AQSh va Xitoy Stokgolmda savdo muzokaralarini davom ettirdi
AQSh va Xitoy rasmiylari Stokgolmda ikki kun davom etgan muzokaralarni konstruktiv deb baholadi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Tomonlar may oyida tuzilgan 90 kunlik tarif sulhini uzaytirish bo‘yicha kelishuvga erisha olmagan bo‘lsalar-da, uni saqlab qolish uchun ish olib borishga tayyor ekanliklarini bildirdi. Xitoy vakili Li Chenggangning so‘zlariga ko‘ra, tomonlar sulhni saqlash muhimligini yaxshi tushunmoqda.
AQSh Moliya vaziri Skott Bessent esa yakuniy qaror Prezident Donald Tramp tomonidan qabul qilinishini ta’kidladi. Uning aytishicha, hech qanday muhim masala Tramp bilan maslahatlashilmasdan hal qilinmaydi.
Tarif sulhi muddati 12-avgustda tugaydi. Agar u yangilanmasa, boj stavkalari yana oshirilishi mumkin.
Aprel oyida ham tomonlar o‘zaro bojlarni ko‘tarib, savdo ziddiyatini kuchaytirgan edi. Hozirda Xitoy mahsulotlariga AQShda 30 foizgacha qo‘shimcha boj joriy etilgan, Xitoy esa AQSh tovarlariga 10 foizlik yangi tariflar belgilagan.
Muzokaralarda tariflar bilan birga boshqa muhim masalalar ham ko‘rib chiqildi. Ularga TikTok’ni sotish, nodir metallar eksporti va Xitoyning Rossiya hamda Eron bilan aloqalari kiradi.
AQSh ayniqsa texnologiya va dori sanoatidagi xavflarni kamaytirishga alohida e’tibor qaratmoqda. Bu muzokaralar ikki davlat o‘rtasidagi savdo munosabatlarini barqarorlashtirishga qaratilgan muhim qadam sifatida baholanmoqda.

США и Китай продолжили торговые переговоры в Стокгольме
Официальные лица США и Китая оценили двухдневные переговоры в Стокгольме как конструктивные. Об этом сообщает Zamin.uz.
Хотя стороны не смогли достичь соглашения о продлении 90-дневного тарифного перемирия, они заявили о готовности работать над его сохранением. По словам представителя Китая Ли Чэнгана, стороны хорошо понимают важность сохранения перемирия.
Министр финансов США Скотт Бессент подчеркнул, что окончательное решение будет принято президентом Дональдом Трампом. По его словам, ни один важный вопрос не будет решен без консультаций с Трампом.
Срок действия тарифного перемирия истекает 12 августа. Если оно не будет обновлено, тарифы могут снова увеличиться.
В апреле стороны также повысили взаимные тарифы, что усилило торговый конфликт. В настоящее время на китайские товары в США введены дополнительные тарифы до 30 процентов, а Китай установил новые тарифы в 10 процентов на американские товары.
В переговорах также рассматривались другие важные вопросы, такие как продажа TikTok, экспорт редкоземельных металлов и связи Китая с Россией и Ираном.
США особенно уделяют внимание снижению рисков в сфере технологий и фармацевтики. Эти переговоры рассматриваются как важный шаг к стабилизации торговых отношений между двумя странами.