Moskvadagi Aviapark savdo markazi sotuvga qo‘yildi
Moskva shahrida joylashgan va Yevropaning eng katta savdo-ko‘ngilochar majmuasi hisoblangan «Aviapark» savdoga qo‘yildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Pravilamag nashrining xabariga ko‘ra, uning egalari ushbu obyektni 100 dan 120 milliard rublgacha narxda sotishni rejalashtirmoqda. Ma’lumotlarga ko‘ra, bu summaning taxminan yarmi qarz majburiyatlarini o‘z ichiga oladi.
Xarid takliflari yirik investitsion kompaniyalar hamda sohada faoliyat yurituvchi tashkilotlarga yuborilgan. «Aviapark» Xodinka dala hududida, SSKA metro bekati yaqinida joylashgan bo‘lib, umumiy maydoni taxminan 400 ming kvadrat metrni tashkil etadi.
Shu sababli u Yevropaning eng yirik savdo va ko‘ngilochar markazi maqomiga ega. Majmua 2014 yilda qurilgan va hozirda AJ «TVK “Aviapark”» kompaniyasiga tegishlidir.
Kompaniyaning egasi Kiprda ro‘yxatdan o‘tgan Darkforest Holding Company hisoblanadi, bu haqda 2022 yil dekabr oyidagi ma’lumotlar mavjud. Qiziqarli jihati shundaki, «Aviapark» 2017 yilda ham savdoga qo‘yilgan edi.
Biroq NF Group kompaniyasi vakili Marina Malaxatko ma’lumot berishicha, o‘shanda xaridor va sotuvchi o‘rtasida obyektni baholash bo‘yicha kelishmovchilik yuzaga kelgani sababli bitim amalga oshmagan. Hozirgi vaqtda esa majmua uchun yangi xaridor qidirilmoqda.
Bu savdo Yevropadagi eng yirik savdo va ko‘ngilochar markazlardan biri uchun katta ahamiyatga ega hisoblanadi.

Торговый центр АвиаПарк в Москве выставлен на продажу
Торговый центр «Авиапарк», расположенный в Москве и являющийся крупнейшим торгово-развлекательным комплексом Европы, выставлен на продажу. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно информации издания Pravilamag, его владельцы планируют продать этот объект по цене от 100 до 120 миллиардов рублей. По данным, примерно половина этой суммы включает в себя долговые обязательства.
Предложения о покупке были отправлены крупным инвестиционным компаниям и организациям, работающим в этой сфере. «Авиапарк» расположен в районе Ходинка поле, рядом со станцией метро ЦСКА, и его общая площадь составляет примерно 400 тысяч квадратных метров.
Таким образом, он имеет статус крупнейшего торгово-развлекательного центра Европы. Комплекс был построен в 2014 году и в настоящее время принадлежит АО «ТВК “Авиапарк”».
Владельцем компании является Darkforest Holding Company, зарегистрированная на Кипре, о чем свидетельствуют данные за декабрь 2022 года. Интересно, что «Авиапарк» также был выставлен на продажу в 2017 году.
Однако, по словам представителя компании NF Group Марины Малахатко, сделка не состоялась из-за разногласий между покупателем и продавцом по оценке объекта. В настоящее время для комплекса ищется новый покупатель.