Rossiya armiyasining 24 iyul kuni amalga oshirgan dron zarbalari natijasida Odessa shahrining eng mashhur "Privoz" bozori katta zarar ko‘rdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu hujum bozorning qadimiy tarixiy obyekti va madaniy merosiga, xususan, "Mevali passaj" pavilonlariga jiddiy ta’sir qildi. Shuningdek, Odessa markaziy qismi va Primorskiy bulvari ham shikastlandi.
"Privoz" bozori Odessa shahrining ramzi hisoblanadi. Uning tarixi 1827 yildan boshlanib, o‘sha paytda savdo uchun maxsus yerlar ajratilgan.
Bozor nomi ham shu davrda shakllangan. 1917 yilda qurilgan "Mevali passaj" esa bozorning muhim qismidir.
"Privoz" bozori millatlararo savdo markazi bo‘lib, yahudiylar, ruslar, tatarlar va boshqa millatlarning madaniy va gastronomik hayotida muhim o‘rin tutgan. Hujumlar natijasida bozorning ko‘plab qismida yong‘inlar yuzaga keldi, ammo yong‘in tezda o‘chirilgan.
Savdogarlar mahsulotlarini saqlash va himoya qilish uchun harakat qilishdi. Shu bilan birga, omon qolgan tovarlarni muhofaza qilishga qaratilgan ishlar kuchaytirildi.
Primorskiy bulvaridagi tarixiy va qadimiy binolarga ham zarar yetdi. Oynalar sindi, suvoqlar ko‘chdi, binolar shikastlandi.
Jumladan, 1846 yilda ochilgan "London" mehmonxonasi, Zolotarevlar uyi va Voronsovskiy saroyi zarar ko‘rdi. Ammo bu zarar "Privoz" pavilonlaridagi vayronagarchilik darajasiga yetmadi.
Hujumlar natijasida to‘rt nafar fuqaro jarohatlandi. Ular shifoxonaga yotqizilgan va sog‘liklari nazorat qilinmoqda.
Qutqaruvchilar evakuatsiya va tergov ishlarini davom ettirmoqda. Qutqaruv xizmatlari va boshqa tashkilotlar hamkorlikda xavfsizlikni ta’minlash va madaniy merosni saqlash bo‘yicha katta ishlarni amalga oshirmoqda.
Maxsus xizmatlar evakuatsiya jarayonlarini tashkil etib, inson hayotini asrashga harakat qilmoqda. Jarohatlanganlarga ko‘rsatilgan yordam, qutqaruv ishlarining samarali tashkil qilinishi va ijtimoiy munosabatlarning yaxshilanishi xalqaro savdo va iqtisodiy jarayonlarga ijobiy ta’sir ko‘rsatishi kutilmoqda.
Bu voqea madaniy merosni muhofaza qilish va xavfsizlikni oshirishda yangi qadamlar uchun muhim saboq bo‘ladi.

В Одессе на рынок "Привоз" нанесен удар дрона
В результате ударов дронов, осуществленных российской армией 24 июля, один из самых известных рынков Одессы "Привоз" понес значительные убытки. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эта атака серьезно повлияла на исторический объект и культурное наследие рынка, в частности, на павильоны "Фруктовый пассаж". Также пострадала центральная часть Одессы и Приморский бульвар.
Рынок "Привоз" является символом города Одессы. Его история начинается с 1827 года, когда были выделены специальные места для торговли.
Название рынка также сформировалось в этот период. "Фруктовый пассаж", построенный в 1917 году, является важной частью рынка.
Рынок "Привоз" является международным торговым центром, который играл важную роль в культурной и гастрономической жизни евреев, русских, татар и других народов. В результате атак на рынке возникли многочисленные пожары, однако они были быстро ликвидированы.
Торговцы старались сохранить и защитить свою продукцию. В то же время усилились меры по защите оставшихся товаров.
Историческим и древним зданиям на Приморском бульваре также был причинен ущерб. Стекла разбились, штукатурка осыпалась, здания были повреждены.
В частности, пострадали гостиница "Лондон", открытая в 1846 году, дом Золотаревых и Воронцовский дворец. Однако этот ущерб не достиг уровня разрушений в павильонах "Привоза".
В результате атак четыре гражданина получили ранения. Они были госпитализированы, и за их состоянием здоровья ведется наблюдение.
Спасатели продолжают эвакуацию и следственные действия. Спасательные службы и другие организации совместно проводят большую работу по обеспечению безопасности и сохранению культурного наследия.
Специальные службы организуют процессы эвакуации, стараясь сохранить человеческие жизни. Оказанная помощь пострадавшим, эффективная организация спасательных работ и улучшение социальных отношений ожидается, что окажут положительное влияние на международную торговлю и экономические процессы.
Это событие станет важным уроком для новых шагов в охране культурного наследия и повышении безопасности