Tramp Si Jinping bilan uchrashuvni rad etdi
AQSH prezidenti Donald Tramp Xitoy rahbari Si Jinping bilan uchrashish yoki uchrashuv tashkil etish niyati yo‘qligini qat’iy ta’kidladi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
The Hill nashrining ma’lumotiga ko‘ra, Tramp ushbu mavzu atrofida tarqalgan xabarlarni yolg‘on deb atadi va ijtimoiy tarmoqlarda o‘z pozitsiyasini aniq bildirdi. U ayrim manbalar uni Si Jinping bilan uchrashuv uchun imkoniyat izlayapti, degan fikrni tarqatgani haqida gapirdi, biroq bunday maqsadi yo‘qligini ochiq aytdi.
Tramp Truth Social platformasida “Men hech qanday uchrashuv qidirmayapman”, deb yozdi. Shu bilan birga, u ehtimoliy tashrif faqat Si Jinping taklif qilganda ko‘rib chiqilishini ham ta’kidladi.
Hozirda AQSH moliya vaziri Skott Bessent ishtirokida Stokholmda AQSH va Xitoy o‘rtasida muhim savdo muzokaralari o‘tkazilmoqda. Bu muzokaralar ikki davlat o‘rtasidagi tariflar masalasi bo‘yicha kelishuv ehtimolini oshirdi.
Shu bilan birga, Si Jinping sentyabr oyida Donald Tramp va Vladimir Putin ishtirokida katta tadbir tashkil etishni rejalashtirayotgani haqida xabarlar paydo bo‘ldi. The Times nashri ma’lumotiga ko‘ra, u AQSH prezidentini Ikkinchi jahon urushi tugaganiga bag‘ishlangan rasmiy marosimga taklif qilmoqchi.
Putin ham ushbu tadbirda ishtirok etishi kutilmoqda. Donald Tramp 22 iyul kuni jurnalistlarga bergan intervyusida Xitoydan rasmiy taklifnoma olganini ma’lum qildi.
U kelajakda tashrif masalasini ko‘rib chiqishni rejalashtirayotganini aytdi. “Bizni Xitoyga taklif qilishdi, ehtimol u yerga boramiz.
Bu yaqin vaqtda bo‘lmasligi mumkin, ammo uzoqqa cho‘zilmaydi. Turli yetakchilardan ko‘plab takliflar olganmiz va yaqin orada aniq qaror qabul qilamiz”, deb ta’kidladi prezident.
Mutaxassislar va siyosiy kuzatuvchilar Trampning keyingi diplomatik qadamlarini va AQSH bilan Xitoy munosabatlarida yuz berishi mumkin bo‘lgan o‘zgarishlarni qiziqish bilan kuzatmoqda. Hozirgi kunda ushbu safar va uchrashuvlarning natijasi aniq emas va siyosiy maydonda qanday oqibatlarga olib kelishi noaniqligicha qolmoqda.

Трамп отказался от встречи с Си Цзиньпином
Президент США Дональд Трамп твердо заявил, что не намерен встречаться или организовывать встречу с лидером Китая Си Цзиньпином. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно информации издания The Hill, Трамп назвал распространенные вокруг этой темы сообщения ложными и четко выразил свою позицию в социальных сетях. Он сказал, что некоторые источники распространяли мнение о том, что он ищет возможности для встречи с Си Цзиньпином, однако открыто заявил, что такой цели у него нет.
Трамп написал на платформе Truth Social: "Я не ищу никакой встречи". В то же время он отметил, что возможный визит будет рассмотрен только в случае приглашения от Си Цзиньпина.
В настоящее время в Стокгольме проходят важные торговые переговоры между США и Китаем с участием министра финансов США Скотта Бессента. Эти переговоры увеличили вероятность достижения соглашения по вопросам тарифов между двумя странами.
Также появились сообщения о том, что Си Цзиньпин планирует организовать крупное мероприятие с участием Дональда Трампа и Владимира Путина в сентябре. По данным The Times, он хочет пригласить президента США на официальную церемонию, посвященную окончанию Второй мировой войны.
Ожидается, что Путин также примет участие в этом мероприятии. Дональд Трамп сообщил в интервью журналистам 22 июля, что получил официальное приглашение из Китая.
Он сказал, что планирует рассмотреть вопрос о визите в будущем. "Нас пригласили в Китай, возможно, мы поедем туда.
Это может не произойти в ближайшее время, но и не затянется. Мы получили много предложений от различных лидеров и скоро примем конкретное решение", - подчеркнул президент.
Эксперты и политические наблюдатели с интересом следят за следующими дипломатическими шагами Трампа и возможными изменениями в отношениях между США и Китаем. В настоящее время результаты этой поездки и встреч остаются неопределенными, и неясно, какие последствия они могут иметь на политической арене.