Tramp Hindistonga 25 foiz boj qo‘yishi mumkin
AQSH prezidenti Donald Tramp Hindiston bilan savdo kelishuvi imzolanishi mumkin bo‘lmasa, mamlakatga 25 foizgacha boj stavkalari qo‘llanishi mumkinligini ma’lum qildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu ogohlantirish 1-avgustda o‘tishi rejalashtirilgan muhim muzokaralardan oldin bildirildi. Trampning aytishicha, agar Hindiston bilan savdo shartnomasi tuzilmasa, boj to‘lovlari oshirilishi ehtimoli bor.
So‘nggi oylar davomida ikki davlat vakillari o‘zaro savdo shartlarini muhokama qilib kelmoqda. Muzokaralar natijasi haqida turli fikrlar mavjud bo‘lib, ba’zida umidbaxsh, ba’zida esa ehtiyotkorona munosabatlar kuzatilmoqda.
Tramp Hindistonni “yaxshi do‘st” deb atagan bo‘lsa-da, savdo sohasida jiddiy farqlarni bartaraf etish qiyin kechmoqda. Uning ta’kidlashicha, Hindiston eng yuqori boj stavkalarini qo‘llaydigan davlatlardan biri hisoblanadi va bu holatni o‘zgartirish zarur.
Hozircha AQSH Hindistonga yangi tarif stavkalari haqida rasmiy bildirishnoma bermagan, ammo boshqa ko‘plab savdo hamkorlariga bunday hujjatlar yuborilgan. Hindiston hukumati hozircha rasmiy munosabat bildirganicha yo‘q, ammo savdo vaziri Piyush Goyal muzokaralarga ijobiy yondashilayotganini ta’kidlagan.
U agrar sektor Hindiston uchun juda muhim ekanligini, fermerlarning manfaatlarini himoya qilish ustuvor vazifa ekanini aytgan. Shuningdek, Goyal muzokaralar yaxshi sur’atda ketayotganini va AQSH bilan muhim hamkorlik kelishuviga erishish umidida ekanligini bildirgan.
AQSH uzoq yillardan beri Hindiston qishloq xo‘jaligi bozoriga kirishni talab qilmoqda. Tramp ma’muriyati bu sohaga kirishni Hindiston bozorini ochishning asosiy yo‘nalishi deb hisoblaydi.
Hindiston esa qishloq xo‘jaligini ichki oziq-ovqat xavfsizligi va millionlab kichik fermerlarning manfaatlari uchun strategik jihatdan muhofaza qilmoqda. 2024 yilda AQSH va Hindiston o‘rtasidagi savdo hajmi 190 milliard dollarni tashkil etdi.
Bu AQSHni Hindistonning eng yirik savdo hamkorlaridan biriga aylantirdi. Tramp va Hindiston bosh vaziri Narendra Modi bu ko‘rsatkichni 500 milliard dollarga yetkazishni maqsad qilgan.
Hindiston allaqachon ayrim mahsulotlarga, xususan Bourbon viskisi va mototsikllarga boj stavkalarini kamaytirdi. Shunga qaramay, AQSH Hindiston bilan 45 milliard dollarlik savdo tanqisligini bartaraf eta olmadi, bu esa Tramp ma’muriyatining asosiy tashvishlaridan biridir.

Трамп может ввести 25 процентов пошлины на Индию
Президент США Дональд Трамп сообщил, что если не будет подписано торговое соглашение с Индией, то на страну могут быть введены пошлины до 25 процентов. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это предупреждение было сделано перед важными переговорами, запланированными на 1 августа. По словам Трампа, если торговое соглашение с Индией не будет заключено, существует вероятность увеличения пошлин.
В последние месяцы представители двух стран обсуждают условия взаимной торговли. Существуют различные мнения о результатах переговоров, иногда они оптимистичны, а иногда осторожны.
Хотя Трамп назвал Индию «хорошим другом», устранить серьезные разногласия в торговле оказывается сложно. Он подчеркнул, что Индия является одной из стран с самыми высокими ставками пошлин, и эту ситуацию необходимо изменить.
Пока США не направили Индии официальное уведомление о новых тарифах, однако такие документы были отправлены многим другим торговым партнерам. Правительство Индии пока не сделало официального заявления, но министр торговли Пийуш Гоял отметил, что переговоры ведутся позитивно.
Он сказал, что аграрный сектор очень важен для Индии, и защита интересов фермеров является приоритетной задачей. Также Гоял заявил, что переговоры идут хорошими темпами и он надеется на достижение важного соглашения о сотрудничестве с США.
США на протяжении многих лет требуют от Индии открыть свой рынок для сельскохозяйственной продукции. Администрация Трампа считает, что доступ в этот сектор является основным направлением открытия индийского рынка.
Индия же стратегически защищает сельское хозяйство для обеспечения внутренней продовольственной безопасности и интересов миллионов мелких фермеров. В 2024 году объем торговли между США и Индией составил 190 миллиардов долларов.
Это сделало США одним из крупнейших торговых партнеров Индии. Трамп и премьер-министр Индии Нарендра Моди поставили цель увеличить этот показатель до 500 миллиардов долларов.
Индия уже снизила пошлины на некоторые товары, в частности на бурбон и мотоциклы. Тем не менее, США не смогли устранить торговый дефицит в 45 миллиардов долларов с Индией, что является одной из основных забот администрации Трампа.