Yangi Barbekyu instituti Yueyan ochiq universiteti va shahar Barbekyu assotsiatsiyasining hamkorligida, shahar hokimiyati ko‘magida tashkil etiladi. Mahalliy nashrlarga ko‘ra, ushbu ta’lim muassasasi barbekyu sohasini malakali mutaxassislar orqali rivojlantirish, yangi ish o‘rinlarini yaratish hamda hudud iqtisodiyotini mustahkamlash maqsadida ochilmoqda.
Yueyan ochiq universiteti partiya kotibi Yue Yanxua institut faoliyati doirasida mamlakatdagi barbekyu do‘konlari faqat ovqatlanish joylari emas, balki yaxlit va mukammal iqtisodiy zanjirga aylanishini ta’kidlagan. Bugungi kunda Yueyan shahrida 2000 dan ortiq barbekyu do‘konlari faoliyat yuritmoqda va ularda taxminan 50 ming kishi doimiy ish bilan ta’minlangan.
Sohada yillik moliyaviy aylanma 2 milliard yuanga, ya’ni taxminan 280 million dollarga teng. Yueyan ochiq universiteti vitse-prezidenti Szyan Szunfuning so‘zlariga ko‘ra, yangi institut mahalliy yoshlar uchun ish o‘rinlari yaratishda muhim rol o‘ynaydi.
Maktab va universitet bitiruvchilari orasida ish topish qiyinchiliklari mavjud bo‘lib, barbekyu sohasi esa kam sarmoya bilan boshlash mumkin bo‘lgan va yuqori daromad keltiradigan yo‘nalish hisoblanadi. Ushbu tashabbus Xitoyda kasbiy ta’limga yangi yondashuv sifatida qabul qilinmoqda.

В Китае открыли первый институт обучения барбекю
В городе Юэян провинции Хунань в Китае впервые в истории страны открывается учебное заведение, специализирующееся на индустрии шашлыка. Об этом сообщает Zamin.uz.
Новый институт барбекю будет создан в сотрудничестве с открытым университетом Юэян и ассоциацией барбекю города при поддержке местных властей. По данным местных изданий, это учебное заведение открывается с целью развития сферы барбекю через квалифицированных специалистов, создания новых рабочих мест и укрепления экономики региона.
Секретарь парткома открытого университета Юэян Юэ Янхуа отметил, что в рамках деятельности института барбекю магазины в стране должны стать не только местами общественного питания, но и целостной и совершенной экономической цепочкой. В настоящее время в городе Юэян функционирует более 2000 магазинов барбекю, и в них постоянно трудоустроено около 50 тысяч человек.
Годовой финансовый оборот в этой сфере составляет 2 миллиарда юаней, что примерно равно 280 миллионам долларов. По словам вице-президента открытого университета Юэян Сянь Цзунфуна, новый институт сыграет важную роль в создании рабочих мест для местной молодежи.
Среди выпускников школ и университетов существуют трудности с поиском работы, в то время как сфера барбекю является направлением, которое можно начать с небольшими инвестициями и которое приносит высокий доход. Эта инициатива рассматривается как новый подход к профессиональному образованию в Китае.