Tramp Shotlandiyada savdo va siyosatni uyg‘unlashtirdi
AQSh prezidenti Donald Tramp Shotlandiyadagi xususiy tashrifi davomida uch asosiy yo‘nalishini birlashtirdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
U golf, shaxsiy biznes manfaatlari va global siyosatni uyg‘un holda olib bordi. Tramp Turnberry va Balmediedagi o‘ziga tegishli golf kurortlarida nafaqat dam oldi, balki ushbu joylarni faol ravishda targ‘ib qildi.
Shu kurortlarda u muhim matbuot anjumanlari va uchrashuvlar o‘tkazdi. Ayniqsa, Yevropa Komissiyasi rahbari Ursula fon der Lyayen hamda Britaniya bosh vaziri Keir Starmer bilan bo‘lgan uchrashuvlar katta e’tiborga loyiqdir.
Tashrif davomida Tramp AQSh va Yevropa Ittifoqi o‘rtasida tarixdagi eng yirik savdo bitimlaridan birini e’lon qildi. Kelishuvga ko‘ra, Yevropa milliardlab dollarlik AQSh energetikasi va harbiy texnikasini xarid qiladi hamda Amerika iqtisodiyotiga sarmoya kiritadi.
Shu bilan birga, Yevropa mahsulotlariga AQShda 15 foizlik tarif joriy etiladi. Bu Tramp ilgari tahdid qilgan 30 foizlik bojdan ancha qulayroq hisoblanadi.
Tramp va Starmer o‘rtasidagi muzokaralarda G‘azo sektoridagi gumanitar masalalar muhokama qilindi. Tramp bosh vazirning taklifiga binoan, AQSh Buyuk Britaniya va Yevropa bilan hamkorlikda G‘azoga oziq-ovqat yetkazish markazlarini tashkil etishini bildirdi.
Shuningdek, Tramp Ukraina va Rossiya o‘rtasidagi mojaroga oid pozitsiyasini keskin o‘zgartirdi. U endilikda Rossiyadan sulhga kelish uchun atigi 10-12 kun vaqt berilishini ta’kidladi va “kutishning foydasi yo‘q” dedi.
Ushbu tashrif davomida Tramp o‘z siyosiy pozitsiyasini mustahkamlash, tijoriy manfaatlarini ilgari surish hamda xalqaro maydonda ta’sirini oshirish imkoniyatini qo‘lga kiritdi. Siyosatni shaxsiy brend bilan uyg‘unlashtirish Tramp siyosatining asosiy xususiyatlaridan biridir.

Трамп объединил торговлю и политику в Шотландии
Президент США Дональд Трамп во время своего частного визита в Шотландию объединил три основных направления. Об этом сообщает Zamin.uz.
Он сочетал гольф, личные бизнес-интересы и глобальную политику. Трамп не только отдыхал на своих гольф-курортах в Тёрнберри и Балмедие, но и активно продвигал эти места.
На этих курортах он провел важные пресс-конференции и встречи. Особенно стоит отметить встречи с председателем Европейской комиссии Урсулой фон дер Ляйен и премьер-министром Великобритании Кеиром Стармером.
Во время визита Трамп объявил о заключении одного из крупнейших торговых соглашений в истории между США и Европейским Союзом. Согласно соглашению, Европа приобретет миллиарды долларов американской энергетики и военной техники, а также инвестирует в американскую экономику.
При этом на европейские товары в США будет введен тариф в 15 процентов. Это значительно более выгодно, чем 30-процентная пошлина, о которой ранее угрожал Трамп.
В ходе переговоров между Трампом и Стармером обсуждались гуманитарные вопросы в секторе Газа. По предложению премьер-министра Трамп заявил, что США в сотрудничестве с Великобританией и Европой создадут центры по доставке продовольствия в Газу.
Кроме того, Трамп резко изменил свою позицию по конфликту между Украиной и Россией. Он подчеркнул, что теперь России будет дано всего 10-12 дней для достижения мира и сказал, что "ждать нет смысла".
Во время этого визита Трамп получил возможность укрепить свои политические позиции, продвинуть свои коммерческие интересы и увеличить свое влияние на международной арене. Сочетание политики с личным брендом является одной из основных характеристик политики Трампа.