Germaniyada federal hukumat ish boshlaganiga uch oy bo‘ldi, biroq so‘nggi so‘rovlar mamlakatda siyosiy kayfiyat va hukumatga bo‘lgan ishonchning pasayayotganini ko‘rsatmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
ZDF telekanali tomonidan o‘tkazilgan “Politbarometr” so‘roviga ko‘ra, aholining 49 foizi hukumat faoliyatini yaxshi deb baholagan, bu ko‘rsatkich iyun oyida 60 foiz bo‘lgan. Demak, hukumatga bo‘lgan ishonch qisqa muddatda sezilarli darajada kamaygan.
So‘rovda qatnashganlarning 41 foizi koalitsiya ishini yomon deb baholagan. DPA agentligi ma’lumotlariga ko‘ra, oldingi “svetofor” koalitsiyasi shu muddatda 64 foizlik ijobiy reytingga ega bo‘lgan, faqat 26 foiz aholi norozi bo‘lgan.
Bu holat hozirgi hukumatga nisbatan jamoatchilikda ko‘proq tanqid va ishonchsizlik borligini ko‘rsatadi. Saylovchilarning kayfiyatini o‘rgangan so‘rovda, agar parlament saylovlari yaqin yakshanba kuni o‘tkazilsa, Xristian-demokratlar va Xristian-sotsial ittifoqi 27 foiz bilan yetakchilik qilmoqda.
Ulardan keyin o‘ng qanotdagi “Germaniya uchun muqobil” partiyasi 24 foizga ko‘tarilgan. Ijtimoiy-demokratlar partiyasi 15 foizni saqlab qolgan, “Ittifoq-90/Yashillar” esa 11 foizga tushgan.
So‘l partiya ham 11 foiz ovoz olgan. Nemis jamiyatida kelajak hukumatiga oid savollar ko‘paymoqda.
So‘rov natijalariga ko‘ra, aholining 34 foizi hozirgi koalitsiya 2029 yilgi federal saylovlargacha hokimiyatda qolmasligiga ishonadi, 60 foiz esa hukumat o‘z muddatini to‘liq bajaradi, deb hisoblaydi. Xulosa qilib aytganda, Germaniyada hukumatga bo‘lgan ishonch pasaymoqda, koalitsiya faoliyati reytingi tushmoqda va muxolifat partiyalari kuchaymoqda.
Bu holat mamlakat siyosiy muhitida yangi savollar va xavotirlarni yuzaga keltirmoqda. Kelgusi saylovlar va siyosiy jarayonlar aholining kayfiyatiga katta ta’sir ko‘rsatishi mumkin.

В Германии доверие к правительству значительно снижается
В Германии прошло три месяца с начала работы федерального правительства, однако последние опросы показывают, что политическая атмосфера в стране и доверие к правительству снижаются. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно опросу "Politbarometer", проведенному телеканалом ZDF, 49 процентов населения оценили деятельность правительства как хорошую, этот показатель в июне составлял 60 процентов. Таким образом, доверие к правительству значительно снизилось за короткий срок.
41 процент участников опроса оценили работу коалиции как плохую. По данным агентства DPA, предыдущая коалиция "светофор" имела на этом этапе 64-процентный положительный рейтинг, только 26 процентов населения были недовольны.
Эта ситуация показывает, что в обществе наблюдается больше критики и недоверия к нынешнему правительству. В опросе, изучающем настроение избирателей, если парламентские выборы будут проведены в ближайшее воскресенье, Христианско-демократический союз и Христианско-социальный союз занимают лидирующую позицию с 27 процентами.
Следом идет правая партия "Альтернатива для Германии", которая поднялась до 24 процентов. Социал-демократическая партия сохранила 15 процентов, а "Союз-90/Зеленые" упали до 11 процентов.
Левые также получили 11 процентов голосов. В немецком обществе растет количество вопросов о будущем правительстве.
Согласно результатам опроса, 34 процента населения уверены, что нынешняя коалиция не останется у власти до федеральных выборов 2029 года, 60 процентов считают, что правительство выполнит свой срок полностью. В заключение, доверие к правительству в Германии снижается, рейтинг деятельности коалиции падает, а оппозиционные партии усиливаются.
Эта ситуация вызывает новые вопросы и беспокойства в политической среде страны. Будущие выборы и политические процессы могут оказать значительное влияние на настроение населения.