AQSHning Starbase Brewing pivovar kompaniyasi va Jaguar Space aerokosmik tashkiloti birgalikda noyob ilmiy tajriba o‘tkazishga tayyorlanmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Unga ko‘ra, ilk bor pivo kosmosda ishlab chiqariladi. Loyiha tashkilotchilari bu haqda ijtimoiy tarmoqlarda ma’lumot berishdi.
MicroBrew-1 deb nomlangan loyiha doirasida Xalqaro kosmik stansiyaga maxsus konteyner yuboriladi. Unda pivo tayyorlashda asosiy rol o‘ynaydigan solod ekstrakti va xamirturush saqlanadi.
Kosmonavtlar stansiyada fermentatsiya jarayonini o‘zlari boshlaydi. Jaguar Space rahbari, mikrobiolog Luis Zeaning aytishicha, bu loyiha ikki yillik ilmiy izlanish va tayyorgarlik natijasidir.
Tayyorlangan pivo kosmosda ma’lum muddat saqlanib, keyinchalik Yerga qaytariladi. Shu orqali olimlar mikrogravitatsiya va kosmik radiatsiyaning droj faoliyatiga va mahsulot sifatiga ta’sirini o‘rganadi.
Ushbu ma’lumotlar kelajakda Mars yoki boshqa sayyoralarda qishloq xo‘jaligini rivojlantirish va oziq-ovqat mahsulotlarini joyida ishlab chiqarishda muhim ahamiyatga ega bo‘ladi. Shuningdek, Jaguar Space yana bir tajriba ustida ham ishlamoqda.
Bu tajriba ham mikrogravitatsiya va kosmik radiatsiya sharoitida fermentatsiya jarayonini chuqur tahlil qilishga qaratilgan. Ushbu ilmiy ishlanmalar kosmosda yashash va ishlab chiqarish texnologiyalarini rivojlantirishga katta hissa qo‘shadi.

В космосе впервые будет производиться пиво
Американская пивоваренная компания Starbase Brewing и аэрокосмическая организация Jaguar Space готовятся провести уникальный научный эксперимент. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно информации, впервые пиво будет производиться в космосе. Организаторы проекта сообщили об этом в социальных сетях.
В рамках проекта, названного MicroBrew-1, на Международную космическую станцию будет отправлен специальный контейнер. В нем будут храниться солодовый экстракт и дрожжи, которые играют основную роль в производстве пива.
Космонавты на станции сами начнут процесс ферментации. Руководитель Jaguar Space, микробиолог Луис Зеанинг, заявил, что этот проект является результатом двухлетних научных исследований и подготовки.
Приготовленное пиво будет храниться в космосе в течение определенного времени, а затем будет возвращено на Землю. Таким образом, ученые изучат влияние микрогравитации и космической радиации на активность дрожжей и качество продукта.
Эти данные в будущем будут иметь важное значение для развития сельского хозяйства на Марсе или других планетах и производства продуктов питания на месте. Также Jaguar Space работает над еще одним экспериментом.
Этот эксперимент также направлен на глубокий анализ процесса ферментации в условиях микрогравитации и космической радиации. Эти научные разработки внесут значительный вклад в развитие технологий жизни и производства в космосе.