Tramp bojlari AQSh iqtisodiyotini qiyinlashtirdi
2025-yil aprel oyidan boshlab AQSh Prezidenti Donald Trampning qayta saylanishi bilan jahon savdo tizimida sezilarli o‘zgarishlar yuz berdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
U mamlakatga import qilinayotgan yuzlab mahsulotlarga yuqori boj stavkalarini joriy etdi. Bu qarorlar nafaqat global iqtisodiyotga, balki amerikalik iste’molchilarning moliyaviy holatiga ham salbiy ta’sir ko‘rsatmoqda.
Bojxona daromadlari sezilarli darajada oshdi. 2024-yilda o‘rtacha boj stavkasi 2,4 foiz bo‘lgan bo‘lsa, 2025-yilda bu ko‘rsatkich 18,2 foizga ko‘tarildi.
Bu 1930-yillardan beri eng yuqori ko‘rsatkich hisoblanadi. Natijada, 2025-yil iyun oyida bojdan tushgan daromad 28 milliard dollarga yetdi.
Shunga qaramay, Kongress budjet idorasi uzoq muddatda bu siyosat iqtisodiy o‘sishni sekinlashtirishi mumkinligi haqida ogohlantirmoqda. Savdo tanqisligi esa yanada kengaymoqda.
Tramp bojlar orqali xorijiy mahsulotlar oqimini kamaytirib, savdo tanqisligini kamaytirishni maqsad qilgan. Ammo aslida, 2025-yil mart oyida savdo tanqisligi rekord darajadagi 162 milliard dollarga yetdi.
Bu holatning sababi mahalliy kompaniyalar boj joriy etilishidan oldin mahsulotlarni zaxiralab olishga harakat qilganidir. Xitoydan import kamaygan bo‘lsa-da, Osiyodagi boshqa yo‘nalishlarda aylanma savdo yo‘llari ko‘paymoqda.
Xitoyning AQShga eksporti 11 foizga qisqardi, lekin Hindiston, Janubi-Sharqiy Osiyo va Yevropaga eksport oshdi. Bu holat iqtisodchilarning fikricha bojdan qochish holatlarining ko‘payishini ko‘rsatadi.
Shuningdek, iste’mol narxlari ham oshmoqda. Yirik chakana savdo tarmoqlarida kompyuterlar, o‘yinchoqlar va sport anjomlari kabi import mahsulotlarining narxi ko‘tarildi.
2025-yil iyun oyida inflyatsiya darajasi 2,7 foizga yetib, yil boshiga nisbatan o‘sish kuzatildi. Bu esa oddiy iste’molchilarning xarid qilish imkoniyatlariga salbiy ta’sir ko‘rsatmoqda.

Трамповые пошлины усложнили экономику США
С апреля 2025 года с переизбранием президента США Дональда Трампа в мировой торговой системе произошли значительные изменения. Об этом сообщает Zamin.uz.
Он ввел высокие тарифы на сотни товаров, импортируемых в страну. Эти решения негативно сказываются не только на глобальной экономике, но и на финансовом состоянии американских потребителей.
Таможенные доходы значительно возросли. В 2024 году средняя ставка пошлины составляла 2,4 процента, а в 2025 году этот показатель поднялся до 18,2 процента.
Это самый высокий показатель с 1930-х годов. В результате в июне 2025 года доходы от пошлин достигли 28 миллиардов долларов.
Тем не менее, Конгресс предупреждает, что в долгосрочной перспективе эта политика может замедлить экономический рост. Торговый дефицит продолжает расширяться.
Трамп стремился сократить поток иностранных товаров через тарифы, чтобы уменьшить торговый дефицит. Однако на самом деле в марте 2025 года торговый дефицит достиг рекордного уровня в 162 миллиарда долларов.
Причиной этой ситуации является то, что местные компании пытались запастись товарами до введения пошлин. Хотя импорт из Китая сократился, в других направлениях Азии увеличиваются объемы взаимной торговли.
Экспорт Китая в США сократился на 11 процентов, но экспорт в Индию, Юго-Восточную Азию и Европу увеличился. Это, по мнению экономистов, свидетельствует о росте случаев уклонения от пошлин.
Кроме того, растут и потребительские цены. В крупных розничных сетях цены на импортные товары, такие как компьютеры, игрушки и спортивное оборудование, возросли.
В июне 2025 года уровень инфляции достиг 2,7 процента, что свидетельствует о росте по сравнению с началом года. Это негативно сказывается на покупательской способности обычных потребителей.