AQShdagi yirik kompaniyalarda bosh direktorlar almashinuvi so‘nggi yigirma yil ichidagi eng yuqori darajaga yetdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
2025-yilda S&P 500 indeksiga kiruvchi 41 kompaniyada rahbarlar o‘zgargan, bu ko‘rsatkich o‘tgan yilgi 49 ta holatga yaqinlashmoqda. Ushbu o‘zgarishlarning asosiy sabablari sifatida aksiyadorlarning faolligining oshishi, boshqaruv kengashlarining mustaqillashuvi, moliyaviy natijalarga bosimning kuchayishi va rahbarlarning xulq-atvoriga bo‘lgan talablarning kuchayishi ko‘rsatilmoqda.
Yaqinda Procter & Gamble kompaniyasi bosh direktori Jon Moeller o‘rnini Shailesh Jejurikar egallashi haqida e’lon qilindi. Shuningdek, Tylenol dorisini ishlab chiqaruvchi Kenvue kompaniyasi rahbarini aksiyalarining 16,5 foizga tushib ketishi sababli almashtirdi.
So‘nggi yillarda kompaniyalardagi boshqaruv kengashlari tarkibi ham yangilanib, turli millat va jins vakillari hamda turli tajribaga ega insonlar qo‘shildi. Bu esa kengashlarning mustaqilligini oshirdi va rahbarlarga nisbatan talablarni kuchaytirdi.
Endilikda rahbarlar nafaqat kompaniyaning moliyaviy natijalari uchun, balki uning madaniyati va ijtimoiy qadriyatlariga muvofiqligi uchun ham javobgar hisoblanadi. Shunday qilib, boshqaruv tizimidagi bu o‘zgarishlar kompaniyalar faoliyatining samaradorligini oshirishga qaratilgan.

В США в крупных компаниях генеральные директора быстро меняются
В крупных компаниях США смена генеральных директоров достигла самого высокого уровня за последние двадцать лет. Об этом сообщает Zamin.uz.
В 2025 году в 41 компании, входящей в индекс S&P 500, сменились руководители, что приближается к прошлогодним 49 случаям. Основными причинами этих изменений называются рост активности акционеров, независимость советов директоров, усиление давления на финансовые результаты и ужесточение требований к поведению руководителей.
Недавно было объявлено, что генеральный директор компании Procter & Gamble Джон Моллер уступит свое место Шайлешу Джеджурикару. Также компания Kenvue, производитель лекарства Tylenol, заменила своего руководителя из-за падения акций на 16,5 процента.
В последние годы состав советов директоров компаний также обновился, в него вошли представители различных национальностей и полов, а также люди с разным опытом. Это повысило независимость советов и усилило требования к руководителям.
Теперь руководители несут ответственность не только за финансовые результаты компании, но и за соответствие ее культуре и социальным ценностям. Таким образом, эти изменения в управленческой системе направлены на повышение эффективности деятельности компаний.