Pekinda suv toshqini 31 keksa kishini o‘ldirdi
Pekin chekkasidagi qarovxonada yuzaga kelgan suv toshqinlari natijasida kamida 31 nafar keksa kishi halok bo‘ldi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Mahalliy rasmiylar favqulodda vaziyatga tayyorgarlik va rejalashtirishda kamchiliklar mavjudligini tan oldi. Ushbu hodisa Miyun tumanidagi nogironlar va kam ta’minlanganlarga mo‘ljallangan muassasada sodir bo‘ldi.
Suv darajasi taxminan ikki metrga ko‘tarilib, muassasada bo‘lgan 77 nafar qariyaning yarmi binoda qolib ketgan. Rasmiylarning ma’lum qilishicha, uzoq yillar davomida qarovxona joylashgan hudud xavfsiz deb hisoblanganligi sababli, evakuatsiya rejasi unda tatbiq etilmagan.
Bu voqea rasmiylar uchun og‘ir tajriba bo‘lib, kelajakda ogohlantiruvchi saboq bo‘ldi. Pekinda umumiy 44 kishi suv toshqinlari oqibatida vafot etdi.
Xebey viloyatida 16, Chengde shahrida esa 8 kishi halok bo‘lgan, shuningdek, 18 nafar kishi bedarak yo‘qolgan. Mutaxassislar ekstremal ob-havo hodisalarining iqlim o‘zgarishi bilan bog‘liqligini ta’kidlamoqda.
Bu holat Xitoy aholisi va iqtisodiyoti, ayniqsa qishloq xo‘jaligi sohasiga katta xavf tug‘dirmoqda. Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, yil boshidan beri tabiiy ofatlar 54 milliard yuan, ya’ni taxminan 7,5 milliard dollar miqdorida zarar yetkazgan, uning 90 foizidan ortig‘i suv toshqinlari sababli yuzaga kelgan.

В Пекине наводнение унесло жизни 31 пожилого человека
В результате наводнений, возникших в доме престарелых на окраине Пекина, погибли как минимум 31 пожилой человек. Об этом сообщает Zamin.uz.
Местные власти признали наличие недостатков в подготовке и планировании к чрезвычайным ситуациям. Этот инцидент произошел в учреждении, предназначенном для инвалидов и малообеспеченных, в районе Миюн.
Уровень воды поднялся примерно на два метра, и половина из 77 пожилых людей, находившихся в учреждении, осталась в здании. По словам официальных лиц, в течение многих лет район, где расположено учреждение, считался безопасным, поэтому план эвакуации там не был реализован.
Этот случай стал тяжелым опытом для властей и стал предупреждающим уроком на будущее. В Пекине в общей сложности 44 человека погибли в результате наводнений.
В провинции Хэбэй погибли 16 человек, в городе Чэнде - 8 человек, а также 18 человек пропали без вести. Специалисты подчеркивают, что экстремальные погодные явления связаны с изменением климата.
Эта ситуация представляет собой большую угрозу для населения и экономики Китая, особенно в сельском хозяйстве. По официальным данным, с начала года природные катастрофы нанесли ущерб в размере 54 миллиарда юаней, что составляет примерно 7,5 миллиарда долларов, из которых более 90 процентов произошло из-за наводнений.