G‘azo sektorida oziq-ovqat yetishmovchiligi xavfi oshmoqda
Isroil va Amerika Qo‘shma Shtatlari tomonidan qo‘llab-quvvatlanayotgan Gumanitar yordam fondi (GHF) G‘azo sektorida oziq-ovqat taqsimotini amalga oshirmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Biroq mutaxassislar ushbu yordamning uzoq muddatli sog‘liq uchun yetarli emasligini ta’kidlamoqda. Birlashgan Millatlar Tashkilotining so‘nggi ogohlantirishlariga ko‘ra, G‘azo sektorida ikki milliondan ortiq falastinliklar ochlik xavfi ostida qolmoqda.
GHF may oyining oxiridan beri mintaqada faoliyat yuritib, 91 milliondan ziyod ovqat tarqatilganini ma’lum qilgan. BBC Verify tahliliga ko‘ra, GHF tomonidan taqdim etilgan oziq-ovqat qutilarining tarkibi haqida jiddiy savollar mavjud.
Rasmiy ro‘yxatga ko‘ra, yordam qutilarida asosan bug‘doy uni, makaron, yasmiq, no‘xat, fava loviya kabi dukkaklilar, o‘simlik yog‘i, yodlangan tuz, tahina (kunjut pastasi), tayyor iste’mol uchun halva batonchalari mavjud. Ba’zan qutilarga choy, pechenye, shokolad, kartoshka va piyoz ham kiritiladi.
GHF ma’lumotlariga ko‘ra, har bir quti taxminan 42 500 kilokaloriya energiya beradi va 5,5 kishini 3,5 kun davomida ta’minlashi mumkin. Londondagi Iqtisodiyot maktabi professori Styuart Gordonning fikricha, ushbu oziq-ovqat to‘plami faqat ommaviy ochlikning oldini olishga xizmat qiladi, ammo uzoq muddatda sog‘liq uchun xavfli hisoblanadi.
U ratsion organizmni zarur vitamin va minerallar bilan ta’minlamasligini, bu esa temir tanqisligi, kamqonlik va vitamin yetishmovchiligi kabi kasalliklarni keltirib chiqarishini ta’kidladi. Shuningdek, London universitet kolleji professori Endryu Sil oziq-ovqat qutilarida kaltsiy, temir, sink, vitamin C, D, B12 va K kabi muhim moddalar yo‘qligini qayd etdi.
U bu mahsulotlar bolalar uchun mos emasligini, uzoq muddat iste’mol qilinsa, sog‘liq uchun jiddiy xavf tug‘dirishini bildirdi. Amalda G‘azo aholisi yordam qutilarini olsa-da, mahsulotlarni tayyorlash uchun zarur bo‘lgan suv va yoqilg‘i yetishmasligidan aziyat chekmoqda.
BMTning OCHA agentligi hududda suv tanqisligi keskinlashgani, rasmiy yoqilg‘i ta’minoti to‘xtaganini, qora bozor narxlarining urushdan oldingi narxlarga nisbatan 4000 foizga oshganini ma’lum qildi. Natijada aholi chiqindi materiallarini yoqishga majbur bo‘lmoqda.
BMT Bosh kotibi Antoniu Guterrishning so‘zlariga ko‘ra, G‘azoda asosiy ehtiyoj tovarlari, suv, dori-darmon va oziq-ovqat yetishmovchiligi kuchaymoqda. Jahon oziq-ovqat dasturi (WFP) ma’lumotlariga ko‘ra, har uch kishidan biri kunlab ovqatsiz qolmoqda va 90 ming ayol hamda bola zudlik bilan oziqlanishga muhtoj hisoblanadi.
Ushbu vaziyat mintaqada insonparvarlik inqirozining chuqurlashayotganidan dalolat beradi va xalqaro hamjamiyatning tezkor yordam ko‘rsatishini talab etadi.

В секторе Газа растет угроза нехватки продовольствия
Гуманитарный фонд (GHF), поддерживаемый Израилем и Соединенными Штатами, осуществляет распределение продовольствия в секторе Газа. Об этом сообщает Zamin.uz.
Однако специалисты подчеркивают, что этой помощи недостаточно для долгосрочного здоровья. Согласно последним предупреждениям Организации Объединенных Наций, более двух миллионов палестинцев в секторе Газа находятся под угрозой голода.
С момента конца мая GHF сообщает о распределении более 91 миллиона порций пищи в регионе. По данным анализа BBC Verify, существуют серьезные вопросы о составе продовольственных наборов, предоставляемых GHF.
Согласно официальному списку, в наборах помощи в основном содержатся пшеничная мука, макароны, чечевица, горох, бобы фава, растительное масло, йодированная соль, тахини (кунжутная паста) и готовые к употреблению халва. Иногда в наборы добавляются чай, печенье, шоколад, картофель и лук.
По данным GHF, каждая коробка обеспечивает примерно 42 500 килокалорий энергии и может обеспечить 5,5 человек на 3,5 дня. Профессор Лондонской школы экономики Стюарт Гордон считает, что этот набор пищи служит только для предотвращения массового голода, но в долгосрочной перспективе представляет опасность для здоровья.
Он отметил, что рацион не обеспечивает организм необходимыми витаминами и минералами, что может привести к таким заболеваниям, как дефицит железа, анемия и недостаток витаминов. Профессор Университетского колледжа Лондона Эндрю Сил также отметил отсутствие важных веществ, таких как кальций, железо, цинк, витамины C, D, B12 и K в продовольственных наборах.
Он заявил, что эти продукты не подходят для детей и могут представлять серьезную угрозу для здоровья при длительном потреблении. На практике, хотя жители Газы получают наборы помощи, они страдают от нехватки воды и топлива, необходимых для приготовления пищи.
Агентство ООН по координации гуманитарных вопросов (OCHA) сообщило, что нехватка воды в регионе обострилась, официальные поставки топлива прекратились, а цены на черном рынке выросли на 4000 процентов по сравнению с довоенными ценами. В результате население вынуждено сжигать отходы.
По словам Генерального секретаря ООН Антониу Гутерриша, в Газе усиливается нехватка основных товаров, воды, медикаментов и продовольствия. По данным Всемирной продовольственной программы (WFP), каждый третий человек остается без еды на несколько дней, и 90 тысяч женщин и детей срочно нуждаются в питании.
Эта ситуация свидетельствует о углублении гуманитарного кризиса в регионе и требует срочной помощи международного сообщества