршалла».
Последние достижения в области систем противовоздушной обороны также считаются связанными с его деятельностью. Издание Kyiv Independent отметило, что Келлог оказал влияние на жесткие меры Трампа против России.
Буданов подчеркнул, что нет противоречий между американскими интересами и интересами Украины. Военно-техническая помощь служит геополитическим целям США, ослабляя давление Москвы.
Он признает наличие скептиков, но верит, что в Вашингтоне много сторонников постоянных дружеских отношений с Киевом. Хотя споры о размере и условиях помощи в администрации Трампа продолжаются, Буданов настроен оптимистично: в конечном итоге будет достигнуто общее соглашение.
С украинской стороны ведется работа над поддержанием открытых каналов общения с Вашингтоном и поэтапным достижением соглашений по новым оружиям и экономическим пакетам. Текущие данные основаны на открытых источниках, и цифры и формулировки могут измениться до официального объявления решений.