Isroilda davlat boshqaruvi va qonun ustuvorligi sohasida muhim siyosiy voqea yuz berdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
4 avgust kuni hukumat a’zolari bosh prokuror Gali Baharav-Miaraning iste’fosini bir ovozdan qo‘llab-quvvatlashga qaror qildi. Bu Isroil tarixida ilk marotaba hukumat tomonidan bosh prokurorni ishdan bo‘shatish taklifi ma’qullangan holat hisoblanadi.
Gali Baharav-Miara hozirda bosh vazir Binyamin Netanyahuning korrupsiyaga oid jinoiy ishlar bo‘yicha sud jarayonida ishtirok etmoqda. Shuningdek, u Netanyahuning yaqin maslahatchilariga nisbatan Qatar bilan aloqalar bo‘yicha tergov olib bormoqda.
Oliy sud hukumatning bosh prokurorni iste’foga chiqarish qarorini “noo‘rin” deb baholagan va bunday qaror sud tomonidan taqiqlanishi mumkinligini bildirgan. Bosh vazir Netanyahu o‘z ayblovlarini rad etib, poraxo‘rlik, firibgarlik va ishonchni suiiste’mol qilish bo‘yicha uchta yirik ishda sudlanmoqda.
Ayblovlarda u boy biznesmenlardan qimmatbaho sovg‘alar olgani va ommaviy axborot vositalarida ijobiy yoritilishi evaziga yirik telekommunikatsiya kompaniyasiga katta imtiyozlar bergani qayd etilgan. Sud jarayoni allaqachon to‘rt yildan beri davom etmoqda va Netanyahuning ishni cho‘zishga urinishlari sababli kechikmoqda.
Adliya vaziri Yariv Levin esa hukumat qarorining Netanyahuning sud ishi bilan bog‘liqligini rad etdi. U hukumat va bosh prokuror o‘rtasida keskin qarama-qarshilik yuzaga kelganini va “qizil chiziq” bosib o‘tganini ta’kidladi.
Bosh prokuror Gali Baharav-Miara esa Vazirlar Mahkamasiga yo‘llagan maktubida bunday qaror siyosiy sabablarga ko‘ra bosh prokurorni ishdan bo‘shatish imkoniyatini yaratishini ogohlantirdi. U o‘z iste’fosining Netanyahuga qarshi sud jarayoni va boshqa jinoiy tergovlarga ta’sir ko‘rsatishi mumkinligini bildirdi.
Hozirgi vaziyatda Isroilda davlat boshqaruvi, qonun ustuvorligi va siyosiy mustaqillik masalalari yanada dolzarb ahamiyat kasb etmoqda. Ushbu voqealar mamlakat siyosiy va huquqiy jarayonlariga sezilarli ta’sir ko‘rsatishi kutilmoqda.

В Израиле утверждена отставка главного прокурора правительства
В Израиле произошло важное политическое событие в области государственного управления и верховенства закона. Об этом сообщает Zamin.uz.
4 августа члены правительства единогласно решили поддержать отставку главного прокурора Гали Бахарава-Миара. Это первый случай в истории Израиля, когда правительство одобрило предложение об отставке главного прокурора.
Гали Бахарав-Миара в настоящее время участвует в судебном процессе по уголовным делам, связанным с коррупцией, против премьер-министра Биньямина Нетаньяху. Также она проводит расследование в отношении близких советников Нетаньяху по связям с Катаром.
Верховный суд оценил решение правительства об отставке главного прокурора как "неуместное" и заявил, что такое решение может быть запрещено судом. Премьер-министр Нетаньяху отвергает свои обвинения и находится под судом по трем крупным делам о коррупции, мошенничестве и злоупотреблении доверием.
В обвинениях указано, что он получил дорогие подарки от богатых бизнесменов и предоставил крупные льготы крупной телекоммуникационной компании в обмен на положительное освещение в средствах массовой информации. Судебный процесс продолжается уже четыре года и задерживается из-за попыток Нетаньяху затянуть дело.
Министр юстиции Ярив Левин отверг связь решения правительства с судебным делом Нетаньяху. Он отметил, что между правительством и главным прокурором возник острый конфликт и что "красная линия" была пересечена.
Главный прокурор Гали Бахарав-Миара в письме, направленном в Кабинет министров, предупредила, что такое решение создаст возможность для отставки главного прокурора по политическим причинам. Она заявила, что ее отставка может повлиять на судебный процесс против Нетаньяху и другие уголовные расследования.
В текущей ситуации в Израиле вопросы государственного управления, верховенства закона и политической независимости становятся все более актуальными. Ожидается, что эти события окажут значительное влияние на политические и правовые процессы в стране.