Pavel Durov Fransiyada so‘roq qilindi, tergov davom etmoqda
Telegram messenjeri asoschisi Pavel Durov Fransiyaning Parij shahrida joylashgan sud binosida taxminan o‘n soat davomida so‘roq qilindi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Xalqaro ommaviy axborot vositalari tomonidan berilgan ma’lumotlarga ko‘ra, bu Durovning 2024 yil yozidan buyon tergov organlari tomonidan chaqirilgan uchinchi so‘roqqa javob berishi hisoblanadi. So‘roq jarayoni Fransiya prokuraturasining Telegram messenjeri orqali jinoyatlar sodir etilishiga oid gumonlari bilan bog‘liqdir.
Fransiyalik tergovchilar Telegram platformasining noqonuniy faoliyatlarda, xususan narkotik moddalar savdosi, qurol-yarog‘ tarqatilishi va odam savdosi kabi jinoyatlarda vosita sifatida foydalanilayotganini taxmin qilmoqda. Shu sababli ular Pavel Durovdan platformani boshqarish va foydalanuvchi ma’lumotlarini qanday himoya qilishi haqida tushuntirish talab qilmoqda.
Durov esa Telegram shaxsiy hayot daxlsizligini ta’minlashni asosiy vazifasi deb bilishini ta’kidlab, messenjerning shifrlangan va markazlashtirilmagan tizimga asoslanganini, shuning uchun foydalanuvchilarning yozishmalarini kuzatish yoki davlat idoralariga taqdim etish imkoniyati yo‘qligini ma’lum qildi. Mazkur voqea jahon miqyosida keng muhokamalarga sabab bo‘ldi.
Axborot xavfsizligi va shaxsiy ma’lumotlarni himoya qilish masalalari yana bir bor dolzarb mavzu sifatida ko‘tarildi. Shu bilan birga, Fransiya hukumatining raqamli platformalarga nisbatan bosimi haqida ham turli fikrlar bildirilmoqda.

Павел Дуров был допрошен во Франции, расследование продолжается
Основатель мессенджера Telegram Павел Дуров был допросен в здании суда в Париже, Франция, примерно в течение десяти часов. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно информации, предоставленной международными СМИ, это третий допрос Дурова, на который его вызвали органы следствия с лета 2024 года. Процесс допроса связан с подозрениями прокуратуры Франции о совершении преступлений через мессенджер Telegram.
Французские следователи предполагают, что платформа Telegram используется в незаконной деятельности, в частности, в торговле наркотиками, распространении оружия и торговле людьми. Поэтому они требуют от Павла Дурова объяснений о том, как он управляет платформой и как защищает данные пользователей.
Дуров подчеркивает, что основная задача Telegram — обеспечить неприкосновенность частной жизни, и сообщает, что мессенджер основан на шифрованной и децентрализованной системе, поэтому нет возможности отслеживать переписки пользователей или предоставлять их государственным органам. Этот инцидент вызвал широкие обсуждения на мировом уровне.
Вопросы информационной безопасности и защиты личных данных снова стали актуальной темой. В то же время высказываются различные мнения о давлении правительства Франции на цифровые платформы.
На данный момент в отношении Павла Дурова официально не возбуждено уголовное дело, однако процесс расследования продолжается. В ближайшие дни ожидается публикация новой информации по этому делу.