To‘qayevga Turkiya oliy ordeni topshirildi
Qozog‘iston prezidenti Qosim-Jo‘mart To‘qayev Turkiya Respublikasining eng oliy davlat ordeni – “Devlet Nishanı” bilan taqdirlandi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Oqorda matbuot xizmati ma’lumotiga ko‘ra, tantanali marosim Anqara shahrida o‘tkazilib, mukofotni Turkiya prezidenti Rajab Toyyib Erdo‘g‘on shaxsan topshirdi. Turkiya prezidenti o‘z nutqida To‘qayevning davlatlararo munosabatlarga qo‘shgan katta hissasini, uning konstruktiv va oqilona rahbarligi tufayli Qozog‘iston mintaqada tinchlik va barqarorlik markaziga aylanganini alohida ta’kidladi.
Shuningdek, Erdo‘g‘on Qozog‘istonning Turkiy davlatlar tashkilotidagi faol ishtirokini yuqori baholadi va “Siz Turkiya va turk xalqlariga doimo yaqinlik va do‘stlik ko‘rsatdingiz. Shu sababli sizga mamlakatimizning eng oliy mukofotini topshirish men uchun katta sharafdir”, dedi.
To‘qayev o‘z nutqida bunday e’tirofni nafaqat shaxsan o‘ziga, balki butun qozoq xalqiga bo‘lgan hurmat va ishonch sifatida qabul qilishini bildirdi. “Devlet Nishanı” ordeni do‘stlik va birodarlik ramzi ekanini, bu qadrlashni qardosh xalqlar o‘rtasidagi mustahkam aloqalar, umumiy tarix va madaniy qadriyatlar uchun muhim qadam deb hisoblashini ta’kidladi.
Qozog‘iston rahbari shuningdek, “Ushbu yuksak mukofot Turkiyaning butun qozoq xalqiga bo‘lgan samimiy hurmati va do‘stona munosabatlarining yorqin ifodasidir. Bu qadrlash xalqlarimiz o‘rtasidagi uzviy do‘stlik va strategik hamkorlikning mustahkam poydevoriga aylanadi”, dedi.
Ta’kidlash lozimki, To‘qayev odatda milliy va xalqaro mukofotlarni qabul qilishdan bosh tortgan bo‘lsa-da, bu ordenni do‘stlik ramzi sifatida qabul qildi. Ushbu voqea qozoq-turk munosabatlari va mintaqadagi hamkorlikni yanada mustahkamlashda muhim ahamiyat kasb etdi.
Siyosiy tahlilchilar bu voqeani tarixiy ahamiyatga ega deb hisoblamoqda. Turkiya va Qozog‘iston o‘rtasidagi munosabatlar yangi bosqichga ko‘tarildi va bu qadrlash ikki davlat o‘rtasidagi strategik hamkorlik hamda do‘stlik rishtalarini yanada mustahkamlashga xizmat qiladi.

Токаеву была вручена высшая награда Турции
Президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев был награжден высшей государственной наградой Турецкой Республики – “Devlet Nishanı”. Об этом сообщает Zamin.uz.
По информации пресс-службы Акорды, торжественная церемония прошла в Анкаре, и награду лично вручил президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган. Президент Турции в своем выступлении особо отметил большой вклад Токаева в межгосударственные отношения, благодаря его конструктивному и разумному руководству Казахстан стал центром мира и стабильности в регионе.
Кроме того, Эрдоган высоко оценил активное участие Казахстана в организации тюркских государств и сказал: “Вы всегда проявляли близость и дружбу к Турции и тюркским народам. Поэтому для меня большая честь вручить вам высшую награду нашей страны”.
Токаев в своем выступлении заявил, что принимает такую награду не только как личное признание, но и как знак уважения и доверия к всему казахскому народу. Он подчеркнул, что орден “Devlet Nishanı” является символом дружбы и братства, и считает это признание важным шагом для укрепления связей между братскими народами, общей историей и культурными ценностями.
Казахстанский лидер также отметил: “Эта высокая награда является ярким выражением искреннего уважения и дружеских отношений Турции ко всему казахскому народу. Это признание станет прочным фундаментом для органической дружбы и стратегического партнерства между нашими народами”.
Следует отметить, что хотя Токаев обычно отказывается от получения национальных и международных наград, он принял этот орден как символ дружбы. Это событие приобрело важное значение для дальнейшего укрепления казахско-турецких отношений и сотрудничества в регионе.
Политические аналитики считают это событие исторически значимым. Отношения между Турцией и Казахстаном вышли на новый уровень, и это признание будет способствовать дальнейшему укреплению стратегического партнерства и дружеских связей между двумя государствами.