Amerika Qo‘shma Shtatlarining Jorjiya shtatida yashovchi 63 yoshli Endryu Kuzik o‘z iti Chemp tufayli hayotda qoldi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Chemp chixuaxua zotidan bo‘lib, tug‘ma nogironlik sabab ikki old panjasiz tug‘ilgan. Shunga qaramay, u sohibining hayotida ikki marta muhim rol o‘ynadi.
Bir kuni Endryu odatdagidek televizor qarshisida o‘tirganida, it unga yaqinlashib, yurak joylashgan qo‘l ostiga boshini qo‘ydi va noodatiy tovush chiqardi. Shu paytdan keyin Endryu ko‘krak og‘rig‘ini his qildi va darhol shifoxonaga murojaat qildi.
Shifokorlar uni shoshilinch operatsiyaga oldi. Operatsiya vaqtida yuragi ikki marta to‘xtab qoldi, ammo mutaxassislar uni hayotga qaytarishga muvaffaq bo‘ldi.
Endryu so‘zlariga ko‘ra, agar Chemp bo‘lmaganida, u hozir yashamas edi. Bundan tashqari, Chemp bir necha yil oldin Endryuda miya o‘smasi borligini sezib, unga tibbiy tekshiruvdan o‘tishga yordam bergan.
Natijada saraton aniqlanib, Endryu onkologiya bo‘limida davolanmoqda. Chemp tug‘ma nuqson sabab avvalgi egalaridan tashlab ketilgan, ammo Endryu uni va yana beshta chixuaxuani asrab olgan.
Endryu itlarga, xususan chixuaxualarga juda mehribon bo‘lib, ularning sodiqligi va nozik qalbini qadrlaydi. Shuningdek, Shveysariyada ham chixuaxua bir turistni muzlikdagi yoriqqa tushib ketishdan qutqarib qolgan voqea yuz bergan.
Bu kichik it zotining sodiqligi va ajoyib sezgirligi insoniyat uchun qadrli do‘st ekanligini yana bir bor tasdiqlaydi.

Ит дважды спас Эндрю в жизни
63-летний Эндрю Кузик, проживающий в штате Джорджия, США, остался в живых благодаря своему питомцу Чемпу. Об этом сообщает Zamin.uz.
Чемп породы чихуахуа, родился без двух передних лап из-за врожденного дефекта. Тем не менее, он сыграл важную роль в жизни своего хозяина дважды.
Однажды, когда Эндрю сидел перед телевизором, собака подошла к нему, положила голову на руку, где находится сердце, и издала необычный звук. После этого Эндрю почувствовал боль в груди и немедленно обратился в больницу.
Врачи срочно провели операцию. Во время операции его сердце дважды остановилось, но специалисты смогли вернуть его к жизни.
По словам Эндрю, если бы не Чемп, он бы сейчас не жил. Кроме того, несколько лет назад Чемп заметил у Эндрю опухоль мозга и помог ему пройти медицинское обследование.
В результате был диагностирован рак, и Эндрю проходит лечение в онкологическом отделении. Чемп был брошен предыдущими владельцами из-за врожденного дефекта, но Эндрю взял его и еще пятерых чихуахуа под свою опеку.
Эндрю очень любит собак, особенно чихуахуа, и ценит их преданность и нежное сердце. Также в Швейцарии произошел случай, когда чихуахуа спас туриста от падения в трещину на леднике.
Это еще раз подтверждает, что преданность и удивительная чувствительность этой маленькой породы собак делают их ценными друзьями для человечества.